Najnowsza książka dominikanina Tomasza Grabowskiego OP i ks. Krzysztofa Porosło budzi spore zainteresowanie czytelników i mediów. Poniżej prezentujemy niektóre wzmianki na jej temat.
liturgia.pl, „Siedem tajemnic”:
Trwa przedsprzedaż, a już 12 października będzie miała miejsce premiera książki „Siedem tajemnic. O sakramentach”, autorstwa o. Tomasza Grabowskiego OP i ks. Krzysztofa Porosło, która powstała na podstawie głoszonych przez nich katechez. Co znajdziemy w środku?
Kiedy słyszymy słowo „sakramenty”, może rodzić się przekonanie, że już wszystko o nich wiemy, przecież w nich uczestniczymy, do nich się przygotowujemy, biorąc udział w katechezie zgłębiamy wiedzę na ich temat. Ale czy rzeczywiście tak jest i jak rozumieć sakramenty? Wiemy, że dzięki nim mamy dostęp do życia Chrystusa, do tego, co robił żyjąc na Ziemi. Zbyt rzadko jednak myślimy o sakramentach jako codziennym sposobie Bożego działania w świecie. Tymczasem wszystkie siedem sakramentów ma ostatecznie jeden cel: upodobnić nas do Chrystusa Pana. Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło wprowadzają nas w misteria chrześcijańskie, pasjonująco przybliżają sakramentalną rzeczywistość, która wciąż pozostaje tajemnicą – choć obcujemy z nią na co dzień (…).
Obszerniejsze informacje na temat książki dostępne są na stronie: liturgia.pl.
ekai.pl, „Siedem tajemnic. O sakramentach” – Tomasz Grabowski OP, ks. Krzysztof Porosło:
Jak rozumieć sakramenty? Wiemy, że dzięki nim mamy dostęp do życia Chrystusa, do tego, co robił żyjąc na Ziemi. Zbyt rzadko jednak myślimy o sakramentach jako codziennym sposobie Bożego działania w świecie. Tymczasem wszystkie siedem sakramentów ma ostatecznie jeden cel: upodobnić nas do Chrystusa Pana. Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło w książce „Siedem tajemnic. O sakramentach” wprowadzają nas w misteria chrześcijańskie, pasjonująco przybliżają sakramentalną rzeczywistość, która wciąż pozostaje tajemnicą – choć obcujemy z nią na co dzień (…).
Pełna treść informacji prasowej opublikowana została na stronach: ekai.pl, kair.ekai.pl.
misyjne.pl, Dla dzieci i dla dorosłych. Trzy propozycje czytelnicze:
Jak rozumieć sakramenty? Wiemy, że dzięki nim mamy dostęp do życia Chrystusa, do tego, co robił żyjąc na Ziemi. Zbyt rzadko jednak myślimy o sakramentach jako codziennym sposobie Bożego działania w świecie. Tymczasem wszystkie siedem sakramentów ma ostatecznie jeden cel: upodobnić nas do Chrystusa Pana. Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło wprowadzają nas w misteria chrześcijańskie, pasjonująco przybliżają sakramentalną rzeczywistość, która wciąż pozostaje tajemnicą – choć obcujemy z nią na co dzień. „Przede wszystkim sakrament to nie jest coś, co się wydarza tylko w danym momencie, kiedy jest celebrowany. To dosyć powszechny błąd w myśleniu (…).
Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: misyjne.pl.
przewodnik-katolicki.pl, Siedem tajemnic. O sakramentach:
W skrócie: rzetelne i przystępne katechezy o siedmiu sakramentach świętych; książka, która uczy nowego spojrzenia na sakramenty i pomaga zauważyć realne działanie Boga w naszym życiu; wnikliwa próba odpowiedzi m.in. na pytania: Czym tak właściwie są sakramenty? Które choroby możemy dzięki nim wyleczyć? Jak żyć, czerpiąc z mocy sakramentów?; odwołanie do wybranych fragmentów Katechizmu Kościoła Katolickiego; inspirujący dwugłos doświadczonych duszpasterzy: Tomasza Grabowskiego OP oraz ks. Krzysztofa Porosło;
publikacja powstała na bazie wygłoszonych katechez Siedem tajemnic, rekolekcji Mysterium fascinans oraz serii Cud cudów opublikowanej na dominikanie.pl.
Obszerniejszy fragment informacji na temat książki opublikowany został na stronie: przewodnik-katolicki.pl.
liturgia.dominikanie.pl, Siedem tajemnic – powstała książka na podstawie naszych katechez:
Dziś, 12 października, premierę ma książka „Siedem tajemnic. O sakramentach”, autorstwa o. Tomasza Grabowskiego OP i ks. Krzysztofa Porosło, która powstała na podstawie katechez, które głosili w ramach serii organizowanej przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Co znajdziemy w środku?
Kiedy słyszymy słowo „sakramenty”, może rodzić się przekonanie, że już wszystko o nich wiemy, przecież w nich uczestniczymy, do nich się przygotowujemy, biorąc udział w katechezie zgłębiamy wiedzę na ich temat. Ale czy rzeczywiście tak jest i jak rozumieć sakramenty? Wiemy, że dzięki nim mamy dostęp do życia Chrystusa, do tego, co robił żyjąc na Ziemi. Zbyt rzadko jednak myślimy o sakramentach jako codziennym sposobie Bożego działania w świecie. Tymczasem wszystkie siedem sakramentów ma ostatecznie jeden cel: upodobnić nas do Chrystusa Pana.
Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło wprowadzają nas w misteria chrześcijańskie, pasjonująco przybliżają sakramentalną rzeczywistość, która wciąż pozostaje tajemnicą – choć obcujemy z nią na co dzień (…).
Więcej informacji dostępnych jest na stronie: liturgia.dominikanie.pl.
dorzeczy.pl, Przegląd religijny: Siedem tajemnic. O sakramentach:
Przegląd książek religijnych DoRzeczy.pl || Jak rozumieć sakramenty? Wiemy, że dzięki nim mamy dostęp do życia Chrystusa, do tego, co robił żyjąc na Ziemi. Zbyt rzadko jednak myślimy o sakramentach jako codziennym sposobie Bożego działania w świecie (…).
Pełna treść informacji prasowej oraz fragment książki dostępne są na stronie: dorzeczy.pl.
„Gość Niedzielny”, 30 października 2022 r., warszawa.gosc.pl, One działają non stop:
Modlimy się o uzdrowienie z choroby, dawnych zranień, o pomoc w rodzinnych problemach, o sity do walki na zakrętach kapłańskiego życia… A pomoc jest w sakramentach.
Błędnie myślimy, że chrzest, który przyjęliśmy jako niemowlaki, na niemowlęctwie się kończy, że Komunia św. przyjęta przed południem po południu już nie działa, a sakrament chorych jest zarezerwowany dla stojących nad grobem. Jak zaznaczają o. Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło w książce „Siedem tajemnic”, rzadko myślimy o sakramentach jako o realnej mocy płynącej z Chrystusa, która ma nam pomóc, wesprzeć nas na drodze upodabniania się do Niego. O łasce, która zawsze jest darem i pierwszym, podstawowym działaniem Boga w świecie.
opoga.org.pl, Co to znaczy, że sakramenty są źródłem uzdrowienia?:
Dlaczego mówimy, że sakramenty są źródłem uzdrowienia? Przeczytaj fragment książki „Siedem tajemnic” Tomasza Grabowskiego OP i ks. Krzysztofa Porosły (…).
Fragment książki dostępny jest na stronie: opoga.org.pl.
„Echo Dnia”, 12 listopada 2022 r., Tajemnice sakramentologii:
Jak rozumieć sakramenty? Wiemy, że dzięki nim mamy dostęp do życia Chrystusa, zbyt rzadko jednak myślimy o nich jako sposobie Bożego działania w świecie.
„Idziemy” (nr 45/2022), idziemy.pl, Znaki Boga, Patryk Lubryczyński:
Wybitny dwudziestowieczny teolog Karl Rahner SJ pisał, że „chrześcijanin XXI wieku albo będzie mistykiem, albo go nie będzie wcale”.
Kiedy się obserwuje zwiększającą się liczbę rozwodów czy odpływ młodzieży z Kościoła, zasadne staje się pytanie, jakie znaczenie mają w życiu współczesnych katolików sakramenty. Autorzy książki „Siedem tajemnic. O sakramentach” wskazują, że działanie Boga nie jest przede wszystkim sferą nadzwyczajnych wizji czy natchnień, ale mistyką sakramentalnej obecności. Książka pokazuje, jak przejść z bezrefleksyjnego uczestnictwa w sakramentach do ich owocnego przeżywania. Wyjaśnia, czym są sakramentalne znaki, w jaki sposób uzdrawiają i upodabniają nas do Chrystusa. Autorzy szeroko korzystają m.in. z mądrości ojców Kościoła oraz egzegezy biblijnej. Poszczególnym rozdziałom towarzyszą liczne reprodukcje dzieł malarskich, które można ściągnąć za pomocą kodu QR. To wyjątkowa lektura dla każdego katolika, a szczególnie dla osób przygotowujących się do przyjęcia jakiegokolwiek sakramentu. Książkę warto polecić też duszpasterzom jako udane kompendium, w którym przełożono język skomplikowanych pojęć teologicznych na pociągającą katechezę o sakramentach.
gosc.pl, Siedem tajemnic:
Jak rozumieć sakramenty? Wiemy, że dzięki nim mamy dostęp do życia Chrystusa, do tego, co robił żyjąc na Ziemi. Zbyt rzadko jednak myślimy o sakramentach jako codziennym sposobie Bożego działania w świecie. Tymczasem wszystkie siedem sakramentów ma ostatecznie jeden cel: upodobnić nas do Chrystusa Pana. Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło wprowadzają nas w misteria chrześcijańskie, pasjonująco przybliżają sakramentalną rzeczywistość, która wciąż pozostaje tajemnicą – choć obcujemy z nią na co dzień.
Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: gosc.pl.
liturgia.pl, O sposobie Bożego działania – recenzja książki „Siedem tajemnic. O sakramentach” o. T. Grabowskiego OP i ks. K. Porosło, Monika Wandur:
(…) Tomasz Grabowski OP oraz ks. Krzysztof Porosło w swojej publikacji, która jest zbiorem katechez mistagogicznych, bardzo trafnie i obrazowo, w formie dialogu opisują wszystkie siedem sakramentów Kościoła. Dla jeszcze większego zobrazowania, w książce zostały umieszczone kody QR, które odsyłają czytelnika do różnych dzieł sztuki. Malowidła, freski czy mozaiki, jakie możemy zobaczyć, przenoszą w świat kultury do najdalszych zakątków świata, co wpływa na lepsze zrozumienie czytanego tekstu.
Każdy z siedmiu sakramentów jest swego rodzaju tajemnicą, którą autorzy starają się przybliżyć czytelnikowi. Krok po kroku omawiają je, zaczynając od sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, poprzez sakramenty uzdrowienia, na sakramentach w służbie komunii kończąc. Nie brakuje nawiązań do historii Kościoła, Pisma Świętego, czy też zbawczej misji Syna Bożego. „Sakrament pozwala otrzymać jakąś „cząstkę” i uczestniczyć w życiu Chrystusa” (str. 17) – jak możemy przeczytać (…).
Pełna treść recenzji dostępna jest na stronie: liturgia.pl.
„Nowa Trybuna Opolska”, 10 listopada 2022 r., Niezbędnik czyteliczy:
Jak rozumieć sakramenty? Wiemy, że dzięki nim mamy dostęp do życia Chrystusa, zbyt rzadko jednak myślimy o nich jako sposobie Bożego działania w świecie.
„Echo Katolickie”, 24 listopada 2022 r., Z formacją w nowy rok:
Ciekawą propozycją formacyjną na nowy rok liturgiczny może okazać się także książka „Siedem tajemnic. O sakramentach”. Autorzy wskazują na sakramenty jako codzienny sposób Bożego działania w świecie. Wszystkie siedem – o czym przekonują na kolejnych stronach – mają ostatecznie jeden cel: upodobnić nas do Chrystusa Pana.
„Siedem tajemnic” to książka, która uczy nowego spojrzenia na sakramenty. Odpowiadając na pytanie, czym one są, daje zarazem wskazówkę, jak żyć, czerpiąc z ich mocy, oraz jakie choroby można dzięki nim wyleczyć. Zaletą tych przystępnych katechez są odwołania do wybranych fragmentów Katechizmu Kościoła Katolickiego, a bazą publikacji stały się m.in. rekolekcje publikowane na stronie dominikanie.pl.
gosc.pl, Sakramenty – źródło uzdrowienia. Część 1: Choroby:
Tomasz Grabowski OP: „Od oświecenia wmawia się nam, że aby stać się dojrzałym, potrzeba doświadczyć zła. To fałszywy slogan obecny w naszym myśleniu i w kulturze”.
Najpierw określmy choroby, na które lekarstwem są sakramenty. W najbardziej ogólnym sensie chorobą jest oczywiście grzech. Chciałbym to jednak nieco zniuansować. W szczególności chodzi o grzech pierworodny i jego konsekwencje wciąż niesione przez ludzką naturę. Czyn Ewy i Adama był kataklizmem. Trzeci rozdział Księgi Rodzaju nie jest opowieścią o zerwaniu jabłka, lecz opisem duchowej katastrofy. Adam przed grzechem to ktoś niewinny i pełen zaufania do Stwórcy. Niewinność Adama była jego podobieństwem do Boga, a zaufanie podstawą więzi pomiędzy nimi. Obie te rzeczy straciliśmy przez czyn pierwszych rodziców (…).
Obszerniejszy fragment książki dostępny jest na stronie: gosc.pl.
gosc.pl, Sakramenty – źródło uzdrowienia. Część 2: Lekarstwo:
Wszystkie sakramenty czerpią uzdrawiającą moc z wydarzenia i życia Jezusa Chrystusa. W ewangeliach znajdziemy wiele miejsc, w których spotykamy Jezusa uzdrawiającego. Są uzdrowienia fizyczne, są wskrzeszenia i uzdrowienia duchowe. Przypatrzmy się jednemu z nich – scenie uzdrowienia paralityka. Opisuje je Mateusz, Marek i Łukasz (Mt 9,1–8; Mk 2,1–12; Łk 5,17–26). Wzorcowa będzie dla nas wersja Marka, przypuszczalnie najstarsza. Ale będziemy też odnosić się do Łukasza, ponieważ on zauważa pewne istotne szczegóły, których nie ma u Marka.
Oto czterech ludzi przynosi do Jezusa sparaliżowanego człowieka. Nie mogą się przedrzeć przez olbrzymi tłum, tak wielu przyszło słuchać nauki Mistrza. Postanawiają zburzyć dach domu, w którym siedzi Pan, i spuścić chorego na noszach. Jezus dokonuje uzdrowienia w bardzo specyficzny sposób, ponieważ mówi paralitykowi: „Twoje grzechy są odpuszczone”. Oburzają się na to zebrani tam faryzeusze i uczeni w Piśmie. Myślą sobie: „Jak On może odpuszczać grzechy, tylko Bóg jest w stanie to zrobić”. Pan Jezus odczytuje ich myśli i mówi: „Co jest łatwiej powiedzieć: odpuszczają ci się twoje grzechy czy wstań, weź swoje łoże i idź?”. I zwraca się do tego sparaliżowanego człowieka: „Weź swoje łoże, wstań i idź do domu”. Mężczyzna posłusznie robi dokładnie to, co mu Jezus powiedział, a cała historia kończy się tym, że wszyscy zgromadzeni uwielbiają Pana Boga. Zatrzymajmy się na kolejnych etapach tej historii (…).
Obszerniejszy fragment książki dostępny jest na stronie: gosc.pl.
granice.pl, Siedem tajemnic. O sakramentach, Danuta Szelejewska:
Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło wprowadzają nas w misteria chrześcijańskie, pasjonująco przybliżają sakramentalną rzeczywistość, która wciąż pozostaje tajemnicą – choć obcujemy z nią na co dzień.
Ponieważ wiara bez liturgii byłaby ideologią (paryski biskup i kardynał Jean-Marie Lustiger), w życiu chrześcijanina nie może jej zabraknąć. Publikacja Wydawnictwa W drodze akcentuje potrzebę celebracji wiary w liturgii, co ma niezaprzeczalny wpływ na postępowanie zgodne z zasadami chrześcijańskiego życia.
Książka Siedem tajemnic. O sakramentach to zebrana w całość (i zredagowana w formie dwugłosu) seria wcześniej wygłoszonych katechez mistagogicznych (nagrania video można znaleźć na stronie www.liturgia.pl). Rozdziały poświęcone poszczególnym sakramentom poprzedza Wprowadzenie zawierające refleksje autorów oparte o Biblię, Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Katechezy ojców Kościoła (treść omówiono nawiązując do żydowskiej tradycji, rytuałów, prawa i religii). Każdemu z sakramentów poświęcony został jeden rozdział, którego tytuł od razu pozwala zorientować się, w jakim kierunku rozważania będą podążać. Refleksje typowo teologiczne ubogacają przemyślenia historyczne, architektoniczne, ikonograficzne, geograficzne oraz medyczne. Są obficie cytowane teksty biblijne (jako figury zbawienia), passusy z dokumentów Kościoła, opisy obrzędów, modlitwy, metafory informatyczne, kody QR, pytania i odpowiedzi.
Opatrzone czarno-białymi ilustracjami refleksje Tomasza Grabowskiego oraz Krzysztofa Porosło (stosowane w całej publikacji inicjały TG i KP umożliwiają czytelnikowi rozróżnienie, od którego z autorów dana myśl pochodzi) koncentrują się na sakramentach z perspektywy tajemnic życia Chrystusa. Dzięki przystępnemu językowi przekazu łatwo zrozumieć, że w chrzcie kryje się tajemnica śmierci i zmartwychwstania; bierzmowanie to działanie Ducha Świętego obdarzającego darami; Eucharystia – celebracja tajemnicy obecności Tego, który oddał swe życie w ofierze; pokuta – tajemnica przebaczenia grzechów i pojednania z Bogiem; namaszczenie chorych – tajemnica uzdrowienia; kapłaństwo – tajemnica służby; małżeństwo – tajemnica zjednoczenia.
Zawarte w Siedmiu tajemnicach rozważania są interesujące i drobiazgowe, przez co wyjaśnionych zostaje wiele trudnych kwestii w sposób całkowicie zrozumiały. W refleksjach autorów nie brakuje faktów z życia religijnego sprzed dwóch tysięcy lat, informacji dotyczących historycznych wydarzeń, związku człowieka wierzącego z Bogiem oraz ukierunkowań ku autentycznym wartościom. Pomocne są fachowe interpretacje, myśli teologów i filozofów oraz refleksje ojców Kościoła. Obficie cytowane fragmenty biblijne opatrzono siglami. Przetłumaczono na język polski oraz obszernie wyjaśniono znaczenie zwrotów hebrajskich, greckich i łacińskich. Przypisy bibliograficzne umożliwiają zainteresowanym zgłębienie omówionych zagadnień.
Publikacja Wydawnictwa W drodze nie posiada limitu odbiorców. Ponieważ sakramenty czerpią moc od samego Chrystusa, książka Siedem tajemnic. O sakramentach udowadnia, że celebrujemy je po to, by skuteczność Bożego działania stała się udziałem każdego z nas.
liturgia.pl, Przestrzeń zbawiającego spotkania z Chrystusem – recenzja książki „Siedem tajemnic. O sakramentach” o. Tomasza Grabowskiego OP i ks. Krzysztofa Porosły, Maciej Zachara MIC:
Z wielką radością należy powitać na rynku wydawniczym książkę „Siedem tajemnic. O sakramentach” autorstwa ks. Krzysztofa Porosły i o. Tomasza Grabowskiego OP. Przynależy ona do tego rodzaju literatury, na jaką w obecnej sytuacji duszpasterskiej Kościoła w Polsce jest wielkie zapotrzebowanie.
W ostatnich latach nastąpiło wyraźne odsunięcie się części katolików od życia sakramentalnego. Przyczyny są bardzo złożone i nie tu miejsce na ich pogłębioną analizę. Po części jest to skutek braku adekwatnej formacji i katechezy, przez co część wiernych, także wśród osób pozostających w Kościele i praktykujących, nie miała możliwości odkryć w sposób wystarczający tego czym są sakramenty i jakie jest ich znaczenie w życiu. Dlatego potrzeba pogłębionej inicjacji do życia sakramentalnego, czyli takiej katechezy, która nie jest tylko teoretycznym wykładem na temat sakramentów ani też moralizatorskim nawoływaniem do korzystania z nich dla wypełnienia kościelnego prawa. Właśnie w to zapotrzebowanie wpisuje się książka „Siedem tajemnic”. Jak pisze we wstępie ks. Krzysztof Porosło, książka powstała na kanwie katechez głoszonych ustnie przez autorów w roku 2013/2014. Po około ośmiu latach od ich wygłoszenia katechezy te jeszcze zyskały na aktualności (…).
Pełna treść recenzji dostępna jest na stronie: liturgia.pl.
misyjne.pl, Prezenty last minute – polecamy kilka książek, „Siedem tajemnic. O sakramentach” Tomasz Grabowski OP, ks. Krzysztof Porosło (Wydawnictwo W drodze), Hubert Piechocki:
„Upodobnić nas do Chrystusa Pana. Celebrujemy je po to, żeby otrzymać Boże życie” – taki jest cel każdego z siedmiu sakramentów, które są nam dane w Kościele. Tajemnice tych sakramentów zgłębia dwóch ekspertów liturgicznych – o. Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło. Zaczynają od bardzo treściowego wyjaśnienia, czym w ogóle są sakramenty – te siedem darów, które możemy otrzymywać w Kościele. Sakramenty, jak piszą, pozwalają nam doświadczyć mocy Chrystusa. Możemy dzięki nim uczestniczyć w życiu Jezusa, być częścią tajemnicy Jego życia. Jak zwracają uwagę autorzy – mamy siedem różnych perspektyw tego udziału, które związane są z sakramentami. Liturgiści pokazują w swojej publikacji, w jaki sposób uczestniczymy przez każdy z sakramentów w tajemnicy Jezusa. To spojrzenie pozwala nam na nowo odkryć głębię, która tkwi w sakramentach. Często zapominamy o tym, jak bardzo sakramenty związane są z Jezusem – lektura książki o. Grabowskiego i ks. Porosło odkrywa przed nami te wszystkie powiązania. Przecież sakramenty nie istnieją same dla siebie – nie ma ich bez Jezusa. Potrzebujemy przystępnej, ale też rzetelnej wiedzy na ich temat – a to właśnie zapewniają autorzy „Siedmiu tajemnic”. Napisali książkę, którą dobrze się czyta i którą łatwo zrozumieć – a która zostawi w nas też wiele bardzo ważnych treści. Śmierć i zmartwychwstanie, namaszczenie, Eucharystia, przebaczenie, uzdrowienie, służba, zjednoczenie – te tajemnice dzięki lekturze książki staną się dla nas bardziej zrozumiałe. Warto jeszcze dodać, że w publikacji znalazło się też kilka niespodzianek – QR-kodów, które pozwalają na zerknięcie do materiałów dodatkowych.
Oceń