Okłądka książki "Powrót" na tle gazet

„Powrót” w mediach

„Powrót” jest jednym z najlepszych opracowań na temat odchodzenia katolików z Kościoła. Nie dziwi więc, że książka ta cieszy się wielkim zainteresowaniem czytelników i mediów. Poniżej prezentujemy tylko niektóre wzmianki na jej temat.

Aleteia.pl, 5 mitów na temat odchodzenia dzieci z Kościoła:

Odejście dziecka z Kościoła do dla wierzących rodziców wielki dramat. Istnieje wiele mitów na temat tego fenomenu. Oto 5 z nich.

„Mój syn zupełnie odszedł” – wyjaśnia Dianne. „Kocham go i mam nadzieję, że pewnego dnia ujrzy światło, ale teraz nie ma absolutnie sposobu, aby wrócił do Kościoła. To beznadziejna sprawa”. […]

Co rusz jednak przekonywałem się, rozmawiając z wieloma rodzicami i młodymi dorosłymi, że jest to jeden z najbardziej powszechnych i niszczących mitów. Dla każdego dziecka jest nadzieja i zawsze istnieje droga powrotu do Kościoła. Skąd to wiemy? Ponieważ nasze dziecko w ostatecznym rozrachunku jest w rękach Boga, który je kocha nawet bardziej niż my. On jeszcze bardziej niż ty pragnie, by ono wróciło, i dzięki swojej opatrzności może zrobić wszystko. […]

Mit #1: „W końcu wrócą, kiedy się pobiorą i będą mieli dzieci”.

Prawda: Młodzi ludzie coraz bardziej odwlekają małżeństwo i posiadanie dzieci. Są małe szanse, że wrócą z powodu tych wydarzeń.

Dla wielu młodych ludzi „robienie sobie przerwy od religii” jest normalną częścią wchodzenia w dorosłe życie. Przyjmują pierwsze sakramenty (chrzest, pierwsza komunia święta, bierzmowanie), przeskakują przez główne „obręcze” katolickiej edukacji religijnej, a potem dystansują się i odkładają religię na bok, być może aż do momentu, gdy biorą ślub i na świat przychodzą ich dzieci. I nie tylko biernie dryfują po tej ścieżce. Według socjologów z Notre Dame: „Niektórzy młodzi ludzie zwyczajnie zakładają, że będą religijnie nieaktywni podczas okresu przedmałżeńskiego, gdy wchodzą w dorosłe lata”. Wielu rodziców, którzy urodzili się w okresie wyżu demograficznego lub są osobami z pokolenia x, szło tą drogą i spodziewa się, że ich dzieci w sposób naturalny pójdą w ich ślady (…).

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: Aleteia.pl.

Tygodnik „Idziemy” (nr 35/2023) oraz idziemy.pl, Walka o młodych:

Sporo publikowanych analiz oraz danych statystycznych pokazuje szybką utratę wiary przez młode pokolenie.

Pustoszeją kościoły, spada liczba uczniów uczęszczających na lekcje religii, zmniejsza się liczba kleryków oraz nowicjuszy. Wielu rodziców i dziadków patrzy na ten proces ze smutkiem, a wręcz przerażeniem, zadając sobie pytanie, gdzie popełnili błąd. Autor zastanawia się nad przyczynami laicyzacji młodych, podkreślając brak osobistej relacji z Jezusem, niezrozumienie nauki Kościoła w dziedzinie płciowości czy fałszywy obraz Boga. Rozprawia się też z rozmaitymi mitami, jak choćby przekonaniem, że posłanie dziecka do katolickiej szkoły wystarczy, by zachowało ono wiarę. Nie powinniśmy zatrzymywać się tylko na przyczynach porzucania wiary – zdaniem autora trzeba zawalczyć o dusze młodych. Ale nie wolno robić tego groźbą czy lekceważeniem ich powodów odejścia z Kościoła. Ważny jest przykład własnego życia, podczas którego bliskość z Bogiem przejawia się nie tylko w deklaracjach, ale ufnym pójściu za Nim przez życie i dawaniu świadectwa każdego dnia. Wciągająca lektura, napisana z pasją oraz świetnym wyczuciem tematu.

teologiapolityczna.pl, „Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła” – Brandon Voght:

Liczba młodych ludzi odwracających się od Kościoła jest niepokojąca. Konsekwencją ponurych statystyk są przejmujące historie zranionych rodzin. Rodzice tęsknią za powrotem swoich dzieci do Kościoła, pytając: „Gdzie popełniliśmy błąd?”. Nie powinniśmy ze spokojem podchodzić do problemu i czekać na zmianę sytuacji. Potrzebujemy nowej strategii. Musimy zrozumieć prawdziwe powody, dla których młodzi rezygnują z wiary, i opracować plan, dzięki któremu będą chcieli powrócić do Kościoła i życia wiarą.

– Powrót jest jednym z najlepszych opracowań na temat odchodzenia katolików z Kościoła, zawierającym głębokie spostrzeżenia na temat tego, dlaczego ludzie porzucają wiarę katolicką. Autor nikogo nie obwinia, nie szuka też kozła ofiarnego, co charakteryzuje niektóre podejścia do problemu. Skupia się natomiast na pokonywaniu trudności, kładzie nacisk na to, co rodzice mogą powiedzieć i zrobić, aby odpowiednio zareagować na obiekcje swoich dzieci, odbudować wzajemną relację i pomóc im odnaleźć drogę powrotną do Kościoła – napisał bp Robert Barron w przedmowie do książki: „Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła” (tytuł oryginalny: Return: How to Draw Your Child Back to the Church).

Obszerniejszy fragment informacji prasowej dostępny jest na stronie: teologiapolityczna.pl.

kosiol.wiara.pl, Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła:

Liczba młodych ludzi odwracających się od Kościoła jest niepokojąca. Konsekwencją ponurych statystyk są przejmujące historie zranionych rodzin.

(…) W pierwszej części Vogt próbuje znaleźć przyczyny takiej sytuacji. Słusznie podkreśla, że często przyczyną jest niezrozumienie nauczania Kościoła, głównie dotyczy to zagadnień związanych z seksualnością (młodzi widzą zakazy a nie afirmację godności człowieka).

Vogt zauważa także, że ludzie są „katechizowani, a nie ewangelizowani” i przez to nie nawiązują osobistej relacji z Jezusem, dlatego często opuszczają Kościół. Pozostają w pewien sposób religijni, ale nie zrzeszeni.

Druga część książki zawiera wiele praktycznych rad dotyczących m.in. tego, co robić, ale także czego nie robić, aby zbudować relację dzieckiem opartą na zaufaniu i otwartości.

W części trzeciej autor w skondensowany sposób mierzy się z zarzutami, które często są wysuwane przeciw wierze.

W książce Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła Brandon Vogt daje konkretne podpowiedzi, gdzie szukać inspiracji i wsparcia. Wymienia tutaj m.in. w: Katechizm Kościoła Katolickiego, Pismo Święte, dobre książki katolickie… siebie samego – swoje doświadczenie wiary i siłę miłości, bo przecież to właśnie „Bezwarunkowa miłość jest jedną z najpotężniejszych sił na ziemi” (…).

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: kosiol.wiara.pl.

60plus.pl, Co proponuje Wydawnictwo W drodze w sierpniu?:

Na liście sierpniowych nowości dominikańskiego Wydawnictwa W drodze znalazły się cztery tytuły. Dwa tomy wybitnej serii „Dzieła wszystkie Tomasza z Akwinu”, tj. t. 34 „Kwestie quodlibetalne” oraz t. 64 „Wykład Listów św. Pawła: List do Rzymian”. Ponadto książka autorstwa Jakuba Turka „Jan Biskupiec z Opatowca OP (ok. 1377–1452). Dominikanin, spowiednik królewski, biskup chełmski” oraz „Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła” Brandona Vogta.

dorzeczy.pl, Przegląd religijny: Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła:

Przegląd książek religijnych DoRzeczy.pl || Liczba młodych ludzi odwracających się od Kościoła jest niepokojąca. Konsekwencją ponurych statystyk są przejmujące historie zranionych rodzin. Rodzice tęsknią za powrotem swoich dzieci do Kościoła, pytając: „Gdzie popełniliśmy błąd?”

Nie powinniśmy ze spokojem podchodzić do problemu i czekać na zmianę sytuacji. Potrzebujemy nowej strategii. Musimy zrozumieć prawdziwe powody, dla których młodzi rezygnują z wiary, i opracować plan, dzięki któremu będą chcieli powrócić do Kościoła i życia wiarą (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: dorzeczy.pl.

misyjne.pl, Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła, Brandon Vogt:

(…) W książce Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła Brandon Vogt daje konkretne podpowiedzi, gdzie szukać inspiracji i wsparcia. Wymienia tutaj m.in. w: Katechizm Kościoła Katolickiego, Pismo Święte, dobre książki katolickie… siebie samego – swoje doświadczenie wiary i siłę miłości, bo przecież to właśnie „Bezwarunkowa miłość jest jedną z najpotężniejszych sił na ziemi”. 

W planie działania podaje: modlitwę, post, „sianie ziaren”, otwartą rozmowę, wzbudzenie ciekawości – zainspirowanie przykładem – własnym i inspirujących ludzi żyjących wiarą (świeckich i duchownych) – jako sprawdzone narzędzia dotarcia do młodych ludzi i rozmowy z nimi na każdy temat, również ten dotyczący wiary.

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: misyjne.pl.

miesięcznik W drodze”, 1 września 2023 r., Jest nadzieja, Magdalena Kaniewska:

Młodzi ludzie coraz częściej odwracają się od Kościoła. I to jest fakt. Dlaczego?? Wśród przyczyn zebranych przez autora i opublikowanych w książce Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła znalazły się między innymi: niezaspokojone potrzeby duchowe, utrata zainteresowania, zbyt wiele próśb o pieniądze, brak wiary, niezadowolenie z panującej atmosfery, Kościół zbyt rytualny, zbyt formalny, okropna muzyka.

Z częścią z nich na pierwszy rzut oka trudno się nie zgodzić. Jednak Brandon Vogt nie poddaje się i nam również radzi tego nie robić. Daje konkretne argumenty i narzędzia oraz propozycję planu działania. Budzi nadzieję na powrót naszych dzieci do bliskiej relacji z Bogiem. Przytacza niezwykle użyteczną listę pytań i tematów do dyskusji. Przekonuje, że po zainicjowaniu rozmowy i wysłuchaniu problemów dziecka będziemy gotowi, aby wejść z nim w dialog na temat wiary i nie tylko.

Z lektury dowiadujemy się również: Co tak naprawdę myślą młodzi ludzie? W co wierzą? Jak wyglądają profile byłych katolików? Jakie są mity na temat odchodzących katolików? Jak możemy próbować rozwiązać tę sytuację? Jaką strategię przyjąć? Czego nie robić? Komu zaufać?

A także: Jak pomóc dziecku znaleźć prawdziwy Skarb? Jakie są podstawowe zasady, którymi powinniśmy się wszyscy kierować? O co i jak się modlić? Jakie są podstawowe kroki ponownego połączenia się z Kościołem? I przede wszystkim – jak budować relację z dzieckiem, która jest fundamentem wszystkiego.

Gdybym miała w dużym skrócie podsumować rady Brandona Vogta, to na liście znalazłyby się: modlitwa, post, „sianie ziaren”, otwarta rozmowa, wzbudzenie ciekawości – zainspirowanie przykładem – własnym i ważnych ludzi żyjących wiarą ( świeckich i duchownych).

Dla mnie jako mamy dwóch nastolatków ma to sens i dlatego zdecydowanie polecam tę książkę wszystkim rodzicom młodych gniewnych

Przewodnik Katolicki”,27 sierpnia 2023 r., Błędy, które nie pomagają wrócić:

Niewiele doświadczeń wywołuje tak wielką rozpacz jak to, gdy dzieci odchodzą z Kościoła. Rodzice martwią się, ono się stanie z ich dziećmi po śmierci, jeśli nadal będą odrzucać wiarę. Jak Bóg je osądzi? Jak Bóg osądzi ich samych? Czy będziemy wszyscy razem w wieczności?

Większość rodziców czuje się bezradna. Ropaczliwie pragną sprowadzić swoje dziecko zpowrotem do Kościoła, ale nie wiedzą, jak to zrobić.

PIĘĆ BŁĘDÓW

Zanim sporządzimy szczegółowy plan działania, wczuj się bardziej w swoją rolę. Postanów, że zrobisz wszystko, co się da, aby promieniować na swoje dziecko ” zaangażowaniem, intencjonal-nością, przykładem i zachętą”.

Aby to osiągnąć, zaczniemy najpierw od poznania tego, czego nie robić. Przypuszczalnie jesteś zdecydowany pomóc przyprowadzić swoje dziecko do Kościoła. Ta desperacja jednak może czasami sprawiać, że będziesz dążyć do właściwego celu niewłaściwymi metodami. Przyjrzyjmy się zatem pięciu strategiom, których nie powinieneś stosować. Każda z tych błędnych metod może zbudować mur między twoim dzieckiem a jego powrotem.

ZMUSZANIE GO, BY POSZŁO NA MSZĘ „

Och, gdybym tylko mogła nakłonić go, by znowu chodził na msze!” – narzekała Maria, lamentując nad swoim nastoletnim synem. ” Nieważne, co robiłam, czy prosiłam, błagałam, nakazywałam, czy płakałam, nic nie działało. Kilka razy udało mi się go zmusić do pójścia, gdy zagroziłam, że wyłączę mu dane mobilne w komórce albo zawieszę kieszonkowe, ale nawet wtedy siedział tylko w ławce i dawał do zrozumienia, że nie chce tam być”.

Oto podstawowa i prawdopodobnie zaskakująca rada: Przestań zmuszać swoje dziecko, by szło do kościoła. Wyjaśniam, że mówię tutaj o starszych dzieciach i młodych ludziach. Oczywiście powinieneś zabierać małe dzieci na mszę. To twój religijny obowiązek jako rodzica.

Jeśli jednak jednak o starsze dzieci, osiemnaste-, dwudziestolatków zmuszanie ich do chodzenia na msze sprawia, że sprawy religijne jeszcze mniej ich interesują. Dzieje się tak dlatego, że msza nigdy nie była przeznaczona do ewangelizowania niezainteresowanych. Msza jest ostatnim krokiem w ewangelizacyjnej wędrówce, a nie pierwszym. Jest stacją końcową, owocem i konsekwencją osobistej relacji z Jezusem Chrystusem, a nie jej przyczyną. Aby przyciągnąć dziecko z powrotem do Chrystusa i Kościoła, musisz najpierw położyć fundamenty. (…)

Pełna treść tekstu dostępna jest w wydaniu papierowym tygodnika Przewodnik Katolicki”.

deon.pl, Twoje dziecko chce odejść z Kościoła? Powodem mogą być fałszywe obrazy Boga:

„W ciągu ostatnich dwudziestu lat kilka badań potwierdziło, że większość młodych Amerykanów, należących i nienależących do Kościoła, wierzy w coś, co socjologowie (…) nazwali »moralistycznym terapeutycznym deizmem«. Ważne, aby zrozumieć ten fałszywy pogląd na temat Boga, ponieważ być może stanowi on główny powód tego, że twoje dziecko sprzeciwia się Kościołowi katolickiemu. Autorzy podsumowują ten pogląd w trzech twierdzeniach”. Przeczytaj fragment książki Brandona Vogta „Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła”.

Diecezja Springfield w Illinois wiedziała, że ma problem. Katolicy tłumnie odchodzili z Kościoła i nie było wiadomo dlaczego. Zatem w 2014 roku diecezja nawiązała kontakt z analitykami z Benedictine University, aby przeprowadzili badanie o dużym zasięgu wśród niepraktykujących i byłych katolików poprzez zadanie im prostego pytania: Dlaczego odszedłeś? (…)

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: deon.pl.

stacja7.pl, 5 najczęstszych błędów rodziców, którzy chcą przekonać dziecko do powrotu do Kościoła:

Twoja chęć, by pomóc przyprowadzić swoje dziecko do Kościoła, może czasami sprawiać, że będziesz dążyć do właściwego celu niewłaściwymi metodami. Prezentujemy 5 błędnych strategii, które mogą zbudować mur między twoim dzieckiem, a jego powrotem do Kościoła.
Liczba młodych ludzi odwracających się od Kościoła jest niepokojąca. Konsekwencją ponurych statystyk są przejmujące historie zranionych rodzin. Rodzice tęsknią za powrotem swoich dzieci do Kościoła, pytając: „Gdzie popełniliśmy błąd?”. Nie powinniśmy ze spokojem podchodzić do problemu i czekać na zmianę sytuacji. Potrzebujemy nowej strategii. Musimy zrozumieć prawdziwe powody, dla których młodzi rezygnują z wiary, i opracować plan, dzięki któremu będą chcieli powrócić do Kościoła i życia wiarą.

Poniższy tekst o 5 błędach w rozmowie z dzieckiem, jest fragmentem książki „Powrót” autorstwa Brandona Vogta, który skupia się na pokonywaniu trudności, kładzie nacisk na to, co rodzice mogą powiedzieć i zrobić, aby odpowiednio zareagować na obiekcje swoich dzieci, odbudować wzajemną relację i pomóc im odnaleźć drogę powrotną do Kościoła.

Obszerniejszy fragment książki dostępny jest na stronie: stacja7.pl.

doxa.fm, Książka pt.: „Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła”:

Brandon Vogt to autor dwunastu książek, z których kilka to bestsellery Amazona. Pisarz jest laureatem wielu nagród. Należą do nich m.in. Catholic Press Association i Association of Catholic Publishers. Autor jest jednocześnie założycielem organizacji ClaritasU, założycielem oraz prezesem zarządu Chesterton Academy of Orlando, dyrektorem wydawniczym w Word on Fire Catholic Ministries. Przed polskimi czytelnikami pojawiło się właśnie jedno z lepszych opracowań na temat odchodzenia katolików z Kościoła. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa W Drodze.

„Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła” zawiera głębokie spostrzeżenia na temat tego, dlaczego ludzie porzucają wiarę katolicką. Autor nikogo nie obwinia. Skupia się na pokonywaniu trudności. Kładzie także nacisk na to, co rodzice mogą powiedzieć i zrobić, aby odpowiednio zareagować, a także pomóc odnaleźć drogę powrotną do Kościoła.

Amerykańskie statystyki mówią, że tylko 7% młodych osób wychowanych w wierze katolickiej dalej praktykuje swoją wiarę. W pierwszej części publikacji Vogt próbuje znaleźć przyczyny takiej sytuacji. Zauważa, że ludzie są „katechizowani, a nie ewangelizowani” i przez to nie nawiązują osobistej relacji z Jezusem. Druga część książki zawiera praktyczne rady, które dotyczą tego, co robić i czego nie robić, aby zbudować relację opartą na zaufaniu i otwartości. Trzecia część to próba zmierzenia się z zarzutami, które często wysuwane są przeciw wierze.

Więcej informacji na temat publikacji znaleźć można na stronie: www.wdrodze.pl.

Radio Doxa jest patronem medialnym książki.

granice.pl, Danuta Szelejewska:

Nie wystarczy zastanawiać się, dlaczego ludzie porzucają wiarę katolicką (zatrważają statystyki informujące o ilości, zwłaszcza młodych odwracających się od Kościoła): konkretne rady oraz praktyczne strategie naprawcze oferuje Powrót, tłumacząc, szczególnie rodzicom, Co robić, gdy dzieci odchodzą od Kościoła.

Stanowiące treść Przedmowy spostrzeżenia Roberta Barrona (biskup pomocniczy Los Angeles) zachęcają do działań całościowych (choć i długofalowych), wymagających nie tylko wytrwałości, ale przede wszystkim odpowiedniej argumentacji przemawiającej za powrotem do Kościoła. Trzy części (Zrozumieć problem, Strategia działania oraz Najważniejsze zastrzeżenia) pozwolą w pierwszej kolejności zrozumieć, dlaczego młodzi ludzie odchodzą z Kościoła. Brandon Vogt zaznaczając, że po odejściu połowa z nich zasila krąg „nieprzynależących” a pozostali dołączają do grup protestantów, mormonów lub Świadków Jehowy, omawia profile byłych katolików (kulturowi, wzruszający ramionami, duchowi ale nie religijni, moralni buntownicy, zmieniający religię, sceptycy) oraz odsłania pięć wielkich mitów na temat odchodzących katolików.

Zdając sobie sprawę, jak trudno jest przyciągnąć młodych z powrotem do Kościoła, autor prezentuje obfitujący w skuteczne taktyki plan działania: przestrzega przed strategiami niepożądanymi (zmuszanie do udziału w Mszy Świętej, krytykowanie stylu życia, zrzędzenie, odrzucanie zastrzeżeń, podejmowanie decyzji za dziecko), wylicza progi nawrócenia (początkowe zaufanie, duchowa ciekawość, duchowa otwartość, duchowe poszukiwanie, świadome bycie uczniem), zachęca do modlitwy w intencji swojego dziecka (zwłaszcza Różaniec, nowenny, godzinna adoracja przed Najświętszym Sakramentem, Koronka do Bożego miłosierdzia), podkreśla wartość postu, ofiary, religijnego dialogu oraz budowania więzi. Analizuje przeszkody (konkubinat, aborcja, rozwód, powtórne małżeństwo), wylicza kroki prowadzące do pełnej komunii z Kościołem (kontakt z kapłanem, spowiedź, sakramenty, wspólnota parafialna), a także omawia dwadzieścia konkretnych zastrzeżeń, z powodu których młodzi ludzie porzucają wiarę katolicką (zarzuty osobiste, obiekcje moralne i teologiczne).

Książkę Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą od Kościoła z powodzeniem można uznać za doskonałe narzędzie w rękach rodziców, którym zależy, by ich dziecko jak najszybciej powróciło do Kościoła (choć autor opiera się na środowisku amerykańskim, poruszona przez niego problematyka dotyczy również Polski). Czytać należy ją rozdział za rozdziałem, nie pomijając żadnego z nich, gdyż analiza kolejno następujących po sobie zagadnień pozwoli obrać najlepszy sposób działania, odkrywając przy tym skuteczne sposoby prowadzące do stworzenia – na powrót – osobistej relacji dziecka z Bogiem. Zamieszczona na początku książki czarno-biała ilustracja obrazująca powrót syna marnotrawnego do domu ojca (obecnie owo pełne tajemniczości i duchowości dzieło Rembrandta znajduje się w zbiorach Państwowego Muzeum Ermitażu w Petersburgu) pokazuje ważność poruszonych w lekturze kwestii, które łatwiej zrozumieć posiłkując się nauczaniem Magisterium Kościoła, wypowiedziami świętych, refleksjami teologów, filozofów i apologetów oraz wynikami wieloletnich badań psychologów, socjologów i analityków. Cytowane fragmenty biblijne opatrzono siglami, wyjaśniono pojęcia teologiczne. W treść wplecione zostały przykłady z życia konkretnych osób oraz opisy skutecznych działań misjonarzy ewangelizujących studentów. Nie brakuje wyników sondaży, danych statystycznych, argumentów i pozytywnych alternatyw, wskazówek, wypunktowań, podkreśleń, wytłuszczeń, zestawień, twierdzeń, sugestii, pytań oraz podpowiedzi. Pomocą służą przypisy (bibliograficzne i wyjaśniające) oraz przydatna w zgłębianiu tematu literatura (polsko- i obcojęzyczna).

Powrót – jako poradnik dla rodziców pragnących powrotu swoich dzieci na łono Kościoła – uczy, jak znaleźć drogę powrotną, by na nowo spotkać Chrystusa, pokochać Go i Mu zaufać. Właśnie dlatego przypowieść o synu marnotrawnym (Łk 15,11-32) wciąż bliska jest milionom rodziców.

niezawodnanadzieja.bog.deon.pl, „Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła”, Magdalena Urbańska:

Przyznaję, że sięgnęłam po tę lekturę z nadzieją na to, że pokaże mi jak rozmawiać z ludźmi będącymi daleko od Kościoła. Moje dzieci są jeszcze małe, nie myślałam więc o nich. Jednak, gdy zaczęłam czytać Powrót, zobaczyłam jak wiele przestrzeni ta publikacja dotyka również w moim rodzicielstwie. Niezwykle uniwersalna, głęboka analiza. Temat bolesny, trudny – jak mówi podtytuł – co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła.

Trochę mnie ta lektura zaskoczyła. Nie spodziewałam się tak dogłębnej analizy, tak czułego prowadzenia zagubionego rodzica za rękę i niezwykle rzetelnego ukazania nauczania Kościoła. To, w jaki sposób autor prowadzi nas przez kolejne strony, daje poczucie zrozumienia, głębokiego szacunku, ale też stawia poprzeczkę wysoko. Nie tylko rodzicom, ale wszystkim tym, którzy mają wokół siebie osoby zagubione albo takie, które nie utożsamiają się z Kościołem. W moim odczuciu jest kierowana do wszystkich tych, dla których Kościół, wiara w Boga i relacja z Nim są ważne, bo wszechstronność tego opracowania jest godna podziwu (…).

Pełna treść recenzji dostępna jest na stronie: niezawodnanadzieja.bog.deon.pl.

gosc.pl, Brandon Vogt – „Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła”:

Liczba młodych ludzi odwracających się od Kościoła jest niepokojąca. Konsekwencją ponurych statystyk są przejmujące historie zranionych rodzin. Rodzice tęsknią za powrotem swoich dzieci do Kościoła, pytając: „Gdzie popełniliśmy błąd?”. Nie powinniśmy ze spokojem podchodzić do problemu i czekać na zmianę sytuacji. Potrzebujemy nowej strategii. Musimy zrozumieć prawdziwe powody, dla których młodzi rezygnują z wiary, i opracować plan, dzięki któremu będą chcieli powrócić do Kościoła i życia wiarą (…).

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: gosc.pl.

„Głos Wielkopolski”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Dziennik Łódzki”, 15-22 września 2023 r., Czy można zatrzymać tsunami laicyzacji?:

Fala odchodzenia ludzi – zwłaszcza młodych – od Kościoła jest tak silna, że niektórzy mówią wręcz o tsunami. Ta książka pozwala zrozumieć powody takiej decyzji.

stacja7.pl, o. Tomasz Grabowski: „Zamiast szukać argumentów za powrotem dziecka do kościoła, dajmy świadectwo”:

„Gdy zamiast przekonywać do poznania Chrystusa poprzez swoje świadectwo, przekonujemy, na przykład, do wzięcia ślubu kościelnego, wówczas sami skazujemy się na niepowodzenie w głoszeniu Ewangelii. Prawdopodobnie wcale nam nie zależy, żeby ktoś poznał Chrystusa, a jedynie, żeby zachował moralność chrześcijańską” – mówi o. Tomasz Grabowski (…).

Pełna treść wywiadu dostępna jest na stronie: stacja7.pl.

radio.opole.pl, Czy powrót „syna marnotrawnego” zawsze jest możliwy?:

Jak przekonuje autor książki – tak. Przy czym bierne oczekiwanie na powrót synów i córek „marnotrawnych” (a to właśnie ich, młodzieży i młodych dorosłych odchodzących od Kościoła dotyczy książka), nie jest właściwym rozwiązaniem. Często jednak nie wiemy co robić, jak rozmawiać. Czujemy, że brak nam kompetencji i wiedzy, i tutaj Brandon Vogt przychodzi z pomocą. Nie jest jednak tak, że wszystko tu zrobi za nas, co podkreśla gość audycji, o. Tomasz Grabowski, prezes Wydawnictwa W Drodze, które książkę wydało. Wiele zależy od naszej religijności, autentycznego przeżywania i życia wiarą.

Z o. Tomaszem Grabowskim rozmawia Witold Sułek.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy: radio.opole.pl.

„Gość Niedzielny” (1 października 2023 r.), gosc.pl, kosciol.wiara.pl, Gdy dzieci odchodzą z Kościoła, ks. Tomasz Jaklewicz:

Wiele matek i ojców płacze dziś łzami św. Moniki, czyli z powodu opuszczenia Kościoła przez ich dzieci. Wytrwała modlitwa tej świętej sprowadziła syna na drogę wiary. Przełomem w życiu Augustyna stało się spotkanie ze św. Ambrożym. To wiara biskupa Mediolanu okazała się światłem, które rozproszyło mroki duszy i umysłu przyszłego biskupa Hippony. Powodów współczesnej niewiary jest wiele. Nie brak wielostronicowych analiz fali apostazji. Brakuje publikacji, które próbują odpowiedzieć na pytanie, co robić, by ci, którzy odeszli, wrócili.

Książka Brandona Vogta „Powrót” jest bardzo udaną próbą zarówno diagnozowania problemu, jak i pokazania sposobów sprowadzania młodych ludzi z powrotem do Kościoła. Konteksty są amerykańskie, ale problem uniwersalny, także polski. Dla wielu rodziców, katechetów, duszpasterzy, którzy żyją z poczuciem porażki, ta książka będzie nie tylko pociechą, ale przede wszystkim praktyczną pomocą. Nie ma tu biadolenia. Są same konkrety: najpierw bardzo trzeźwy opis powodów odchodzenia katolików od wiary, potem błędów, które popełniają wychowawcy. A w drugiej części praktyczne rady, co robić, aby sprowadzić zagubione owce do owczarni. Ujmując rzecz symbolicznie, można powiedzieć, że potrzebna jest zarówno wiara św. Moniki, jak i wiara św. Ambrożego. Monika, czyli modlitwa rodziców, post, ofiara. Ambroży, czyli dobra rozmowa, argumenty, wiedza, rozbrajanie uprzedzeń czy fałszywych opinii na temat Boga, Kościoła i katolicyzmu oraz pozytywne ukazywanie prawdziwości i piękna katolickiej wiary. Autor jest świeckim ewangelizatorem, mężem i ojcem ośmiorga dzieci, a także bliskim współpracownikiem bp. Roberta Barrona, jednego z najlepszych internetowych duszpasterzy na świecie. Biskup tak zachęca do lektury: ” W tej książce odkryjesz najlepsze strategie sprowadzenia swojego dziecka na powrót do wiary – żadnej waty, żadnych duchowych banałów, tylko realne, potwierdzone strategie, które są skuteczne”. ks. Tomasz JAKLEWICZ

youtube.pl – Tomasz Samołyk, Rozmowa z Tomaszem Grabowskim OP, Jak przekonać do Kościoła:

siodma9.pl, O. Tomasz Grabowski OP o książce „Powrót. Co zrobić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła”:

„Kiedy przyglądamy się statystykom zarówno kościoła amerykańskiego jak i polskiego, widzimy duże podobieństwo. Książka dotyczy takiego tematu i spraw, które są bardzo aktualne w naszym społeczeństwie. Te procesy są podobne i strategie, które autor proponuje działają w Polsce nie gorzej niż w Ameryce. Pewnie sami znamy osoby, które odchodzą z Kościoła i słyszymy ich argumenty. Dla Vogta punktem wyjścia jest to, że większość osób, które odeszły od praktykowania wiary mówią, że to był proces. Rozpoznanie tych zjawisk leżących u fundamentu takiej decyzji jest kluczowe dla uruchomienia odwrotnego procesu czyli powrotu do Kościoła” – powiedział w rozmowie z Anną Czytowską o. Tomasz Grabowski OP, prezes Wydawnictwa W Drodze. Rozmowa dotyczyła książki Brandona Vogta „Powrót. Co zrobić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła”.

Zapraszamy do WYSŁUCHANIA całej rozmowy.

deon.pl, Cztery sposoby modlitwy za dzieci, które odchodzą z Kościoła:

Twoje dziecko oznajmiło, że chce odejść z Kościoła, a ty zamartwiasz się, bo nie wiesz, jak wpłynąć na jego decyzję? Oprócz szczerej rozmowy z nim, bardzo ważna będzie modlitwa w jego intencji. Brandon Vogt, autor książki Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła, podpowiada, jak modlić się za dzieci, które postanowiły zerwać więź z Kościołem.

Istnieje ryzyko, że poświęcisz się regularnej modlitwie, będziesz się modlił przez kilka dni, ale po jakimś czasie zaczniesz się zastanawiać: „Czy to naprawdę działa?”. Co się dzieje wtedy, gdy nie czujemy, że robimy jakieś postępy? Nieustannie modlimy się za nasze dziecko, a wydaje się, że nic się nie zmienia. W tym momencie powinniśmy przypomnieć sobie to, czego uczą wszyscy duchowi mistrzowie – mianowicie, że modlitwa zazwyczaj działa za kulisami, poprzez niedostrzegalne ruchy i niezauważalne skutki. Peter Kreeft pisze, że gdyby Bóg pokazał nam wszystkie zmiany, jakie wywołały wszystkie nasze modlitwy wobec życia wszystkich ludzi, poprzez wszystkie pokolenia, nigdy nie wstalibyśmy z kolan do końca naszego życia (…).

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: deon.pl.

Echo Katolickie”, 25 stycznia 2024 r., Trudna droga:

Wygodnictwo, niezależność, chęć odcięcia się od korzeni, złe doświadczenia? Aby pomóc młodym wrócić do Kościoła, trzeba zrozumieć prawdziwe powody, dla których rezygnują z wiary.

Zdaniem Brandona Vogta, uznawanego w USA za jednego ze współczesnych przywódców katolickich, nie można ze spokojem patrzeć na odwracanie się młodych od Kościoła, które stało się zjawiskiem powszechnym. Choć analiza przyczyn, jaką przeprowadza w książce „Odejścia…” dotyczy Kościoła amerykańskiego, to jego spostrzeżenia można przenieść także na nasz grunt, bo problem dotyka rodziny katolickie bez względu na szerokość geograficzną. Warto się z nią zapoznać, bo przeprowadzona została dogłębnie. Autor podkreśla, że trzeba wchodzić z młodymi w dialog, podejmować dyskusję, jednak do tego potrzebna jest wiedza. Publikacja ” Odejścia…” staje się cenna właśnie dlatego, że pokazuje, w jaki sposób rodzice powinni mierzyć się z problemem: jak rozmawiać z dziećmi, jak się modlić i gdzie szukać wsparcia. A ponieważ B. Vogt jest ojcem ośmiorga dzieci, jego podpowiedzi są bardzo życiowe, konkretne i zawierają przesłanie nadziei. Gorąco polecamy! 

radiokrakowkultura.pl, Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła?, Anna Kluz-Łoś:

Polacy tracili niepodległość, zabierano im majątki, tracili Ojczyznę wywożeni na Sybir, z biedy zostawiali kraj, na zawsze emigrując za chlebem, ale nigdy w historii nie tracili wiary. Na większą skalę. A przecież wcale nie byli świętszymi od nas. Wydaje się, że po raz pierwszy w historii jesteśmy na zakręcie dziejów, na którym wyleci z drogi wiary wielu polskich katolików. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy paradoksalnie w książce amerykańskiego autora – bo są to sprawy uniwersalne. Do słuchania zaprasza Anna Łoś. ___ Brandon Vogt „Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła”, Wydawnictwo W drodze

POSŁUCHAJ

Produkt dodany do koszyka

Zobacz koszyk Kontynuuj zakupy

Polecane przez W drodze