„Dziś jest dzień Pański” w mediach

365 tekstów do rozważań na każdy dzień roku autorstwa karmelity bosego – Wilfrida Stinissena cieszy się sporym zainteresowaniem mediów. Poniżej prezentujemy niektóre wzmianki medialne na temat książki „Dziś jest dzień Pański”.

Aleteia.pl, Brak korzeni jest cechą naszych czasów. Dojrzały człowiek wie, po co żyje i dokąd zmierza:

Człowiek nie zrozumie siebie do końca bez Chrystusa. Jego ziemskie życie, śmierć i zmartwychwstanie są dla nas wskazówką, jak żyć.

Wilfrid Stinissen – karmelita bosy, doktor filozofii w swojej książce „Dziś jest Dzień Pański” dzieli się krótkimi refleksjami na temat życia Chrystusa, przechodząc przez poszczególne dni roku liturgicznego.

Z wyraźną świadomością celu

Mędrcy ze Wschodu, którzy chcieli uczcić nowo narodzonego Króla żydowskiego, najprawdopodobniej musieli pokonać wiele przeciwności, zanim udali się w drogę, aby Go odnaleźć. Chcieli jednak działać konsekwentnie według zamiaru, jaki powzięli.

Szukanie Boga jest przygodą. Nikt z góry nie wie, jak ułoży się droga. Tak jak owi mędrcy i ty wyruszasz bez mapy. Będzie ci się wydawało, że zgubiłeś szlak, zabłądziłeś, że idziesz okrężną drogą. Jednak w Bożych oczach jest to zawsze prosta droga, jeżeli tylko przez cały czas zdecydowanie Go szukasz.

Tak naprawdę możesz zbłądzić jedynie wówczas, kiedy stracisz ukierunkowanie na cel. Jeżeli Bóg nie jest twoim stałym celem, to nieuchronnie będziesz tracił wiele czasu. Jeżeli nie wiesz już, ku czemu zmierzasz, wewnętrzny człowiek w tobie starzeje się i męczy. Jeśli jednak zachowujesz wyraźną świadomość celu, twoje serce pozostaje młode i świeże.

Wypada, abyś czasami zapytał samego siebie, czy jest jeszcze w tobie to pierwotne nastawienie, czy czasem nie zagubiłeś czegoś z tej pierwszej miłości i oddania.

Brak korzeni jest cechą naszych czasów – czy nie jest to konsekwencja braku celu, którym mamy się kierować? Będziesz w pełni człowiekiem, jeżeli będziesz wiedział, po co żyjesz i dokąd wszystko zmierza. Wiara jest tą gwiazdą, która prowadzi cię do celu. Przez wszystkie dni i noce twojego życia, idąc dolinami czy po szczytach gór, masz zawsze stały punkt odniesienia. Możesz być pewien, że jeżeli tylko nie stracisz gwiazdy z oczu, dojdziesz do celu.

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: Aleteia.pl.

doxa.fm, Książka pt.: „Dziś jest dzień Pański. Rozważania na każdy dzień”:

„Dziś jest dzień Pański. Rozważania na każdy dzień” to nowa propozycja Wydawnictwa W drodze. Autor, Wilfrid Stinissen OCD, belgijski karmelita bosy, doktor filozofii, współzałożyciel klasztoru w szwedzkim Norabby i znany w całej Skandynawii rekolekcjonista, prezentuje 365 krótkich tekstów do rozważań na każdy dzień roku. Są one uzupełnione cytatami z Pisma Świętego.

Książka skłania do codziennej refleksji, może przybliżyć do pogłębienia relacji z Bogiem oraz odzyskania wewnętrznej równowagi w rozgardiaszu codziennego życia. Publikacja ułatwić ma budowanie relacji z Bogiem, drugim człowiekiem, ale i z sobą samym. To nie tylko nauka czytania duchowego, ale i krytycznego myślenia.

Radio Doxa jest patronem medialnym książki.

dorzeczy.pl, Nowości Wydawnictwa W drodze – październik 2023 r.:

(…) W rozgardiaszu codziennego życia szukamy chwil skupienia, modlitwy i słów mądrości. Wilfrid Stinissen OCD, czerpiąc z chrześcijańskiej tradycji regularnego czytania duchowego, stara się sprostać temu wyzwaniu. Książka składa się z 365 krótkich tekstów do rozważań na każdy dzień roku, uzupełnionych cytatami z Pisma Świętego. Lektura pojedynczego fragmentu zajmuje kilka minut, a może realnie wpłynąć na zmianę życia. Zbudowanie tego nowego nawyku przybliża do pogłębienia relacji z Bogiem i odzyskania wewnętrznej równowagi (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: dorzeczy.pl.

opoka.org.pl, Dziś jest dzień Pański. Rozważania na każdy dzień (wydanie II), Wilfrid Stinissen OCD:

(…) Książka składa się z 365 krótkich tekstów do rozważań na każdy dzień roku, uzupełnionych cytatami z Pisma Świętego. Lektura pojedynczego fragmentu zajmuje kilka minut, a może realnie wpłynąć na zmianę życia. Zbudowanie tego nowego nawyku przybliża do pogłębienia relacji z Bogiem i odzyskania wewnętrznej równowagi.

„Może powiesz, że od czasu przyjścia Chrystusa realnie nic się na świecie nie zmieniło. Cóż warte jest Jego światło w mrokach tego świata? W pewnym sensie wszystko jest jak dawniej, ale równocześnie wszystko jest inaczej. Dokładnie jak wtedy, gdy słońce nagle wyłania się zza chmur i rozświetla krajobraz: nic się nie zmieniło, te same pola, drzewa, ten sam las i jezioro. A jakaż różnica! Chrystus wszystko przemienił. W Nim wszystko się wyjaśnia” – napisał Wilfrid Stinissen OCD w Dziś jest dzień Pański. Rozważania na każdy dzień (tytuł oryginalny: I dag är Guds dag. Texter för årets alla dagar) (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: opoka.org.pl.

info.dominikanie.pl, Październikowe nowości od „W drodze”:

W rozgardiaszu codziennego życia szukamy chwil skupienia, modlitwy i słów mądrości. Wilfrid Stinissen OCD, czerpiąc z chrześcijańskiej tradycji regularnego czytania duchowego, stara się sprostać temu wyzwaniu. Książka składa się z 365 krótkich tekstów do rozważań na każdy dzień roku, uzupełnionych cytatami z Pisma Świętego. Lektura pojedynczego fragmentu zajmuje kilka minut, a może realnie wpłynąć na zmianę życia. Zbudowanie tego nowego nawyku przybliża do pogłębienia relacji z Bogiem i odzyskania wewnętrznej równowagi (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: info.dominikanie.pl.

przewodnik-katolicki.pl, Dziś jest dzień Pański. Rozważania na każdy dzień:

(…) Każdy miesiąc poprzedza cytat z Pisma Świętego. Nie ma on bezpośredniego związku z następującymi po nim tekstami na każdy dzień, ale w ciągu miesiąca można do niego wracać i medytować Słowo.Celem Stinissena OCD w tej publikacji nie jest rozwiązywanie problemów teologicznych, ale chęć powiedzenia kilku prostych słów o Bogu. Otwarcie się na paradoksy i rzeczywistość przekraczającą nasze pojmowanie. Pobudzenie do refleksji na temat sensu istnienia i odnalezienie własnej drogi do świętości i życia pełnią.
 
Wilfrid Stinissen OCD radzi: „Czytanie duchowe zawsze powinniśmy poprzedzić chwilą we­wnętrznego skupienia. Pozwolimy wówczas na to, że codzienne troski ulegną wyciszeniu i staniemy się otwarci i dyspozycyjni. (…) Najistotniejszym celem czytania jest wprowadzenie w świat modlitwy, gdzie spotykamy Tego, który jest większy od wszelkich słów”.

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: przewodnik-katolicki.pl.

niedziela.pl, Nasz patronat: „Dziś jest dzień Pański. Rozważania na każdy dzień”:

(…) Celem Stinissena OCD w tej publikacji nie jest rozwiązywanie problemów teologicznych, ale chęć powiedzenia kilku prostych słów o Bogu. Otwarcie się na paradoksy i rzeczywistość przekraczającą nasze pojmowanie. Pobudzenie do refleksji na temat sensu istnienia i odnalezienie własnej drogi do świętości i życia pełnią.

Wilfrid Stinissen OCD radzi: „Czytanie duchowe zawsze powinniśmy poprzedzić chwilą wewnętrznego skupienia. Pozwolimy wówczas na to, że codzienne troski ulegną wyciszeniu i staniemy się otwarci i dyspozycyjni. (…) Najistotniejszym celem czytania jest wprowadzenie w świat modlitwy, gdzie spotykamy Tego, który jest większy od wszelkich słów”.

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: niedziela.pl.

radionadzieja.pl, Dziś jest dzień Pański:

W rozgardiaszu codziennego życia szukamy chwil skupienia, modlitwy i słów mądrości. Wilfrid Stinissen OCD, czerpiąc z chrześcijańskiej tradycji regularnego czytania duchowego, stara się sprostać temu wyzwaniu. Książka składa się z 365 krótkich tekstów do rozważań na każdy dzień roku, uzupełnionych cytatami z Pisma Świętego. Lektura pojedynczego fragmentu zajmuje kilka minut, a może realnie wpłynąć na zmianę życia. Zbudowanie tego nowego nawyku przybliża do pogłębienia relacji z Bogiem i odzyskania wewnętrznej równowagi.

– Może powiesz, że od czasu przyjścia Chrystusa realnie nic się na świecie nie zmieniło. Cóż warte jest Jego światło w mrokach tego świata? W pewnym sensie wszystko jest jak dawniej, ale równocześnie wszystko jest inaczej. Dokładnie jak wtedy, gdy słońce nagle wyłania się zza chmur i rozświetla krajobraz: nic się nie zmieniło, te same pola, drzewa, ten sam las i jezioro. A jakaż różnica! Chrystus wszystko przemienił. W Nim wszystko się wyjaśnia – napisał Wilfrid Stinissen OCD w Dziś jest dzień Pański. Rozważania na każdy dzień.

To książka, która skłania do codziennej refleksji i sprawdzania, czy na pewno podąża się we właściwym kierunku. Autor podpowiada, jak lepiej żyć, jak być lepszym chrześcijaninem, przyjacielem – dla samego siebie oraz innych ludzi. Jednak przede wszystkim – jak zbliżyć się do Boga i budować z Nim dobrą relację.

Każdy miesiąc poprzedza cytat z Pisma Świętego. Nie ma on bezpośredniego związku z następującymi po nim tekstami na każdy dzień, ale w ciągu miesiąca można do niego wracać i medytować Słowo (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: radionadzieja.pl.

Tygodnik Idziemy” (nr 44/2023) oraz idziemy.pl, Wieczorne spotkanie z Bogiem:

Wieczorem, po ciężkim dniu pracy, często szukamy momentu na modlitwę, skupienie i przemyślenie wielu spraw. Zwykle nie mamy na to dużo czasu: kilkakilkanaście minut przed snem.

Idealne rozwiązanie znajdziemy w książce Wilfrida Stinissena OCD „Dziś jest dzień Pański. Rozważania na każdy dzień”. Autor – karmelita bosy, doktor filozofii, duchowy przewodnik – jest cenionym rekolekcjonistą. Tak pisze: „Nie chcę podejmować w tej książce problemów teologicznych, chcę tylko powiedzieć kilka prostych słów o Bogu. Jak wspominałem w jednym z moich opracowań, kiedy mówimy o Bogu, zawsze napotkamy liczne paradoksy. Dlatego czasem niektóre teksty mogą się wydawać sprzeczne. Moim zdaniem te sprzeczności nie stanowią problemu. Boga nigdy nie zamkniemy w stałym systemie, a paradoksy otwierają nas na rzeczywistość, która przekracza nasze pojmowanie”.

Książka składa się z 365 krótkich tekstów do rozważań na każdy dzień roku, uzupełnionych cytatami z Pisma Świętego. „Lektura pojedynczego fragmentu zajmuje kilka minut, a może realnie wpłynąć na zmianę życia. Zbudowanie tego nowego nawyku przybliża do pogłębienia relacji z Bogiem i odzyskania wewnętrznej równowagi” – zachęcają wydawcy.


„Gość Niedzielny” oraz gosc.pl, Wilfrid Stinissen – 365 rozważań doktora filozofii i mnicha, który chwyta Boga za słowo, Marcin Jakimowicz:

Doktor filozofii i ceniony mnich napisał 365 krótkich, uzupełnionych biblijnymi cytatami tekstów do rozważań na każdy dzień roku.

Jak to dobrze, że dominikanie wzięli na tapetę tego karmelitę! Przy ostatniej wydanej przez poznańskie wydawnictwo W drodze książce Wilfrida Stinissena notowałem: „Często robię tak: biorę do ręki długopis i zaznaczam w czytanej właśnie książce fragmenty, które mnie szczególnie dotknęły i poruszyły. Odkładając na półkę kolejną znakomitą książkę karmelity, zdumiało mnie, jak bardzo jest pokreślona”. Komunikatywność, przystępność, zaskakujące porównania, dokopywanie się do źródła, mądrość i bezpośredniość – to cechy jego twórczości. Choć Stinissen znakomicie zdawał sobie sprawę, że „wszystko, cokolwiek mówimy o Bogu, jest niewystarczające, żadne słowa do Niego nie przystają. On zawsze jest większy i dlatego właściwą postawą człowieka względem Boga jest milcząca adoracja” – na szczęście zdecydował się o Nim pisać.

Urodzony w 1927 r. w belgijskiej Antwerpii doktor filozofii, który do Karmelu wstąpił jako szesnastolatek, napisał 365 krótkich, uzupełnionych biblijnymi cytatami, tekstów do rozważań na każdy dzień roku.

Ileż trafnych diagnoz zawiera ta książka! ” Chrześcijaństwo jest często otoczką zamiast być dziełem wnętrza. Bóg, o którym myślimy i którego istnienie przyjmujemy, ale który nie dotyka nas w samym centrum naszej istoty, jest abstrakcją” – pisze mnich Karmelu.

granice.pl, Dziś jest dzień Pański, Danuta Szelejewska:

Panujące obecnie zawrotne tempo życia oraz brak umiejętności skupienia, stanowią realne przeszkody na drodze duchowego rozwoju. O tym, że przeszkody te są możliwe do pokonania, przekonuje treść książki Dziś jest dzień Pański. Rozważania na każdy dzień, która otwierając serca na Boże słowo, jest w stanie sprawić, by życie stało się piękniejszym, a każdy kolejny dzień – bardziej owocnym.

Publikacja Wydawnictwa W drodze przeznacza po jednej refleksji na poszczególne dni roku. Wszystkie refleksje są krótkie (jednostronicowe) a ich źródłem jest Pismo Święte. Posiadają schematyczny układ: oprócz dat kolejnych dni (z uwzględnieniem okresów roku liturgicznego) zawierają inspirujący tytuł (forma: pytanie, myśl lub cytat) oraz treści ukierunkowujące człowieka na kochającego Boga. Rozważania poprzedzają (na każdy miesiąc inne) fragmenty biblijne (wraz z siglami) zaczerpnięte ze Starego- bądź Nowego Testamentu. Zastosowanie się do klucza podanego przez autora (jeden dzień = jedno czytanie na ten konkretny dzień przeznaczone, bez zamieniania na inne, bardziej dopasowane do nastroju czy sytuacji) stanowi zachętę do systematyczności, która bez wątpienia pogłębi wzrost na drodze duchowego rozwoju.

Zaproponowane przez Wilfrida Stinissena czytania, choć nie pozbawione teologicznego wydźwięku (niektóre ubogacono fragmentami karmelitańskiej poezji), bez problemu trafiają do serc i umysłów każdego człowieka. Pobudzają do refleksji, zachęcają do postępowania według zasad chrześcijańskiego życia, uczą trwania w bliskości Boga. W prostych słowach dowodzą, że miłość jest wierna i nigdy nie idzie na marne, że wszyscy zostaliśmy dotknięci przez Boga oraz powołani do bezwarunkowego „tak”, a także, że święci to nasi najbliżsi przyjaciele. Pokazują wielką moc tęsknoty, wyjawiają sens życia, uczą skupiania się na dobru, odkrywają chwałę krzyża. Przekonują, że nie ma problemów nie do rozwiązania, a wzrok warto skierować we właściwym kierunku. Zachęcają również do ćwiczenia swych wewnętrznych zmysłów i życia na wzór Zmartwychwstałego. Zawarte w książce Dziś jest dzień Pański rozważania napełniają serce, uspokajają umysł, ubogacają wnętrze, łagodzą rozgoryczenia, pomagają przezwyciężać złudne pokusy.

Pełne zarówno łagodności, jak i stanowczości indywidualne przemyślenia karmelitańskiego autora zostały przez niego zaczerpnięte z homilii i konferencji, jakie głosił w latach 1969-1993, co wskazuje na ich ponadczasowość: również dzisiaj niczego nie straciły ze swej aktualności. Przystępny język przekazu sprawia, że teologiczne przesłanie myśli Stinissena absolutnie nie zawęża grona odbiorców. Ponieważ każdemu zależy na tym, by przeżyć życie w sposób uporządkowany i szczęśliwy, po czytania na każdy dzień sięgnąć mogą wszyscy. A ponieważ człowiek – jako pielgrzym na ziemi –nieustannie jest w drodze, wciąż kroczy naprzód. Do celu. Celem zaś jest Bóg.

wdrodze.pl, 365 dobrych dni, Magdalena Kaniewska:

Uprzedzam od razu, że moja recenzja nie będzie obiektywna. Dlaczego? Ponieważ Wilfrid Stinissen OCD – karmelita bosy, doktor filozofii, rekolekcjonista i autor licznych książek poświęconych życiu wewnętrznemu – jest jednym z moich ulubionych przewodników duchowych.

W prosty, choć pobudzający do głębokich refleksji sposób potrafi pisać o tym, co pomaga budować zdrową i dojrzałą relację z Bogiem, drugim człowiekiem i samym sobą.

Poprzez swoje teksty, krok po kroku, uczy, jak żyć pełnią; jak poprzez medytację, czerpanie z bogactwa słowa i uważne bycie z drugim człowiekiem odnajdywać Boga.

Zwraca uwagę na to, co pomaga lepiej żyć… już tu na ziemi.

Dziś jest dzień Pański. Rozważania na każdy dzień daje nam porcję wartościowych przemyśleń. Dzięki temu, że są one krótkie, trudno się wykręcić brakiem czasu na lekturę. Przeczytanie jednego rozważania zajmuje bowiem zaledwie minutę, a ma w sobie niesłychaną moc.

Czego dotyczą te rozważania? Przede wszystkim szeroko pojętego życia duchowego. W szczegółach oznacza to m.in. wewnętrzną przemianę, zrozumienie godności człowieka, zbliżanie się do wewnętrznego źródła siły i bogactwa, ofiarowanie siebie innym, przyjmowanie miłości, drogę do świętości, sztukę upominania i pojednania, życie z perspektywą śmierci, naukę podążania do najważniejszego celu, wytrwałą medytację, naukę otwartości i zaufania Bogu.

„Życie staje się inne, gdy mamy przekonanie, że wszystko ma sens” – to przykład jednej z rad zawartych w Dziś jest dzień Pański.

Książka aż kipi od tego rodzaju przemyśleń, popartych doświadczeniem, wiedzą i przede wszystkim głęboką wiarą autora. Aż żal byłoby nie skorzystać. Polecam.

Echo Katolickie”, 30 listopada 2023 r., Książka dla każdego. Zanurzenie w słowie Boga:

Nie da się żyć w Bogu i przy Bogu, jeśli nie pozwalamy sobie na modlitwę, wyciszenie i milczenie. Można mieć wszystko i działać na pełnych obrotach, ale bez odniesienia do Pana to wszystko będzie przesycone pustką i – z czasem – bezsensem.

Dziś jest dzień Pański. Rozważania na każdy dzień to coś dla tych, którzy chcą trwać przed Panem nie tylko poprzez wyuczone formy, takie jak Różaniec czy koronka. Zawiera niezbyt długie fragmenty homilii i konferencji wygłoszonych przez jej autora, karmelitę o. Wilfrida Stinissena OCD. Znajdziemy tu teksty na każdy dzień roku, wiele z nich jest dostosowanych do konkretnych dni, świąt i uroczystości. Każdy zawiera tytuł, który odnosi się do przekazywanych w nim treści. Pote ” duchowe czytanki” można sięgać przed pracą, przy porannej kawie albo wieczorem, po całym dniu zmagań, wrażeń, radości i trudów. Autor rozmyślań w przedmowie przytacza słowa św. Teresy od Jezusa, która mówiła, że dobra książka ” jest równie konieczna dla duszy, jak pożywienie dla ciała”. Tak, duszę też trzeba karmić, bo… umrze. Tylko warto robić to mądrze, rozważanie i zdrowo. Niech rozważania o. Wilfrida przyczynią się do naszego duchowego rozwoju, do regularnego stawania przed Bogiem twarzą w twarz i rozmawiania z Nim o tym, co ważne i piękne.

misyjne.pl, Książki na koniec roku, „Dziś jest Dzień Pański” Wilfrid Stinissen (Wydawnictwo W Drodze), Hubert Piechocki:

Poznańskie wydawnictwo proponuje nowe wydanie książki Wilfrida Stinissena, która ukazała się prawie 30 lat temu. Nie straciła jednak nic na swojej aktualności. Składa się bowiem z 365 krótkich, jednostronicowych rozważań przeznaczonych na każdy dzień roku. Teksty te są bardzo uniwersalne i mogą pogłębić naszą duchowość. Karmelita zaprasza nas do tego, by najpierw przeczytać tekst, a potem podjąć kilkuminutową refleksję. Materiały nie są długie, dzięki czemu nie musimy na ich lekturę poświęcać dużo czasu – to ważne w świecie, w którym jesteśmy tak zabiegani i nieustannie za czymś gonimy. Jednocześnie, pomimo tej lapidarnej formy, są to rozważania bardzo głębokie, dające nam do myślenia. Codzienna lektura książki o. Stinissena może być zatem sposobem na modlitwę, a zarazem jest też bardzo konkretnym ćwiczeniem duchowym. Dzięki tym krótkim refleksjom będziemy mogli na nowo ustawić nasz radar wiary na to, co najistotniejsze – na Jezusa Chrystusa. Bo to właśnie Bóg i nasza relacja z Nim stanowią clou myśli, które chce nam przekazać o. Stinissen. 

Produkt dodany do koszyka

Zobacz koszyk Kontynuuj zakupy

Polecane przez W drodze