Święci „psychologowie” w mediach

Te specyficzne listy do świętych w roli psychoanalityków stanowią ciekawą propozycję dla osób zainteresowanych tematyką łączenia psychologii i wiary. Poniżej prezentujemy niektóre wzmianki medialne na temat książki.

info.dominikanie.pl, Czerwcowe nowości od „W drodze”, Święci »psychologowie«, Isabelle Prêtre:

Benedykt i Scholastyka, Klara z Asyżu, Elżbieta od Trójcy Świętej, Teresa z Lisieux, Franciszek Salezy – nie posągowi święci, ale opiekunowie i przyjaciele, którym Isabelle Prêtre zawdzięcza pokonanie wielu  trudności i słabości. W czułych rozmowach dziękuje swoim świętym „psychologom” za życiowe drogowskazy. Wskazuje konkretne wątki, myśli i techniki, które prowadzą ją każdego dnia, sprawiając, że czuje się, jakby była na kozetce u najlepszych psychoanalityków.

Isabelle Pretre, będąc wykształconym filozofem i psychologiem, zabiera nas w bardzo osobistą podróż po wątpliwościach swojego życia i udowadnia, jak wiele nauczyła się od prezentowanych świętych. Nazywa ich psychologami, chociaż żaden z nich nie posiadał takiego wykształcenia. Wielokrotnie przekonujemy się, na kartach tej książki, że chociaż nie posiadali oni tytułu magistra w tej dziedzinie, to byli mistrzami w rozpoznawaniu zawiłości ludzkiej psychiki. Nie zostaliby nimi bez zawierzenia Panu. I właśnie to ich zawierzenie, świadomość nieustannej obecności Boga, Jego miłości oraz potrzeba stanięcia przed sobą w prawdzie są wielokrotnie lekiem na bolączki współczesnego świata.

Autorka opisuje okoliczności zapoznania się z duchowością wybranych świętych i to, w jaki sposób wpłynęli oni pozytywnie na jej życie – tj., które elementy duchowości pomogły jej poradzić sobie z konkretnymi z problemami, jak: niepokój, smutek, rozpacz, egzaltacja, niepewność swego powołania i miejsca w życiu, poczucie wewnętrznego rozdarcia.

Zwraca się do nich po imieniu, czasami nadając im czułe zdrobnienia świadczące o głębokiej zażyłości.

dorzeczy.pl, Przegląd religijny: Nowości Wydawnictwa W drodze – czerwiec 2023 r., Święci »psychologowie«, Isabelle Prêtre:

Przegląd książek religijnych DoRzeczy.pl || Lato 2023 roku dominikańskie Wydawnictwo W drodze wita czterema nowościami. Są to: „Ludzie ósmego dnia. Autostopem do Matki Teresy” Krzysztofa Pałysa OP, „Ogień z nieba. Dar kontemplacji” Anthony’ego Lynn Lillesa, „Święci »psychologowie«” Isabelle Prêtre oraz „Mniejsze kwestie dyskutowane” św. Tomasza z Akwinu (t. 32 serii „Dzieła wszystkie Tomasza z Akwinu”).

Benedykt i Scholastyka, Klara z Asyżu, Elżbieta od Trójcy Świętej, Teresa z Lisieux, Franciszek Salezy – nie posągowi święci, ale opiekunowie i przyjaciele, którym Isabelle Prêtre zawdzięcza pokonanie wielu trudności i słabości. W czułych rozmowach dziękuje swoim świętym „psychologom” za życiowe drogowskazy. Wskazuje konkretne wątki, myśli i techniki, które prowadzą ją każdego dnia, sprawiając, że czuje się, jakby była na kozetce u najlepszych psychoanalityków (…).

Pełna treść informacji dostępna jest na stronie: dorzeczy.pl.

Tygodnik „Idziemy” (nr 24/2023) oraz idziemy.pl, Zabliźniona rana, Patryk Lubryczyński:

Nie jest to kolejna książka o świętych dalekich i odrealnionych, ale „z krwi i kości”, bliskich człowiekowi.

Autorka daje świadectwo, że ich obecności doświadczyła duchowo w swoim życiu. Zawdzięcza im uzdrowienie z ran na płaszczyźnie psychologicznej i duchowej. Opowieść nie jest zbiorem ogólników. Isabelle Prêtre dzieli się drogą, którą przeszła ze „świętymi psychologami” ku wewnętrznej równowadze. Każdy z niebieskich orędowników pojawiał się w najodpowiedniejszym dla niej czasie. Autorka zwraca się do świętych bezpośrednio. Narracja ma niekiedy formę osobistej modlitwy, w której Prêtre odsłania przed czytelnikiem część duszy. Święci pomogli jej odpowiedzieć na najważniejsze pytania egzystencjalne. Jednocześnie stanowili inspirację w dynamicznej zmianie oraz wzrastaniu w człowieczeństwie. Oblicze Chrystusa, które ukazują święci, wzbudziło w autorce większą miłość ku Bogu. Rozwiązało problemy, które wydawały się nie do udźwignięcia. Dzięki świętym uporządkowała wiele myśli oraz odzyskała upragniony pokój serca. Warto sięgnąć po tę lekturę, aby na nowo nabrać głębokiego przekonania, że nic nie dzieje się przypadkiem, a Bóg jest zawsze obecny na ludzkich drogach.

Radio Nadzieja, Święci psychologowie:

Święci »psychologowie«, Isabelle Prêtre, Wydawnictwo W Drodze

Benedykt i Scholastyka, Klara z Asyżu, Elżbieta od Trójcy Świętej, Teresa z Lisieux, Franciszek Salezy – nie posągowi święci, ale opiekunowie i przyjaciele, którym Isabelle Prêtre zawdzięcza pokonanie wielu trudności i słabości. W czułych rozmowach dziękuje swoim świętym „psychologom” za życiowe drogowskazy. Wskazuje konkretne wątki, myśli i techniki, które prowadzą ją każdego dnia, sprawiając, że czuje się, jakby była na kozetce u najlepszych psychoanalityków.

Isabelle Prêtre, będąc wykształconym filozofem i psychologiem, zabiera nas w bardzo osobistą podróż po wątpliwościach swojego życia i udowadnia, jak wiele nauczyła się od prezentowanych świętych. Nazywa ich psychologami, chociaż żaden z nich nie posiadał takiego wykształcenia. Wielokrotnie przekonujemy się, na kartach tej książki, że chociaż nie posiadali oni tytułu magistra w tej dziedzinie, to byli mistrzami w rozpoznawaniu zawiłości ludzkiej psychiki. Nie zostaliby nimi bez zawierzenia Panu. I właśnie to ich zawierzenie, świadomość nieustannej obecności Boga, Jego miłości oraz potrzeba stanięcia przed sobą w prawdzie są wielokrotnie lekiem na bolączki współczesnego świata.

Autorka opisuje okoliczności zapoznania się z duchowością wybranych świętych i to, w jaki sposób wpłynęli oni pozytywnie na jej życie – tj., które elementy duchowości pomogły jej poradzić sobie z konkretnymi problemami, jak: niepokój, smutek, rozpacz, egzaltacja, niepewność swego powołania i miejsca w życiu, poczucie wewnętrznego rozdarcia.

Zwraca się do nich po imieniu, czasami nadając im czułe zdrobnienia świadczące o głębokiej zażyłości.

Isabelle Prêtre wykonuje podwójną pracę, ponieważ ujawnia nie tylko to, co przyjaźń ze świętymi może nam dać, gdy wejdzie się z nimi w bliską relację, ale także ukazuje ich szczególne talenty, które mogą być dla nas źródłem cennych życiowych inspiracji.

Myślą przewodnią książki jest stwierdzenie, że zdrowie psychiczne i świętość to rzeczywistości bardzo sobie bliskie.

Isabelle Prêtre– profesor filozofii i psycholog, która od lat łączy naukę z duchowością i tej ostatniej poświęca swoje książki. Córka Georges’a Prêtre, dyrygenta, dyrektora opery paryskiej.

Radio Nadzieja objęło książkę swoim patronatem.

Radio Kraków, Święci „psychologowie” Isabelle Prêtre, Anna Kluz-Łoś w rozmowie z Tomaszem Francem OP:

Benedykt i Scholastyka, Klara z Asyżu, Elżbieta od Trójcy Świętej, Teresa z Lisieux, Franciszek Salezy – nie posągowi święci, ale opiekunowie i przyjaciele, którym Isabelle Prêtre zawdzięcza pokonanie wielu trudności i słabości. Wskazuje konkretne wątki, myśli i techniki, które prowadzą ją każdego dnia, sprawiając, że czuje się, jakby była na kozetce u najlepszych psychoanalityków.

Isabelle Prêtre, będąc wykształconym filozofem i psychologiem, udowadnia  jak wiele nauczyła się od prezentowanych świętych. Nazywa ich psychologami, chociaż żaden z nich nie posiadał takiego wykształcenia. To książka, z którą mierzy się o.Tomasz Franc – dominikanin, magister psychologii UAM, psychoterapeuta, pracuje w Oddziale Leczenia Zaburzeń Osobowości w Szpitalu Babińskiego w Krakowie.

POSŁUCHAJ.

Polska Metropolia Warszawska”, Gazeta Wrocławska”, 21-28 lipca 2023 r., Agaton Koziński, Potrzebujemy świętych czy psychologów?

Dziś konsultacje z psychologiem to kanon życia w wielkich miastach. Ale ” psychologów” można znaleźć też w Kościele. Książka opisuje najlepszych: Klarę z Asyżu, Franciszka Salezego, Elżbietę itp. Isabelle Pretre ” Święci psychologowie”.

Echo Katolicki”, 6 lipca 2023 r.:

„Ludzie ósmego dnia. Autostopem do Matki Teresy”, napisana przez dominikanina o. Krzysztofa Pałysa. Książka jest dziennikiem z ośmiodniowej podróży autostopem do Skopje. W drogę z o. Krzyszto-fem wybrał się jego współbrat o. Maciej Chanaka. Choć wielu przekonywało, że to zły pomysł, zakonnicy ruszyli w trasę i nie zawiedli się. Jak podkreślają, bardziej liczyła się droga, na której spotykali przeróżnych ludzi i doświadczali działania Boga, niż sam cel. Podróżowanie było dla nich nauką cierpliwości i pokory. Plastyczne opisy, przywoływane dialogi, skreślone wiernie emocje i wnioski, jakie wypłynęły z dziesiątek spotkań, to tylko nieliczne zalety tej książki. Okazało się, że dwójka zakonników w białych habitach była tajemniczym znakiem nie tylko dla mijanych po drodze chrześcijan, ale nawet dla tych, którzy nie wierzą lub nie uznają naszego Boga. Muzułmanie prosili, by w ich intencji odprawili Mszę, ateista, rezygnując ze swoich planów, zawiózł ich do samego Medjugorje, a poszukująca buddystka zasypała ich pytaniami o zakon, do którego należą. Czemu ruszyli w drogę ? ” Mieliśmy rodzaj bezczelnej wiary, że przecież Bóg nie daje człowiekowi pragnień, których nie mógłby spełnić” – pisze o. Krzysztof. Jak w to nie wierzyć?

miesięcznik W drodze”, lipiec 2023 r., Nieoczywisty duet, Magdalena Kaniewska:

To niezwykłe, jak wiele można się nauczyć od świętych, jakiej głębokiej doświadczyć przemiany, gdy spojrzy się na nich z nowej perspektywy i wejdzie się z nimi w bliską relację. Isabelle Pretre w osobach świętych: Benedykta i Scholastyki, Klary z Asyżu, Elżbiety od Trójcy Świętej, Teresy z Lisieux i Franciszka Salezego, widzi przede wszystkim życiowych przewodników – pełnych głębokiej wiary, miłości i inteligencji.

Są oni dla niej najlepszymi na świecie: teologami, filozofami i psychologami, którzy nauczyli ją tego, jak dobrze i świadomie żyć. Gdzie szukać tego, co w życiu najważniejsze. Jak unikać znużenia, uczyć się przebaczać, kochać, medytować, podchodzić do pracy, akceptować słabości – swoje i innych, żyć pokornie i uważnie, panować nad sobą, być wdzięcznym, doceniać piękno, być optymistą… i, co najważniejsze – jak prawdziwie zaufać Bogu!

Książka Święci „psychologowie” napisana jest w formie osobistych listów do świętych. Dzięki temu inspiruje do odmiennego niż dotychczas zgłębiania ich nauki i sekretu życia.

Autorka przytacza konkretne wątki, myśli i techniki, które pomagają jej każdego dnia. W chwilach zwątpienia czuje, jakby była na kozetce u najlepszych psychoanalityków. Udowadnia, że chociaż nie posiadali oni tytułu magistra w tej dziedzinie, to byli mistrzami w rozpoznawaniu zawiłości ludzkiej psychiki.

Nie zostaliby nimi jednak bez zawierzenia Bogu. I właśnie ten wspólny mianownik – to znaczy świadomość bycia cały czas w obecności Tego, który Jest, oraz zauważanie Jego miłości – był ich życiowym drogowskazem.

Myślą przewodnią książki jest stwierdzenie, że zdrowie psychiczne i świętość to rzeczywistości bardzo sobie bliskie. Ten ( nie) oczywisty duet doskonale się uzupełnia i pomaga w poszukiwaniu wewnętrznej równowagi, która z kolei prowadzi do pełni życia.

doxa.fm, Książka pt.: „Święci psychologowie”:

Isabelle Prêtre, francuska pisarka, profesor filozofii i psycholożka, która od lat łączy naukę z duchowością prezentuje nam swoją nową publikację. Książka „Święci psychologowie” ukazała się nakładem Wydawnictwa W Drodze.

Wspomniana publikacja nie jest jednak typową książką o świętych. Św. Benedykt i św. Scholastyka, św. Klara z Asyżu, św. Elżbieta od Trójcy Świętej, św. Teresa z Lisieux, św. Franciszek Salezy to opiekunowie, a także przyjaciele, którym autorka zawdzięcza pokonywanie trudności i słabości. Są to jej przewodnicy, którzy sprawiają, że czuje się, jakby była na kozetce u najlepszych psychoanalityków.

Isabelle Prêtre zabiera nas swą książką w osobistą podróż po wątpliwościach życia. Ukazuje nieustanną obecność Boga i Jego miłości. To opowieść o opiekunach oraz przyjaciołach, którym autorka zawdzięcza pokonanie wielu trudności i słabości. To tak naprawdę książka dla każdego, kto szczerze i odpowiedzialnie podchodzi do swojej relacji z Bogiem.

Radio Doxa jest patronem medialnym książki.

moj.powiat.pl, aleteia.pl, „Święty Augustyn nic mi w tej kwestii nie pomógł”. Pomogła natomiast św. Tereska:

Pochwycona przez św. Teresę od Dzieciątka Jezus

Ty, Tereso od Dzieciątka Jezus i Świętego Oblicza, Ty, Tereso Martin, moja Teresko, zajmujesz szczególne miejsce w moim życiu i moim sercu. Jesteś kimś więcej niż przyjaciółką, jesteś moją siostrą. Pojawiłaś się w moim życiu niczym błyskawica. Błyskawica miłości. Wiedziałam, iż jesteś szybka. Ale nigdy nie pomyślałabym, iż aż do tego stopnia! Czy wiesz, w jaki sposób rektor Lisieux, ojciec Raymond Zambelli, rozpoznał twój podpis, podpis twojej obecności, kiedy poprosiłam go o zaszczycenie przedmową książki, którą zamierzałam o tobie napisać? Zadał mi jedno pytanie. Tylko jedno pytanie: Jak cię poznałam? Musiałam zwierzyć się z dziwnego i wspaniałego wrażenia… To ty przybyłaś do mnie. On rozpoznał twój sposób działania i się uśmiechnął.

Wygląda na to, iż zawsze działasz w taki właśnie sposób, wkraczasz w życie ludzi, którzy choćby o tym nie wiedząc, potrzebują ciebie. Przychodzisz rzucić swój deszcz róż…

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: moj.powiat.pl oraz aleteia.pl.

Radio Nadzieja, 7 lipca 2023 r., Anna Czytowska:

Gazeta Wrocławska”, Polska Metropolia Warszawska”, Dziennik Łódzki”, 4-28 sierpnia 2023 r., Na psychokozetce u św. Benedykta z Nursji:

Czy istnieje psychologia religijna? Isabelle Prę trę, filozofika i psycholożka ( prywatnie córka słynnego Georgesa Pretrego, znanego śpiewaka operowego) dowodzi, że jak najbardziej. A w wydanej właśnie przez Wydawnictwo w drodze książce znajduje na to szereg argumentów.

Doborowe towarzystwo

Nie wiedziałam, że będziecie dla mnie najlepszymi psychologami na świecie i że pomożecie mi podążać naprzód na ścieżce wiodącej w górę. Nie przestanę powtarzać, że odkąd was poznałam, wiem, że psychologia! duchowość są ze sobą powiązane ściślej, niż mogłoby się wydawać” – pisze autorka, dość czule, we wstępie do ” Świętych psychologów”.

A kogo konkretnie ma na myśli? Min. in. in. św. Benedykta i św. Scholastykę, św. Klarę z Asyżu, św. Elżbietę od Trójcy Świętej, św. Teresę z Lisieux i św. Franciszka Salezy – doborowe towarzystwo świętych i doktorów Kościoła.

Pretre dziękuje swoim świętym „psychologom” za życiowe drogowskazy. Wskazuje konkretne wątki, myśli i techniki, które sprawiają, że czuje się, jakby była na kozetce u psychoanalityków.

Św. Benedykt radzi

Powstaje pytanie, czy święci nadają się na psychologów w dzisiejszym tego słowa znaczeniu? Spójrzmy np. na św. Benedykta. Był to pod względem psychicznym typ przywódcy i kierownika wielkich dzieł duchowych. Zwróćmy uwagę na to, co nazywa się potocznie nastawieniem społecznym, a co moglibyśmy ściślej określić szacunkiem dla dusz wszystkich ludzi, dla tych wartości, które zwrócone są ku prawdziwemu celowi człowieka, a zatem łączą ludzi w harmonijny zespól.

W czwartym rozdziale swojej „Reguły”, gdy już skończył cytować Boże przykazania, a już każe” szanować wszystkich ludzi” ( RB 4, 8) i zaleca, by „nie czynić drugiemu, co tobie niemiłe” ( RB 4, 9). A gdyby ktoś sądził, że narzędzia dobrych uczynków są zestawione bez przemyślanego porządku i raczej chaotycznie, to uderzy nas, że streszczając ” Regułę” w rozdziale 72 ” O dobrej gorliwości, która mnichom przystoi”, ponownie na pierwszym miejscu powiada: ” Niech się nawzajem w szacunku uprzedzają” ( RB7, 2,4).

Mistrz i kierownik

No dobrze, a św. Franciszek Salezy? Jednym z ważniejszych jego darów duchowych była jego roztropność w kierowaniu duszami. Towarzyszył duchowo kapłanom i zakonnicom, osobom wysoko urodzonym jaki prostym ludziom. Byłich spowiednikiem, wysyłał listy i poświęcał na rozmowy wiele godzin.

Szczególnie wyróżniają się jego kontakty z dwiema kobietami – z Louise Duchastel de Charmoisy, które dały początek jego najsłynniejszej książce „Filotea”, iz Joanną Franciszką Fremyot, baronową Chantal, którą zainspirował do założenia Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Mówi się, że to właśnie św. Salezy spopularyzował na świecie sztukę kierownictwa duchowego. Matka Chantal pisała: ” Pośród wszystkich darów, których udzielił mu Bóg, wyróżniał się umiejętnością kierownictwa duchowego (… ), z niezrównaną troskliwością i subtelnością odkrywał skłonności, poruszenia i wszystkie sprężyny duszy”. Bożydar Brakoniecki

wszystkoconajwazniejsze.pl, Teresa z Lisieux. Święci »psychologowie«:

Isabelle PRÊTRE, będąc wykształconym filozofem i psychologiem, zabiera nas w bardzo osobistą podróż po wątpliwościach swojego życia i udowadnia, jak wiele nauczyła się od prezentowanych świętych. Nazywa ich psychologami, chociaż żaden z nich nie posiadał takiego wykształcenia. Wielokrotnie przekonujemy się, że chociaż nie posiadali oni tytułu magistra w tej dziedzinie, to byli mistrzami w rozpoznawaniu zawiłości ludzkiej psychiki.

Benedykt i Scholastyka, Klara z Asyżu, Elżbieta od Trójcy Świętej, Teresa z Lisieux, Franciszek Salezy – nie posągowi święci, ale opiekunowie i przyjaciele, którym Isabelle PRÊTRE zawdzięcza pokonanie wielu trudności i słabości. W czułych rozmowach dziękuje swoim świętym „psychologom” za życiowe drogowskazy.

Ty, Tereso od Dzieciątka Jezus i Świętego Oblicza, Ty, Tereso Martin, moja Teresko, zajmujesz szczególne miejsce w moim życiu i moim sercu. Jesteś kimś więcej niż przyjaciółką, jesteś moją siostrą. Pojawiłaś się w moim życiu niczym błyskawica. Błyskawica miłości. Wiedziałam, że jesteś szybka. Ale nigdy nie pomyślałabym, że aż do tego stopnia! Czy wiesz, w jaki sposób rektor Lisieux, ojciec Raymond Zambelli, rozpoznał twój podpis, podpis twojej obecności, kiedy poprosiłam go o zaszczycenie przedmową książki, którą zamierzałam o tobie napisać? Zadał mi jedno pytanie. Tylko jedno pytanie: Jak cię poznałam? Musiałam zwierzyć się z dziwnego i wspaniałego wrażenia… To ty przybyłaś do mnie. On rozpoznał twój sposób działania i się uśmiechnął.

Wygląda na to, że zawsze działasz w taki właśnie sposób, wkraczasz w życie ludzi, którzy nawet o tym nie wiedząc, potrzebują ciebie. Przychodzisz rzucić swój deszcz róż…

Obszerniejszy fragment książki dostępny jest na stronie: wszystkoconajwazniejsze.pl.

siodma9.pl, o. Tomasz Franc OP o książce „Święci psychologowie”:

„Nie są to psychologowie z magisterium, ale ich mistrzostwo życia polega na tym, że przeżywali je w pewnej integracji i jedności elementów psychicznych, emocjonalnych, duchowych. To słynni święci, którzy tę świętość zdobywali, rozwijali, przepracowywali w ciągu życia. Pojawili się w osobistym doświadczeniu życia autorki, która pisze, że nie ma zamiaru odnosić się do ludzi sobie obcych. Mówi o nich jak o przyjaciołach” – powiedział w rozmowie z Anną Czytowską o. Tomasz Franc OP. Rozmowa dotyczyła książki „Święci psychologowie” Isabelle Pretre (Wydawnictwo W drodze).

niezawodnaniedzieja.blog.deon.pl, „Święci psychologowie”: Magdalena Urbańska:

W trakcie studiów odbyłam wiele godzin zajęć z psychologii. To była i jest dziedzina, która mnie fascynuje i pociąga, pozwala lepiej zrozumieć samą siebie i drugiego człowieka. Gdy zobaczyłam więc zapowiedź Wydawnictwa W drodze, szczerze się uśmiechnęłam.

Święci „psychologowie”, czyli kto? Nie mamy (chyba!) żadnego oficjalnie uznanego świętego, który pracowałby jako terapeuta, albo przynajmniej jako absolwent studiów psychologicznych. O kim więc mowa?

Benedykt i Scholastyka, Klara z Asyżu, Elżbieta od Trójcy Świętej, Teresa z Lisieux, Franciszek Salezy. To o nich autorka – Isabelle Pretre – mówi jako o osobach, które swoim życiem i nauczaniem miały na nią mocno terapeutyczny wpływ. Czy to jednak nie jest spojrzenie mocno naciągające rzeczywistość?

Autorka to filozof i psycholog.  Wiedzę psychologiczną posiada sporą, można się o tym przekonać już po lekturze pierwszego rozdziału. Nie serwuje jednak czytelnikom psychologicznego języka, zanudzając opowieściami o meandrach ludzkiej psychiki. Nie daje nam też standardowego żywota świętych, choć w jakiś sposób przemyca nam w swoich opowieściach sylwetki wspomnianych postaci (…).

Pełna treść recenzji dostępna jest na stronie: niezawodnaniedzieja.blog.deon.pl.

Produkt dodany do koszyka

Zobacz koszyk Kontynuuj zakupy

Polecane przez W drodze