Isabelle Prêtre

francuska pisarka, profesor filozofii i psycholożka, od lat łączy naukę z duchowością.

Jest autorką wielu książek z dziedziny duchowości. Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazała się Święci »psychologowie« (oryg. Les saints psychologues). W tej książce Prêtre pisze o świętych, ale nie jest to typowa książka o świętych. Św. Benedykt i św. Scholastyka, św. Klara z Asyżu, św. Elżbieta od Trójcy Świętej, św. Teresa z Lisieux, św. Franciszek Salezy to opiekunowie i przyjaciele, którym autorka zawdzięcza pokonywanie trudności i słabości; to przewodnicy, którzy sprawiają, że czuje się, jakby była na kozetce u najlepszych psychoanalityków.

Jak czytamy we fragmencie wstępu:

(…) nie jest to nowa książka o świętych, w której próbuję was zdefiniować, przedstawić, wytłumaczyć światu. Wiecie dobrze, że niebiańscy święci, tacy jak na przykład św. Franciszek z Asyżu, św. Antoni z Padwy, św. Rita, św. Teresa z Àvili, Etty Hillesum, ojciec Maria-Eugeniusz od Dzieciątka Jezus, ojciec Teilhard de Chardin i szereg innych (poczynając od św. Jana i św. Pawła), wiele dla mnie znaczą i są częścią mojego życia. A jednak nie pojawią się na stronach tej książki. Postanowiłam bowiem opowiedzieć wyłącznie o tych z was, którzy przemienili moje życie. O tych z was, którzy naznaczyli mnie w znamienny i niezatarty sposób.

(…)

Jestem pisarką, filozofką, psycholożką, ale przede wszystkim jestem człowiekiem, to znaczy zawsze pisałam, myślałam, rozumiałam i doradzałam jak człowiek z krwi i kości! Dzisiaj zwracam się do was, aby po prostu opowiedzieć wam o tym, co mi ofiarowaliście. Zarówno na płaszczyźnie psychologicznej, jak i duchowej. Jak uleczyliście we mnie pewne rany, jak otworzyliście niektóre drzwi, jak odpowiedzieliście na pytania, które były dla mnie trudne, jak sprawiliście, że szłam naprzód, ewoluowałam i wzrastałam. I jak oblicze Chrystusa, które każdy z was mi pokazał, sprawiło, że pokochałam Go jeszcze bardziej i jeszcze lepiej, i jak poradziłam sobie z pewnymi dolegliwościami i rozwiązałam problemy, które wydawały się nie do rozwiązania.

Isabelle Prêtre jest córką Georges’a Prêtre, dyrygenta, dyrektora opery paryskiej, występującego z sukcesem w najsłynniejszych teatrach operowych świata, który jest także autorem przedmowy do Święci »psychologowie«:

Wierzę w psychologiczną moc świętych, o których mówisz. W moc ich wpływu na nas, a także słów, które wypowiadają. Zgadzam się z tobą, gdy mówisz, że świętość będąca symfonią miłości jest zdolna uzdrowić i unieść serce. Zgadzam się również, że psychologia i duchowość są ze sobą powiązane. Ponadto ty sama jesteś żywym przykładem swojej tezy. Wierzę, że te wielkie umysły, o których mówisz, były i zawsze będą artystami miłości i twórcami.