Henri J. M. Nouwen

(ur. 24 stycznia 1932 r. w Nijkerk, Holandia – zm. 21 września 1996 r. w Hilversum, Holandia) – holenderski ksiądz katolicki, pisarz, laureat Nagrody im. Thomasa Mertona, profesor m.in. Uniwersytetu w Notre Dame, Yale Divinity School i Harvard Divinity School, jeden z najpopularniejszych pisarzy duchowych.

Po dwudziestu latach aktywności akademickiej Henri J. M. Nouwen zamieszkał i posługiwał w jednej ze wspólnot L’Arche, opiekującej się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Od lat 60. mieszkał w Ameryce. Ostatnie lata swego życia spędził wśród upośledzonych w Daybreak, kanadyjskim domu Arki koło Toronto.

Autor ponad 40 książek z zakresu duchowości – wysoko cenionych przez katolików i protestantów, m.in.: Zraniony Uzdrowiciel, Potrzeba intymności, Przekroczyć siebie. Nakładem Wydawnictwa W drodze ukaże się W drodze z Jezusem. Podróż wewnętrzna na przekór niepokojom (oryg. Following Jesus: Finding Our Way Home in an Age of Anxiety).

Pochowany w Richmond Hill w Kanadzie. Trumnę ozdabiały kolorowe naiwne rysunki wykonane przez jego niepełnosprawnych podpopiecznych.