Adam Szustak OP

Adam Szustak OP

urodzony 20 lipca 1978 r. w Myszkowie – polski duchowny rzymskokatolicki, dominikanin, wędrowny kaznodzieja, rekolekcjonista, duszpasterz akademicki, vloger, autor portalu internetowego oraz kanału „Langusta na palmie” na YouTube, autor książek i audiobooków.

Do lutego 2022 r. dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego w Łodzi.

Już od dziecka był przekonany o swoim powołaniu do życia duchownego. Młodo wstąpił do seminarium, jednak po roku je opuścił i postanowił założyć rodzinę. Ostatecznie, po licznych perypetiach, zrezygnował z tego pomysłu i został dominikaninem. Pierwszą profesję złożył 18 sierpnia 2000 roku, śluby wieczyste i święcenia kapłańskie przyjął cztery lata później.

W latach 2007-2012 pełnił funkcję duszpasterza akademickiego „Beczki” w Krakowie. W 2012 roku zainicjował powstanie chrześcijańskiej fundacji Malak. W tym samym roku asygnowano go do klasztoru oo. Dominikanów w Łodzi, powierzając mu funkcję kaznodziei wędrownego. Ojciec Szustak OP widzi w tej roli sposób na realizowanie dominikańskiej dewizy: Głosić Ewangelię wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby.

W 2014 roku, wraz z grupą współpracowników, stworzył stronę internetową „Langusta na palmie” i kanał na YouTube o tej samej nazwie. Jest to przestrzeń, w której ojciec Szustak OP upublicznia swoje rozważania, nagrania z konferencji i vlogi, najczęściej w formie serii. Dlaczego właśnie langusta na palmie? Jak czytamy na stronie kaznodziei: „W jednej z pierwszych katedr chrześcijańskich we włoskiej Akwilei – w Bazylice Matki Bożej Wniebowziętej – znajduje się przedziwna mozaika przedstawiająca palmę, a na niej langustę. Langusta to morski skorupiak, taka duża krewetka bez szczypiec, która mieszka na dnie, w głębokiej ciemności, w przeraźliwym zimnie i nigdy nie wychodzi na brzeg. Na tej mozaice langusta wyleguje się na czubku palmy. Ten nietypowy obrazek można oglądać w miejscu, które dawniej było przeznaczone dla przygotowujących się do Chrztu katechumenów. Mozaika miała być pomocą szczególnie dla tych, którzy niewiele z głoszonej im chrześcijańskiej nauki rozumieli. Patrząc na ten obraz, mogli pomyśleć, że ich życie to życie w ciemności, w zimnie, jakie panuje na dnie morza, życie „denne”. Gdy się jednak ochrzczą i wejdą na drogę chrześcijańską, kiedy zaczną ufać Bogu i za Nim podążać, staną się jak ta langusta na palmie — wyniesieni ku górze, ku słońcu, ku ciepłu, ku szczęściu, osadzeni w miejscu, do którego nigdy by sami nie dotarli. I właśnie dlatego langusta na palmie.”

W 2016 roku Adam Szustak OP otrzymał nagrodę publiczności w konkursie Grand Video Awards organizowanym przez magazyn „Press”, w kategorii Najlepszy Vlog za odcinek „Słoń” z cyklu „Dobranocka”.

We wrześniu 2017 roku razem ze współbraćmi dominikanami zaczął tworzyć kanał z komentarzami biblijnymi o nazwie „Paśnik”, który później został przekształcony w kanał Dominikanie.pl. Następnie w grudniu 2018 roku uruchomił także platformę VoD Dominikanie.pl, zawierającą liczne nagrania różnych braci dominikanów oraz innych autorów związanych z Zakonem Kaznodziejskim.

Ojciec Szustak OP większość czasu spędza na głoszeniu rekolekcji wyjazdowych – w Polsce i na świecie. Mówi o wierze na wielotysięcznych stadionach, w kościołach, aulach, parafiach i prywatnych domach. Swoją wiedzą i prywatnym doświadczeniem Boga dzieli się także w Internecie, dzięki czemu stał się jednym z najpopularniejszych polskich rekolekcjonistów.

Głoszenie ojca Szustaka OP wyróżnia się otwartością na współczesność. Jego przekaz trafia nie tylko do osób o silnej wierze, ale także do wątpiących, a nawet ateistów.

Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazały się: Góra obietnic, Od zera do bohatera, Placki z rodzynkami, Niedzielnik B. Komentarze do czytań, Drogi Miłości ukrzyżowane, Niedzielnik C. Komentarze do czytań. Jest współautorem książek Droga do zbawienia, Chwalić, błogosławić, głosić. Przewodnik dominikański, Znaki szczególne Zmartwychwstałego. Rekolekcje paschalne.

Inne tytuły autora: Akrobatyka małżeńska – konferencje dla małżeństw i narzeczonych, Akrobatyka rodzicielska – konferencja dla rodziców i opiekunów, Eliasz. Czym jest męska tożsamość?, Estera. Czym jest piękno kobiety?, Eucharystia. Instrukcja obsługi, Ewangelia dla nienormalnych, Garnek strachu. Droga do dojrzałości – Lekcje Gedeona, Jestem nikim. Lekcje Jozuego, Jonasz. Czym jest siła mężczyzny?, Judyta. Czym jest siła kobiety?, Nocny Złodziej. Tuż przed świtem jest najciemniej. Dotrwaj do świtu, Osioł w raju, Oto człowiek. Droga krzyżowa z Jerozolimy, Pachnidła, tom 2, Plaster miodu, Rozplątani. Jak naprawiać trudne relacje?, Serce w serce. Komentarz do księgi Rut, Spowiedź. Instrukcja obsługi, Straszna książka, Szusta rano. Przedkawowy pandowo-filozoficzno-śmieszno-filmowy codziennik motywacyjny, Targ zamknięty. Droga do zbawienia – Lekcje Hioba, Wielka Ryba. Droga do odpowiedzialności – lekcje Sary i Tobiasza oraz Zamknij oczy. Droga do spełnienia – lekcje Samsona.

Życzenia imieninowe przyjmuje 24 grudnia.