Anthony Lynn Lilles

amerykański teolog katolicki, mąż i ojciec.

Ukończył studia na Franciscan University w Steubenville i doktoryzował się w Angelicum w Rzymie. Jego duchowość kształtowali karmelitańscy doktorzy Kościoła i św. Elżbieta od Trójcy Świętej.

Dr Anthony Lynn Lilles jest dziekanem w Saint John’s Seminary w Camarillo i doradcą akademickim w Juan Diego House. Wraz z Danem Burke z telewizji EWTN pomógł w założeniu Avila Institute for Spiritual Formation, który prowadzi m.in. kursy online dla studentów z całego świata.

Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazała się jego książka Ogień z nieba. Dar kontemplacji (oryg. Fire from Above: Christian Contemplation and Mystical Wisdom). Jak napisał w słowie wstępnym tej książki José H. Gomez, arcybiskup Los Angeles:

Anthony Lilles wie, że modlitwa jest dla chrześcijanina sposobem życia, i napisał szczególną książkę. Jest wiele dobrych książek, które mówią o tym, jak się modlić i dlaczego. Lilles ma na celu coś innego. Chce sięgnąć w głąb tajemnicy modlitwy. Skłania nas do dialogu z żywą tradycją Kościoła, czerpiąc od wielkich mistrzów duchowych, z modlitwy świętych i męczenników. Ale Lilles rozumie też, że modlitwa jest czymś więcej niż metodą lub techniką. Modlitwa jest oddechem życia w relacji duszy z Bogiem.

Książka ta skłania nas do refleksji nad ważnymi pytaniami: co to znaczy, że możemy rozmawiać serce-do-serca z Tym, który stworzył niebo i ziemię, gwiazdy i planety? Co dar modlitwy mówi nam o Bogu, o nas samych i o sensie naszego życia i historii?