Zdjęcie Pauliny Wilk

Paulina Wilk

urodzona 17 września 1980 r. w Warszawie – pisarka, dziennikarka, reportażystka i publicystka.

Studiowała w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Współpracuje z działem zagranicznym tygodnika „Polityka”, z magazynem reporterów „Kontynenty”, magazynem „National Geographic”, kwartalnikiem „Przekrój”. Stała felietonistka miesięcznika „W drodze”. Wcześniej związana z „Rzeczpospolitą”, TVP Kultura i Polskim Radiem.

Jest autorką książek dla dorosłych i dzieci.

Jej książki dla dzieci: Przygody misia Kazimierza (2012), Lato misia Kazimierza (2013), Podróże misia Kazimierza (2014).

Za pierwszą książkę Lalki w ogniu. Opowieści z Indii (2011) otrzymała nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera dla najlepszej książki polskiego autora o tematyce podróżniczej i krajoznawczej oraz nominację do nagrody Nike 2012. Jej kolejne książki to: Znaki szczególne (2014), Między walizkami (2017), Pojutrze. O miastach przyszłości (2017).

Jest współzałożycielką założonej w 2012 roku fundacji „Kultura nie boli”, zajmującej się rozwojem edukacji literackiej. W tym samym roku zadebiutowała stworzona z Anną KrólWilk & Król Oficyna Wydawnicza. Od 2013 roku współorganizuje międzynarodowy festiwal książki Big Book Festival, jest także jedną z prowadzących Big Book Cafe.

Paulina Wilk poleca Wyrwę Wojciecha Chmielarza

Interesuje się literaturą i rozwojem globalnym. Jest specjalistką w tematach związanych z Indiami, rejonami Azji i Pacyfiku.

Pisze rano, ma psa, lubi chodzić i ma swoją stronę.