Bp Erik Varden OCSO

urodzony 13 maja 1974 r. w Sarpsborgu w Norwegii – norweski duchowny katolicki, trapista, od 2019 roku biskup-prałat Trondheim.

Pochodzi z niepraktykującej rodziny luterańskiej. Pod wpływem polskiego salezjanina, Tadeusza Hoppego SDB, zdecydował się na chrzest w obrządku katolickim, który przyjął w 1993 roku. Jak napisał po latach we wstępie do książki Samotność przełamana:

Kościół katolicki. Najpierw przyglądałem się mu z oddalenia, zafascynowany jego długą, nieprzerwaną historią. Gdy do niego wkroczyłem, okazał się pełnym ciepła i gościnności miejscem, w którym czułem się swobodnie.

Studiował w Paryżu i w Cambridge, gdzie uzyskał doktorat. W 2002 roku, po studiach, wstąpił do opactwa trapistów w Mount Saint Bernard niedaleko Coalville w hrabstwie Leicestershire (Anglia, Wielka Brytania). Po profesji zakonnej, którą wypełnił w 2007 r., studiował teologię patrystyczną na Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie (2009-2011).

Święcenia kapłańskie otrzymał 16 lipca 2011 r. W latach 2011-2013 był wykładowcą na Papieskim Ateneum św. Anzelma w Rzymie.

W 2015 roku Erik Varden OCSO został opatem macierzystego klasztoru.

1 października 2019 r. papież Franciszek mianował ojca Vardena OCSO biskupem-prałatem prałatury terytorialnej Trondheim (Norwegia). Sakry biskupiej w katedrze św. Olafa udzielił mu biskup Oslo Bernt Ivar Eidsvig. Były to pierwsze od XVI wieku święcenia biskupie w Trondheim – żaden katolicki biskup nie był tam wyświęcony od czasów Reformacji w 1537 roku. Po reformacji Kościół protestancki przejął świątynię narodową i ostatnie miejsce spoczynku świętego Olafa. Trondheim zyskało biskupa po 11 latach wakansu. Relacja z uroczystości w Den katolske kirke w artykule Bp Eidsvig: Jesteśmy szczęśliwi, że Trondheim znów ma biskupa!.

Jako dewizę biskupią trapista przyjął słowa z kazania papieża św. Grzegorza Wielkiego o Ezechielu „Coram Fratribus Intellexi” (tłum. Wobec braci zrozumiałem), które nawiązują także do nazwy jego strony internetowej coramfratribus.com:

Św. Grzegorz zastanawia się, jak czasami trudno jest zrozumieć znaczenie Biblii, gdy sam ją czyta, ale kiedy słyszy ten sam fragment czytany w kościele, „coram fratribus meis positus, intellexi”. To znaczy: „twarzą w twarz z moimi braćmi, zrozumiałem”.

– tłumaczy biskup Varden OCSO i dodaje:

Moją misją jako biskupa jest głoszenie Ewangelii, więc celem strony internetowej jest działanie jako droga do tego celu. Czuję, że istnieje pragnienie homilii.

Cały wywiad pt. Norwegian Bishop launches website to share Gospel message dostępny jest na VaticanNews.

Erik Varden OCSO to autor książek, znany i ceniony rekolekcjonista.

Jest autorem przedmowy w książce Droga do radości Mary David OSB, którą znał i cenił.

Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazała się jego książka Samotność przełamana (oryg. The Shattering of Loneliness: On Christian Remembrance, 2018; wyd. norweskie Lengsel er mitt vesen; wyd. włoskie La solitudine spezzata: Sulla memoria cristiana).

Pierwsze wydanie The Shattering of Loneliness Erika Vardena OCSO ukazało się w Wielkiej Brytanii w roku 2018. Książka szybko stała się stała się bestsellerem i doczekała się znakomitych recenzji. Wydawca – Bloomsbury Publishing – przyznał, że publikacja „przekroczyła jego najśmielsze oczekiwania”. Książka została przetłumaczona na kilka języków, w tym norweski, niemiecki i francuski. Wersja norweska ukazała się w wydawnictwie St. Olav forlag w roku 2020.

– przypomniano w artykule na Katolsk.no.