Zdjęcie Tomasza Grabowskiego OP
fot. ARCHIWUM REDAKCJI

Tomasz Grabowski OP

urodzony w 1978 r. – dominikanin, czyli kaznodzieja, ceniony rekolekcjonista, duszpasterz, od września 2016 r. prezes Wydawnictwa Polskiej Prowincji Dominikanów W drodze.

W latach 2005-2010 dyrektor, a od przekształcenia w fundację – prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny (2010-2016). To za jego kadencji powstały Warsztaty Muzyki Niezwykłej – perła w koronie warsztatów muzyki liturgicznej w Polsce.

Tomasz Grabowski OP wykładał szereg przedmiotów poświęconych liturgii w ramach m.in.: Dominikańskich Szkół Wiary, Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii, Studium Dominicanum, Wrocławskiego Studium Liturgiczno-Wokalnego. Ponadto prowadził zajęcia dydaktyczne i formacyjne w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym oo. Dominikanów. W Poznaniu opiekuje się Dwuletnim Studium Muzyki Liturgicznej.

Od 2013 roku, przez lata, prowadzi rekolekcje kapłańskie w Księżówce.

Słucha greckiego śpiewu liturgicznego, chorału gregoriańskiego i nieco innej muzyki chrześcijańskiej i tej związanej z kultem i zupełnie niezwiązanej.

Jest autorem licznych artykułów w mediach ogólnopolskich, regionalnych i katolickich, m.in.: miesięcznik „W drodze”, „List”, „Teofil”, „Presje”, „Pastores”, „Rzeczpospolita”. Od czasu do czasu pozostawia wpisy na Liturgia.pl. Jego książka Wiara w czasach zarazy jest teologicznym namysłem nad wiarą w czasach pandemii Covid-19.

Współautor książek, które powstały w oparciu o serie publikowane dla dominikanie.pl: Decyzje, które zmieniły świat, Droga do zbawienia

oraz Prosta modlitwa (Promień ciemności).

Od początku zaangażowany w rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans, których twórcą jest ks. Krzysztof Porosło. Owocem przyjaźni obu kapłanów jest m.in. seria Cud cudów nagrana dla dominikanie.pl.

Głosi rekolekcje dla grup, parafii, księży oraz wspólnot zakonnych. Jest opiekunem poznańskich grup formacyjno-modlitewnych Paleolit i Mezolit.

Opis stworzenia świata znamy od dziecka. Słuchamy go jak bajki, która nie tylko nie jest zgodna z nauką ale dodatkowo nic mądrego nie wnosi do zrozumienia świata. Poetycka forma jeszcze bardziej utrudnia przyjęcie słów, które niby mają być słowami Boga. Czy faktycznie jest to naiwne opowiadanie dla dzieci? Pewnie wiecie, że nie. Seria daje klucz, żeby otworzyć ten fragment Słowa.

Ma ormiańskie korzenie i nieuzasadnioną korzeniami miłość do Włoch. Ceni dobrą kawę i wino, jest świadomym — nieco bardziej niż przeciętny — użytkownikiem Apple. Od lat, jeśli tyko może, składa teksty w systemie LuaLaTeX (również chorał gregoriański).

Przez wiele lat badał historię rytu dominikańskiego. Zajęcie to porzucił z powodu bieżących obowiązków. Pozostała jednak pasja.

Gdyby był książką, napisałby go bp Robert Barron, autor m.in. zbioru esejów Żywe paradoksy oraz Ziarna słowa.

W rozmowie z Kubą Wojtaszczykiem Rozumna wiara Tomasz Grabowski OP opowiada o historii i misji Wydawnictwa:

Wydaje się, że trafiliśmy i trafiamy w potrzeby czytelników. Nie zrezygnowaliśmy – mimo upływu lat – z trzymania się linii duszpasterskiej. Chociaż brzmi to strasznie »kościółkowo«, niech nikogo nie zwodzi żargon rodem z kruchty

Aktywny na Twitterze, Facebooku. Kazania ojca Grabowskiego OP są dostępne na Audiomack.

Życzenia imieninowe przyjmuje 22 czerwca.