Thomas D. Stegman SJ

urodzony w 1963 r. – jezuita, profesor i dziekan School of Theology and Ministry w Boston College.

Thomas D. Stegman SJ wychował się w Holdrege w stanie Nebraska (USA). Jest absolwentem seminarium im. Karola Boromeusza w Filadelfii i Weston Jesuit School of Theology. Ukończył studia magisterskie na Marquette University w Milwaukee. Tytuł doktora uzyskał w 2003 roku na studiach nad Nowym Testamentem na Emory University w Atlancie (Georgia) pod kierunkiem dr. Luke’a Timothy’ego Johnsona.

Należy do Towarzystwa Jezusowego (prowincja Wisconsin). Reprezentował swoją prowincję podczas Kongregacji Prokuratorów w Nairobi (2012) oraz 36. Kongregacji Generalnej w Rzymie (2016).

Jest autorem licznych artykułów i książek m.in.: The Character of Jesus: The Linchpin to Paul’s Argument in 2 Corinthians (2005), Second Corinthians, Catholic Commentary on Sacred Scripture (2009), Opening the Door of Faith: Encountering Jesus and His Call to Discipleship (2015), Written for Our Instruction: Theological and Spiritual Riches in Romans (2017), Being Formed for Loving Sacrifice: Saint Paul Speaks to Seminarians (2019), z Amy Ekeh Not by Bread Alone: Daily Reflections for Lent 2022 (2021).

Nakładem Wydawnictwa W drodze, 26 listopada 2021 roku, ukaże się jego Drugi List do Koryntian (Second Corinthians; 2009), jako 8. tom serii Katolicki Komentarz do Pisma Świętego. Jak czytamy we wstępie:

Lubię przyrównywać badania nad Drugim Listem do Koryntian do opowieści o Jakubie zmagającym się z aniołem Boga (Rdz 32,23–33). Podobnie jak Jakub przez całą noc walczył usilnie z tajemniczą postacią z nieba, tak i czytelnik tego listu musi być gotów włożyć wiele energii w tę ciężką pracę. Ale podobnie jak Jakub po walce z tym, co boskie, przebudził się już innym, tak i osoba, która uważnie przeanalizuje ten list – list przekazujący Boże słowo – może doświadczyć przemiany.

Oprócz pracy naukowej i administracyjnej ojciec Stegman SJ chętnie wykłada i prowadzi warsztaty dla parafii.

W wolnym czasie śledzi mecze drużyn Green Bay Packers, St. Louis Cardinals i Nebraska Cornhuskers.