Łukasz Popko OP

urodzony 30 maja 1978 r. w Żarach – dominikanin, biblista, wykładowca w École Biblique et Archéologique w Jerozolimie i w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów w Krakowie.

Do Zakonu Kaznodziejskiego wstąpił po maturze.

Dyscypliny badawcze: egzegeza Starego Testamentu, archeologia Bliskiego Wschodu, historia starożytna do epoki perskiej włącznie.

Biblia po jerozolimsku, czyli seria, w której uczymy się czytać Pismo Święte szukając kluczy do jego lektury w Jerozolimie z mieszkającym tam przewodnikiem – biblistą Łukaszem Popko OP

Łukasz Popko OP był gościem Dawida Kołodziejczyka OP w podcaście „Puzzle Wiary”, gdzie opowiadał o tekście Pisma Świętego. Jak i kiedy powstawały teksty poszczególnych ksiąg Starego i Nowego Testamentu? Kto, kiedy i dlaczego postanowił przetłumaczyć oryginalne manuskrypty na języki obce? Czy dzisiejsze przykłady Pisma Świętego są wiarygodne? Posłuchaj.

W wierze, choć wiele mówi się o niebie i życiu wiecznym, wciąż trzeba wracać do źródła: Jezusa Chrystusa, z zawodu cieśli, który został nauczycielem, gdy w Jerozolimie rządy sprawował Poncjusz Piłat. Jako wydawnictwo wciąż szukamy sposobów na opowiedzenie tej historii. Dlatego z przyjemnością pomogliśmy Telewizji Polsat w realizacji projektu, który będziemy kontynuować w formie książkowej

– powiedział Tomasz Grabowski OP o filmie dokumentalnym „Ostatnie dni Jezusa”, który jest zapisem spotkania Łukasza Popko OP i Jana Meli w Jerozolimie.

W 2024 roku nakładem Wydawnictwa W drodze ukaże się książka Ostatnie dni Jezusa.

Jan Mela i Łukasz Popko OP w drodze przez Jerozolimę
Jan Mela i Łukasz Popko OP w drodze przez Jerozolimę

Mieszka w Jerozolimie.

Życzenia imieninowe przyjmuje 18 października.