Hubert van Zeller OSB

​(ur. 1905 r. w Aleksandrii, Egipt – zm. 11 maja 1984 r. w Stratton-on-the-Fosse, Wielka Brytania) – Dom Hubert van Zeller urodził się w Egipcie w rodzinie brytyjskiej; benedyktyn, pisarz, rzeźbiarz i rysownik (pod pseudonimem Brother Choleric).

Jako dziewięciolatka wysłano go na naukę do benedyktyńskiego opactwa w Downside w Anglii. Po ukończeniu edukacji i osiągnięciu pełnoletności przez rok pracował w firmie włókienniczej, a potem wstąpił do nowicjatu w Downside. Wciąż niespokojny, rozpraszany przez szkolne obowiązki, tęskniący za surowszym życiem, przez wiele lat zmagał się ze swoim powołaniem, przenosząc się nawet na rok do klasztoru kartuzów. Po powrocie do benedyktynów oddał się głoszeniu rekolekcji i pisaniu o sprawach duchowych.

Mieszkał w Downside Abbey (Anglia), w St Walburga’s w Colorado (USA), w latach 1970-1983 w Little Sisters of the Poor w Denver (Colorado, USA).

Rzeźby jego autorstwa zdobią kościoły i klasztory w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych.

Wiele jego tekstów i prac skupiało się na cierpieniu. Sam, dotknięty chorobą przez większość życia, utrzymywał optymistyczny światopogląd. W autobiografii Jedna stopa w kołysce (1966) opisuje swoje doświadczenia związane ze służbą w klasztorze, a także bliską przyjaźń z prałatem Ronaldem Knoxem, który później zadedykował jedną ze swoich książek van Zellerowi.

Jedynym dobytkiem ojca Huberta podczas życia monastycznego była szczoteczka do zębów i maszyna do pisania. Pod pseudonimem Brother Choleric stworzył serię książek rysunkowych o klauzurowym życiu mniszek i mnichów.


„Powiedziałam na «mocy Świętego Posłuszeństwa»… słyszałyście”; rysunek Huberta van Zellera OSB z książki Cracks in the Cloister, którą wydał pod pseudonimem Brother Choleric

Święci wzdrygają się tak samo instynktownie, jak inni, kiedy nadchodzi krzyż, ale nie pozwalają, aby wzdrygnięcia zaburzyły ich perspektywy

– pisał w książce The Mystery of Suffering (Tajemnica cierpienia).

Mogę tylko powiedzieć, że gdybym przez całe życie był zdrowy, nie modliłbym się [tak dobrze] ani nie oddał się w ręce Boga; i gdybym był przystojniejszy, nie uniknąłbym sytuacji, w które wplątali się co przystojniejsi z moich znajomych.

– mówił.

Nakładem Wydawnictwa W drodze ukaże się jego książka Bądź wola Twoja. Modlitwa i rozeznawanie woli Bożej (oryg. Prayer and the Will of God).

Cyprian Klahs OP napisał: To do tego właśnie, młodego wówczas benedyktyna, dominikański prowincjał Bede Jarrett OP (1881-1934) pisał: „Co sądzę o umartwieniach? Jak najmniej. To dziwna rzecz, ograniczająca, bolesna, przeciwna ludzkiemu upodobaniu do wygody. Ma wiele wspólnego ze zmysłowością i wręcz może się ocierać o grzech”. Ciekawe, czy te nauki mają odzwierciedlenie w książce Huberta van Zellera OSB.