Zdjęcie bpa Roberta Barrona

Robert Barron

urodzony 19 listopada 1959 r. w Chicago – biskup ordynariusz diecezji Winona-Rochester (Minnesota, USA), wcześniej biskup pomocniczy diecezji Los Angeles (2015-2022).

Robert Emmet Barron spędził dzieciństwo w Detroit, a później na przedmieściach Chicago. Po roku studiów na Uniwersytecie Notre Dame wstąpił do seminarium duchownego w Chicago. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1986 roku.

W latach 1986-1989 przebywał we Francji, gdzie obronił doktorat na Katolickim Uniwersytecie w Paryżu (L’Institut Catholique de Paris). Od 1992 do 2015 roku pracował jako profesor teologii systematycznej. Pełnił także funkcję rektora w Mundelein Seminary w Archidiecezji Chicago. Był mówcą na Papieskim Kolegium Północnoamerykańskim i Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie.

21 lipca 2015 r. papież Franciszek mianował Roberta Barrona biskupem pomocniczym archidiecezji Los Angeles oraz biskupem tytularnym Macriana in Mauretania. Sakry udzielił mu 8 września 2015 r. metropolita Los Angeles – arcybiskup José Horacio Gómez.

Za dewizę biskupią przyjął słowa zaczerpnięte ze św. Tomasza z Akwinu: Non Nisi Te Domine (ang. Nothing but you, Lord; pol. Nic, prócz Ciebie samego, Panie).

Z mianowania Franciszka, od 2 czerwca 2022 roku, bp Barron jest biskupem ordynariuszem diecezji Winona-Rochester w Minnesocie.

Prowadzi wykłady w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Był zaproszony z wykładami o wierze m.in. do siedzib Facebooka, Google`a, Amazona. Podsumowanie tych trzech wykładów ukazało się w formie książki Arguing Religion: A Bishop Speaks at Facebook and Google – po polsku: Jak rozmawiać o wierze. Biskup w siedzibach Facebooka i Google’a.

Jest poliglotą – oprócz ojczystego języka angielskiego biegle posługuje się także francuskim, hiszpańskim, niemieckim i łaciną.

W 2000 roku założył organizację non-profit „Word on Fire Catholic Ministries”, która stała się jego przestrzenią działalności ewangelizacyjnej. Dzięki niej oraz mediom dociera do milionów ludzi i przyciąga ich do wiary katolickiej. Jest uznanym teologiem, mówcą i autorem. Opublikował wiele książek, esejów i artykułów na temat teologii i duchowości. Jedna z opublikowanych przez niego serii filmów Katolicyzm jest dostępna także w języku polskim.

Strona organizacji WordOnFire.org jest odwiedzana przez miliony ludzi, zaś sam bp Barron to jeden z najpopularniejszych katolików w mediach społecznościowych. Najczęściej wypowiada się na tematy związane bezpośrednio z wiarą i religią katolicką. Jest autorem setek komentarzy religijnych, opublikowanych w Internecie w formie wideo i cieszących się milionami odsłon.

Dotychczas nakładem Wydawnictwa W drodze ukazały się: Ziarna Słowa. Odnajdywanie Boga w kulturze (Seeds of the Word: Finding God in the Culture), Żywe paradoksy. Zasada katolickiego i/i (Vibrant Paradoxes: The Both/And of Catholicism), Jak rozmawiać o wierze. Biskup w siedzibach Facebooka i Google’a (Arguing Religion: A Bishop Speaks at Facebook and Google).