Benedict Groeschel CFR

(ur. 23 lipca 1933 r. w Jersey City, w stanie New Jersey – zm. 3 października 2014 r.) – ur. Robert Peter Groeschel, Benedict Joseph Groeschel CFR, wcześniej kapucyn, później franciszkanin Odnowy, rekolekcjonista, psycholog, gospodarz programu w katolickiej stacji telewizyjnej EWTN, autor kilkudziesięciu książek i setek artykułów prasowych.

Oddany sprawom ubogich i potrzebujących: współorganizował i prowadził Biuro Rozwoju Duchowego w archidiecezji nowojorskiej, dom rekolekcyjny dla księży, dom dla bezdomnych młodych mężczyzn, ośrodek dla kobiet z dziećmi.

W 1985 roku, wspólnie z Christopherem Bellem, założył Good Counsel Homes dla bezdomnych kobiet w ciąży i dzieci. W 1987 roku wraz z siedmioma współbraćmi kapucynami opuścił swój zakon, żeby założyć Wspólnotę Franciszkańskich Braci Odnowy z misją głoszenia reformy i służby ubogim. Ukończył roczny intensywny kurs w Instytucie Nauk Psychologicznych skupiający się na tym, jak praktycznie pomagać osobom doświadczającym traumy, dużego stresu i smutku, zarazem integrując wartości religijne z poradnictwem i psychoterapią.

Autor m.in. Listening at prayer (1984), która w polskim tłumaczeniu ukazała się nakładem Wydawnictwa W drodze pt. …