Thomas Merton OCSO

Thomas Merton OCSO

(ur. 31 stycznia 1915 r. w Prades we Francji – zm. 10 grudnia 1968 r. w Bangkoku) – Ojciec Ludwik, amerykański ksiądz katolicki, trapista pisarz, poeta, obrońca praw człowieka.

Osierocony we wczesnym dzieciństwie. Zanim wstąpił do klasztoru, ukończył studia uniwersyteckie w Cambridge i Columbia University. Sympatyzował z komunizmem, wiódł rozrywkowe życie studenckie, namiętnie chodził do kina, uważał się z ateistę. Chociaż nominalnie był ochrzczonym protestantem, po śmierci dziadka zaczął interesować się katolicyzmem i filozofią św. Tomasza z Akwinu oraz Dunsa Szkota.

W wieku 23 lat został przyjęty do Kościoła katolickiego, a trzy lata później wstąpił do klasztoru trapistów Gethsemani w stanie Kentucky. Święcenia kapłańskie przyjął w 1949 roku, a w latach 1955-1965 sprawował funkcję mistrza nowicjatu.

Merton OCSO stał się jednym z najbardziej rozpoznawanych teoretyków i praktyków kontemplacji, choć sam podchodził do sprawy bardzo skromnie. Studiował duchowość cysterską i mistykę chrześcijańską, zwłaszcza dzieła św. Jana od Krzyża. Miał bardzo szerokie zainteresowania, oprócz religii pasjonowała go także kultura, filozofia, wschodnie chrześcijaństwo czy też żydowska literatura mistyczna.

Kochał świat, ale szukał też samotności. To rozdarcie towarzyszyło mu przez całe życie. Cenił sobie bycie człowiekiem ciszy i kontemplacji, a jednocześnie osobą zaangażowaną w życie świata, kochającą wymianę myśli i dyskusje z przedstawicielami Kościoła, polityki i kultury. Wspierał ruch praw obywatelskich, sprzeciwiał się segregacji rasowej, walczył o pokój na świecie. Krytykował wszechobecny materializm i wojnę w Wietnamie. Dzięki niemu duchowe impulsy buddyzmu stały się użyteczne dla chrześcijańskiego życia kontemplacyjnego.

Zmarł w hotelu w Bangkoku, w którym wygłaszał przemówienie na konferencji benedyktyńskich opatów, w wyniku nieszczęśliwego wypadku – dotknął wadliwego wentylatora i śmiertelnie poraził go prąd. „Jego twarz promieniowała ciszą”, mówili świadkowie śmierci duchownego.

Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazały się Aby odnaleźć Boga. Antologia (2004), Thomas Merton. Życie w listach (2011), Mistyka chrześcijańska. Trzynaście spotkań ze słynnym trapistą.