„Triduum Paschalne. Przewodnik” w mediach

Ten praktyczny przewodnik po Triduum Paschalnym to lektura dla wszystkich, którzy chcą świadomie i skrupulatnie przygotować się do świąt Wielkiej Nocy. Poniżej prezentujemy niektóre wzmianki medialne na temat książki.

doxa.fm, Książka pt.: „Triduum Paschalne. Przewodnik”:

Wydawnictwo W drodze oraz Dominikański Ośrodek Liturgiczny zapraszają do zapoznania się z niezwykłą publikacją. Przewodnik po Triduum Paschalnym przeznaczony jest do samodzielnej lektury i przejścia przez największe tajemnice wiary chrześcijańskiej. Zawiera praktyczne wskazówki, objaśnienia symboli, medytacje na temat wybranych dzieł sztuki oraz utworów poetyckich. Znajdziemy tu informacje, które pomogą lepiej i bardziej świadomie przygotować się do świąt Wielkiej Nocy.

„Triduum Paschalne. Przewodnik” zawiera teksty poświęcone podstawowym treściom celebrowanym w poszczególne dni Triduum, QR kody – pomoce liturgiczne oraz muzyczne na Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilię Paschalną. Jak czytamy we wstępie „w obecnym czasie możemy żyć nadzieją na wypełnienie się obietnicy, której znakiem jest tęsknota duszy, niespokojnej, dopóki nie odpocznie w Bogu. Nasza nadzieja znajduje swój wyraz w liturgii.”

Celem autorów zarówno świeckich jak i duchownych, uznanych liturgistów, a także teologów jest przynieść czytelnikom pomoc w przygotowaniu do świętowania tajemnicy Zmartwychwstania.

Szczegółowe informacje o przewodniku dostępne są na stronie: wdrodze.pl.

Radio Doxa jest patronem medialnym książki.

kosciol.wiara.pl, Przewodnik po Triduum Paschalnym:

Przeznaczony jest on do samodzielnej lektury, prowadzonej z pewnym wyprzedzeniem w stosunku do samej celebracji.

Wydawnictwo W drodze wraz z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym i serwisem Liturgia.pl przygotowało przewodnik po Triduum Paschalnym. Przeznaczony jest on do samodzielnej lektury, prowadzonej z pewnym wyprzedzeniem w stosunku do samej celebracji. Celem autorów – świeckich, duchownych, uznanych liturgistów i teologów, a nade wszystko ludzi Wielkiej Nocy – jest przynieść czytelnikom pomoc w przygotowaniu do świętowania tajemnicy Zmartwychwstania. Obok tekstów poświęconych podstawowym treściom celebrowanym w poszczególne dni Triduum, przewodnik zawiera: praktyczne wskazówki (tzw. „Dobra praktyka”), objaśnienia symboli, a także medytacje na temat wybranych dzieł sztuki i utworów poetyckich. Znaleźć w nim można również teksty ojców Kościoła oraz fragmenty Pisma Świętego (…).

Pełna treść dostępna jest na stronie: kosciol.wiara.pl.

60plus.pl, Nowości W drodze – luty 2024 r.:

Wśród lutowych nowości dominikańskiego Wydawnictwa W drodze znalazły się trzy tytuły. Dwie propozycje na Wielki Post tj.: praca zbiorowa „Triduum Paschalne. Przewodnik” oraz „Ostatnie dni Jezusa” autorstwa Jana Meli i Łukasza Popko OP, a także duchowa biografia – „Antoni Gaudí. Boży architekt” Patricka Sbalchiero (…).

Pełna treść dostępna jest na stronie: 60plus.pl.

radiowaraszawa.com.pl, Lutowe nowości Wydawnictwa W drodze:

Wydawnictwo W drodze wraz z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym i serwisem Liturgia.pl przygotowało przewodnik po Triduum Paschalnym. Przeznaczony jest on do samodzielnej lektury, prowadzonej z pewnym wyprzedzeniem w stosunku do samej celebracji. Celem autorów – świeckich, duchownych, uznanych liturgistów i teologów, a nade wszystko ludzi Wielkiej Nocy – jest przynieść czytelnikom pomoc w przygotowaniu do świętowania tajemnicy Zmartwychwstania. Obok tekstów poświęconych podstawowym treściom celebrowanym w poszczególne dni Triduum, przewodnik zawiera: praktyczne wskazówki (tzw. „Dobra praktyka”), objaśnienia symboli, a także medytacje na temat wybranych dzieł sztuki i utworów poetyckich. Znaleźć w nim można również teksty ojców Kościoła oraz fragmenty Pisma Świętego (…).

Pełna treść dostępna jest na stronie: radiowaraszawa.com.pl.

przewodnik-katolicki.pl, „Triduum Paschalne. Przewodnik”, praca zbiorowa:

Obok tekstów poświęconych podstawowym treściom celebrowanym w poszczególne dni Triduum, przewodnik zawiera: praktyczne wskazówki, objaśnienia symboli, a także medytacje na temat wybranych dzieł sztuki i utworów poetyckich.

Wydawnictwo W drodze wraz z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym i serwisem Liturgia.pl przygotowało przewodnik po Triduum Paschalnym. Przeznaczony jest on do samodzielnej lektury, prowadzonej z pewnym wyprzedzeniem w stosunku do samej celebracji (..).

Pełna treść dostępna jest na stronie: przewodnik-katolicki.pl.

radiopoznan.fm, Triduum Paschalne. Przewodnik, praca zbiorowa:

(…) Książka składa się ze wstępu, 8 rozdziałów zatytułowanych: Od Paschy żydowskiej do Paschy Chrystusa, Wielki Tydzień, Triduum Paschalne, Chrystus wydany, Chrystus umęczony, Chrystus pogrzebany, Chrystus zmartwychwstały, Radość zmartwychwstania oraz dodatku i dziesięciu ilustracji.

Taka budowa Przewodnika oraz zebrane w niej teksty pomagają w pogłębiony sposób przeżyć święta wielkanocne (…).

Pełna treść dostępna jest na stronie: radiopoznan.fm.

info.dominikanie.pl, Nowości W drodze – luty 2024 r.:

Wśród lutowych nowości dominikańskiego Wydawnictwa W drodze znalazły się trzy tytuły. Dwie propozycje na Wielki Post tj.: praca zbiorowa „Triduum Paschalne. Przewodnik” oraz „Ostatnie dni Jezusa” autorstwa Jana Meli i Łukasza Popko OP, a także duchowa biografia – „Antoni Gaudí. Boży architekt” Patricka Sbalchiero (…).

Pełna treść dostępna jest na stronie: info.dominikanie.pl.

tygodnik Idziemy” (09/2024) oraz idziemy.pl, Przygotowanie do Wielkiej Nocy:

Wydawnictwo W drodze wraz z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym i serwisem Liturgia.pl przygotowało przewodnik po Triduum Paschalnym.

Przeznaczony jest on do samodzielnej lektury, prowadzonej z pewnym wyprzedzeniem w stosunku do samej celebracji. Celem autorów – świeckich, duchownych, uznanych liturgistów i teologów, a nade wszystko ludzi Wielkiej Nocy – jest przynieść czytelnikom pomoc w przygotowaniu do świętowania tajemnicy Zmartwychwstania. Obok tekstów poświęconych podstawowym treściom celebrowanym w poszczególne dni Triduum Paschalnego przewodnik zawiera praktyczne wskazówki, objaśnienia symboli, a także medytacje na temat wybranych dzieł sztuki i utworów poetyckich. Znaleźć w nim można również teksty Ojców Kościoła oraz fragmenty Pisma Świętego.

„Ze względu na centralny charakter wydarzeń paschalnych święta wielkanocne stanowią oś, wokół której krąży nasza wiara wyrażana w celebracji liturgicznej. Zarazem wspominane i przeżywane w ich trakcie tajemnice są źródłem życia dzieci Bożych” – czytamy we wstępie.

echokatolickie.pl, Echo Katolickie”, 21 marca 2024 r., Przewodnik po Triduum:

Czynią je przyjaznymi, wzmacniają poczucie bezpieczeństwa, rodzą kreatywność.

Jedna z najnowszych propozycji wydawnictwa W drodze – książka pt. „Triduum Paschalne. Przewodnik”, choć dotyka obszaru ducha, doskonale wpisuje się w powyższą tezę. Celem autorów opracowania jest pomóc czytelnikowi w przygotowaniu się do celebracji najważniejszych dni w całym roku liturgicznym, wypełnionych słowem Bożym, znakami, milczeniem, ale też tradycja, ornamentem nadbudowanym przez wieki, tyleż przybliżającym, co też oddalającym, zaciemniającym sedno wydarzeń. Przewodnik jest dla tych, którzy chcą więcej zrozumieć z tego, co się dzieje w Triduum Paschalnym – pragną stanąć w ich centrum – zrozumieć, że to nie tylko wspomnienie, ale nade wszystko przeniesienie w boskie „Tu i Teraz”, realne uczestnictwo w najświętszych Bożych tajemnicach.

Wielkim walorem książki jest wielość współautorów, różnorodność w doborze tekstów, ich komplementarność. Obok teologicznych refleksji znajdą Państwo praktyczne wskazówki, tzw. dobrą praktykę, objaśnienie znaków i symboli, czynności liturgicznych, odpowiedzi na często niezadane (a przecież nurtujące nieraz uczestników liturgii) pytania, a nawet medytacje na temat wybranych dzieł sztuki. Wszystko napisane prostym językiem, przejrzyście podane.

misyjne.pl, Przygotuj się na Triduum Paschalne, Hubert Piechocki:

Już niewiele czasu zostało nam do Triduum Paschalnego. Niby co roku dzieje się wówczas to samo – liturgie mają przecież stałe punkty. Ale co roku możemy do tego czasu podejść inaczej i odkryć w świętowaniu tajemnicy paschalnej coś nowego.  

Pomocą w znalezieniu czegoś nowego w czasie paschalnym może być książka „Triduum Paschalne. Przewodnik”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa W Drodze. To publikacja przygotowana wespół z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym i portalem liturgia.pl. Jak wiemy, Triduum Paschalne to liturgicznie bardzo intensywny czas. Liturgie odprawiane w czasie tych świętych dni znacząco różnią się od tych, w których bierzemy udział w ciągu całego roku. I owszem, jak uczestniczymy 10., 15. czy 20. raz w poszczególnych częściach Triduum – to wydaje nam się, że znamy „na pamięć” przebieg uroczystości. I że nic nas nie jest w stanie już zaskoczyć. I możemy wtedy być nawet już nieczuli na różne szczegóły i symbole, które przynoszą nam te dni. Tymczasem na poszczególne części Triduum Paschalnego warto przychodzić tak, jakbyśmy brali w nich udział pierwszy raz w życiu. Warto być bacznym obserwatorem i dostrzec coś nowego – bo zawsze coś takiego możemy znaleźć, jeśli tylko zechcemy poszukać. A wtedy może się okazać, że zupełnie inaczej przeżyjemy Wielkanoc i resztę roku. 

misyjne.pl, Kara męki krzyża, kult krzyża, Tomasz Grabowski OP:

Pytanie o to, dlaczego Bóg umarł na krzyżu, rozbrzmiewa od chwili, gdy setnik na Golgocie wyznał: „Prawdziwie, ten człowiek był Synem Bożym”. Widział niejedną śmierć. Podczas służby zdążył się oswoić z umieraniem. Brał udział w egzekucjach skazańców, a jednak śmierć Jezusa wywarła na nim wyjątkowe wrażenie. Czym różniło się umieranie Pana od tych bezimiennych skazańców, którzy ginęli przybici do krzyża? Przecież Rzymianie stosowali tę karę stosunkowo często. Dość wspomnieć, że już sto lat wcześniej około sześciu tysięcy powstańców Spartakusa zostało ukrzyżowanych wzdłuż Via Appia (drogi prowadzącej do Rzymu). Natomiast po śmierci Jezusa, w latach 66–73, podczas powstania żydowskiego, krzyżowano tak wielu buntowników, że zabrakło drzew na nowe krzyże. Powszechność tej kary obowiązywała na całym wschodzie Imperium Romanum. Nie tylko Rzymianie mordowali swoich przeciwników w ten sposób. Oni jednak rezerwowali tę karę na największe przewinienia (obrazę cezara, bunt, zdradę stanu) i stosowali wyłącznie wobec tych, którzy nie byli obywatelami Rzymu. Nie odstręczało ich okrucieństwo krzyża, przeciwnie, traktowali ukrzyżowanie jako karę najcięższą i dlatego stosowaną wobec najbardziej pogardzanych (buntowników i niewolników). Według rzymskich prawodawców krzyż pod względem okrucieństwa przewyższał spalenie, ścięcie czy dożywotnią pracę w kopalni (…).

Obszerniejszy fragment dostępny jest na stronie: misyjne.pl.

doxa.fm, o. Tomasz Grabowski o Przewodniku po Triduum Paschalnym:

Ojciec Tomasz Grabowski, dominikanin, prezes Wydawnictwa Polskiej Prowincji Dominikanów W drodze, opowiada o Przewodniku po Triduum Paschalnym.

Zapraszamy do SŁUCHANIA.

misyjne.pl, Wielkanocne inspiracje płynące z żydowskiej Paschy:

Wielkanoc jest jednym z tych świąt, które ma wielkie tradycje w polskiej kulturze. Sprowadzenie jej do pisanek, mazurków i palemek z bukszpanu byłoby wielkim spłyceniem głębokiego tematu, a właśnie w tej dziedzinie poradników jest aż nadto: począwszy od kolorowych gazet, skończywszy na specjalnych blogach, nie tylko kulinarnych. Inspiracją do napisania tego tekstu był dla mnie fakt, że Pascha żydowska w wielu wymiarach była zapowiedzią ostatecznego wyjścia człowieka z niewoli, które dokonało się w misji Jezusa Chrystusa. Chrześcijańska Wielkanoc wypełnia więc treścią żydowską Paschę (…).

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: misyjne.pl.

radionadzieja.pl, Triduum Paschalne:

Wydawnictwo W drodze wraz z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym i serwisem Liturgia.pl przygotowało przewodnik po Triduum Paschalnym. Przeznaczony jest on do samodzielnej lektury, prowadzonej z pewnym wyprzedzeniem w stosunku do samej celebracji. Celem autorów – świeckich, duchownych, uznanych liturgistów i teologów, a nade wszystko ludzi Wielkiej Nocy – jest przynieść czytelnikom pomoc w przygotowaniu do świętowania tajemnicy Zmartwychwstania. Obok tekstów poświęconych podstawowym treściom celebrowanym w poszczególne dni Triduum, przewodnik zawiera: praktyczne wskazówki (tzw. „Dobra praktyka”), objaśnienia symboli, a także medytacje na temat wybranych dzieł sztuki i utworów poetyckich. Znaleźć w nim można również teksty ojców Kościoła oraz fragmenty Pisma Świętego (…).

Radio Nadzieja objęło książkę swoim patronatem.

Pełna treść dostępna jest na stronie: radionadzieja.pl.

info.dominikanie.pl, Triduum Paschalne • NA ŻYWO • dr Tomasz Grabowski OP i Radosław Więcławek OP:

Produkt dodany do koszyka

Zobacz koszyk Kontynuuj zakupy

Polecane przez W drodze