„Sztuka życia” w mediach

Każdy z nas szuka swojej drogi do szczęścia i pełni życia. Książka Edwarda Sri, bazując na nauce św. Tomasza z Akwinu, może być ku temu źródłem cennych inspiracji. Poniżej prezentujemy niektóre wzmianki medialne na jej temat.

radiopoznan.fm, Edward Sri „Sztuka życia”:

Każdy z nas pragnie być człowiekiem godnym zaufania, roztropnym, sprawiedliwym, odważnym i opanowanym – człowiekiem cnotliwym. Edward Sri, podążając za nauką św. Tomasza z Akwinu, przychodzi nam z pomocą, stając się przewodnikiem po cnotach. Dzięki intrygującym przykładom z codziennego życia możemy je lepiej poznać i zrozumieć. Odkryć, że istnieje ścisły związek między wzrastaniem w cnotach a umiejętnością budowania relacji i rozwojem osobistym (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: radiopoznan.fm.

przewodnik-katolicki.pl, Książka „Sztuka życia”:

Książka jest popularyzatorską pozycją na temat cnót kardynalnych, które dotyczą przede wszystkim naszych relacji z innymi i naszego funkcjonowania w tym świecie.

Sztuka życia to jakby translacja nauki o cnotach z Summy teologicznej na język i sytuacje powszechnie znane. To przewodnik po tym, jak praktykować cnoty, dlaczego i po co. To lektura obowiązkowa dla absolutnie każdego, kto chce żyć pełnią (…). 

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: przewodnik-katolicki.pl.

kultura.wiara.pl, Rzecz o cnotach:

Nietrudno być radosnym, hojnym, cierpliwym i dobrym dla innych, kiedy w życiu wszystko się układa.

(…) Książka jest popularyzatorską pozycją na temat cnót kardynalnych, które dotyczą przede wszystkim naszych relacji z innymi i naszego funkcjonowania w tym świecie. Punktem wyjścia jest streszczony Traktat o cnotach św. Tomasza z Akwinu.

Całość podzielona jest na dwie części. Pierwsza stanowi wyjaśnienie, czym w ogóle są cnoty i w jaki sposób pozwalają nam żyć dobrze, w jaki sposób doskonaląc się w nich, rozwijamy sztukę życia. Cześć druga to omówienie cnót kardynalnych (tj.: roztropność, męstwo, umiarkowanie, sprawiedliwość) w ujęciu świętego Tomasza z Akwinu. Wszystko poprzedzone prezentacją tego, jak cnoty ze sobą współpracują. Całość zamyka epilog, podziękowania i notka o autorze (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: kultura.wiara.pl.

biznesnafali.pl, Styczniowe nowości W drodze: „Sztuka życia”, Edward Sri:

Każdy z nas pragnie być człowiekiem godnym zaufania, roztropnym, sprawiedliwym, odważnym i opanowanym – człowiekiem cnotliwym. Edward Sri, podążając za nauką św. Tomasza z Akwinu, przychodzi nam z pomocą, stając się przewodnikiem po cnotach. Dzięki intrygującym przykładom z codziennego życia możemy je lepiej poznać i zrozumieć. Odkryć, że istnieje ścisły związek między wzrastaniem w cnotach a umiejętnością budowania relacji i rozwojem osobistym (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: biznesnafali.pl.

info.dominikanie.pl, Nowości W drodze – styczeń 2024 r.:

Rok 2024 dominikańskie Wydawnictwo W drodze wita pięcioma nowościami. Są to: „Sztuka życia” Edward Sri, „Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje” Jeana-Baptistea Bienvenua oraz trzy kolejne tomy autorstwa św. Tomasza z Akwinu z serii „Dzieła wszystkie Tomasza z Akwinu”: t. 15. „Summa teologii, I, q. 1–26”, t. 16. „Summa teologii, I, q. 27–46”, t. 17. „Summa teologii, I, q. 47–74”.

Sztuka życia, Edward Sri

Każdy z nas pragnie być człowiekiem godnym zaufania, roztropnym, sprawiedliwym, odważnym i opanowanym – człowiekiem cnotliwym. Edward Sri, podążając za nauką św. Tomasza z Akwinu, przychodzi nam z pomocą, stając się przewodnikiem po cnotach. Dzięki intrygującym przykładom z codziennego życia możemy je lepiej poznać i zrozumieć. Odkryć, że istnieje ścisły związek między wzrastaniem w cnotach a umiejętnością budowania relacji i rozwojem osobistym. 

Książka jest popularyzatorską pozycją na temat cnót kardynalnych, które dotyczą przede wszystkim naszych relacji z innymi i naszego funkcjonowania w tym świecie. Punktem wyjścia jest streszczony Traktat o cnotach św. Tomasza z Akwinu.

tygodnik Idziemy” (nr 03/2024) oraz idziemy.pl, Waga cnoty:

Trzeźwość, męstwo, czystość, służba, przyjaźń…

Dla niektórych pojęcie „cnota” brzmi archaicznie, jednak nie straciło aktualności. Któż nie pragnie być radosny, opanowany, odważny i godny zaufania? A przecież rozwijanie tych i wielu innych cech charakteru to nic innego jak właśnie wykuwanie cnót. O tym pisze amerykański teolog katolicki Edward Sri w książce „Sztuka życia”. Podkreśla, że praca nad słabościami pozytywnie wpływa nie tylko na nas samych, nasze poczucie szczęścia i spełnienia, ale również na naszych bliskich i relacje z nimi.

„Cnota daje nam wolność do kochania – tłumaczy Sri. – W takim samym stopniu, w jakim brakuje nam hojności, cierpliwości, odwagi i opanowania, będziemy zawsze postępować samolubnie, niecierpliwie, tchórzliwie i bez samokontroli, co zrani innych. Im bardziej jednak będziemy wzrastać w tych i innych cnotach, tym większą będziemy mieli zdolność, by kochać ludzi obecnych w naszym życiu, tak jak na to zasługują”. Swoje rozważania teolog opiera na nauce św. Tomasza z Akwinu, w nadziei, że jego mądrość pobudzi, zachęci i zainspiruje do działania czytelnika, prowadząc go prosto w ramiona kochającego Ojca.

Książki. Magazyn do czytania”, 1 lutego 2024 r., Sztuka życia:

Edward Sri, podążając za nauką św. Tomasza z Akwinu, przychodzi nam z pomocą, stając się przewodnikiem po cnotach

gosc.pl, Edward Sri – „Sztuka życia”:

Każdy z nas pragnie być człowiekiem godnym zaufania, roztropnym, sprawiedliwym, odważnym i opanowanym – człowiekiem cnotliwym. Edward Sri, podążając za nauką św. Tomasza z Akwinu, przychodzi nam z pomocą, stając się przewodnikiem po cnotach. Dzięki intrygującym przykładom z codziennego życia możemy je lepiej poznać i zrozumieć. Odkryć, że istnieje ścisły związek między wzrastaniem w cnotach a umiejętnością budowania relacji i rozwojem osobistym (…).

Pełna treść dostępna jest na stronie: gosc.pl.

niezawodnanadzieja.blog.deon.pl, Sztuka życia, Magdalena Urbańska:

Kiedy słyszę słowo „cnota”, widzę nudny i przydługi traktat. Pisany teologiczno-filozoficznym bełkotem, którego przeciętny katolik nie przejdzie bez zadyszki. Gdy ktoś dorzuca do tego słowa, że temat cnót opracowany jest na bazie nauczania św. Tomasza z Akwinu, odwracam się i uciekam. Dlaczego więc sięgnęłam po publikację Sztuka życia?

Przede wszystkim dlatego, że Wydawnictwo W drodze zapewniało, że lektura napisana jest przystępnym i prostym językiem. Pomyślałam – dobrze, sprawdzam. Gdy przeczytałam, że o cnotach kardynalnych ktoś napisał tak, by prowadzić czytelnika do głębszego, twórczego życia, stwierdziłam, że chcę tę lekturę poznać. Czy się zawiodłam? Ani trochę!

Nie da się przebiec przez tę publikację. Czytałam ją długo, małymi fragmentami. Czasem zatrzymywało mnie jedno konkretne zdanie, głębiej zapadające w serce. Innym razem pytania do refleksji, które znajdują się na końcu każdego rozdziału. Postanowiłam dać szansę tej lekturze (i sobie!) na taką powolną i głębszą lekturę, która może nieść za sobą zmianę perspektywy dotychczasowego patrzenia. Wiele zaznaczonych fragmentów, notatki na marginesach i myśl, by do tej książki (albo jej fragmentów) wracać co jakiś czas, są chyba jej najlepszą rekomendacją…

Pełna treść recenzji dostępna jest na stronie: niezawodnanadzieja.blog.deon.pl.

granice.pl, Sztuka życia, Danuta Szelejewska:

Rozumiana jako sposób postępowania w sposób właściwy, cnota ukierunkowuje człowieka na Boga. Jak postępować, by być człowiekiem cnotliwym? Praktycznych wskazówek udziela Sztuka życia, ucząc pozbywania się słabości oraz wzrastania w cnocie. Przy okazji lektury – czytelnik będzie miał okazję zbadać też swoje sumienie.

Widziane poprzez mądrość świętego Tomasza z Akwinu (przewodnik w kształtowaniu myślenia) nauczanie o cnotach, Edward Sri rozpoczyna od omówienia podstawowych aspektów: wyjaśnia, czym jest cnota, jakie są jej cechy i skutki oraz dlaczego jest ważna, rozróżnia ją od wartości, uczy jej relacyjnego pojmowania, a także wymienia sposoby wzrastania (kształcenie w cnotach, podejmowanie świadomego wysiłku, poleganie na Bożej łasce). Chcąc uświadomić czytelnikowi zależność ludzkiego życia od cnót, skupia się na cnotach kardynalnych (poznawanych rozumiem i rozwijanych dzięki wysiłkowi człowieka), omawiając każdą z nich po kolei. Nazywana „woźnicą cnót” roztropność, uśmierzające lęki męstwo, cieszące się nie za dobrą sławą umiarkowanie oraz ściśle związana z odpowiedzialnością sprawiedliwość – to cnoty, którym poświęcone zostały rozdziały drobiazgowo analizujące, oprócz cnót kardynalnych, również cnoty im pokrewne.

Bogata w mądre rozważania, błyskotliwe wyjaśnienia i trafne spostrzeżenia treść Sztuki życia opiera się na dwudziestu latach nauczania o cnotach, jakie Edward Sri kierował do osób zakonnych i świeckich. Refleksje wynikające – obok myśli Akwinaty – z nauczania teologów, filozofów, etyków i starożytnych myślicieli są interesujące, dogłębne oraz szczegółowe. Każdy rozdział kończą Pytania do przemyślenia. Cytowane fragmenty biblijne Starego- i Nowego Testamentu opatrzono siglami. Pomocą służą liczne passusy z Katechizmu Kościoła Katolickiego, ciekawe scenariusze (niektóre oparte na prawdziwych historiach), opisy konkretnych przypadków (również z własnego życia autora), życiowe rady, wcięcia w tekście oraz dolne przypisy bibliograficzne.

Wydana nakładem Wydawnictwa W drodze książka Sztuka życia zwraca uwagę na przewijający się w treści wątek ścisłego związku cnoty i przyjaźni: ponieważ cnotą kształtującą relacje jest miłość, miłością jest przyjaźń człowieka z Bogiem.

tygodnik Idziemy”, 14 lipca 2024 r., Sztuka życia:

Podążając za nauką św. Tomasza z Akwinu, w książce Sztuka życia (W drodze) teolog i mówca Edward Sri zapoznaje nas z cnotami: czym są, dlaczego są tak ważne dla przyjaźni, w jaki sposób dają wewnętrzną wolność i prowadzą do szczęścia. Wyjawia ich najważniejsze cechy i daje praktyczne wskazówki, jak pozbyć się słabości i wzrastać w cnocie. Nie poprzestaje na przedstawieniu cnót kardynalnych: roztropności, męstwa, umiarkowania i sprawiedliwości, ale przybliża także te, które pomagają nam upodobnić się do Chrystusa, czyli cnoty teologalne: wiarę, nadzieję i miłość.

Echo Katolickie”, 11 lipca 2024 r., Powrót do fundamentów:

Jak żyć mądrze, dobrze i szczęśliwie? Jak żyć po Bożemu, a także w jedności i zgodzie z innymi ludźmi? To jest możliwe i wykonalne. Inspiracji warto szukać w słowie Bożym i w nauczaniu Kościoła.

Do przemyślenia swojego życia i postępowania z pewnością może nas natchnąć książka Sztuka życia napisana przez Edwarda Sri. Autor skupia się w niej na cnotach kardynalnych. W sposób zrozumiały tłumaczy, na czym polegają roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie i męstwo, oraz dlaczego warto jew sobie kształtować i praktykować w codzienności. Swoje rozważania opiera na nauczaniu św. Tomasza z Akwinu. Za Katechizmem Kościoła Katolickiego przypomina, że cnota jest habitualną i trwałą dyspozycją do czynienia dobra. Autor zaznacza, że cnoty są czymś więcej niż tylko wartościami. Zauważa, że choć mamy ideały i dobre pragnienia, to często brakuje nam dyspozycyjności, aby je spełniać. Pokazuje, że cnoty są czymś dobrym nie tylko dla naszego życia duchowego i naszej moralności, ale nade wszystko służą pomocą w budowaniu trwałych i głębokich relacji z ludźmi. Pomagają nam wyjść ze swego egoizmu, z własnej strefy komfortu i otworzyć się na potrzeby innych.

„Jeśli posiadamy cnotę, jesteśmy zdolni dawać z siebie to, co najlepsze, Bogu i innym” – pisze E. Sri. Brak konkretnych cnót w naszym życiu szczególnie będą odczuwać nasi najbliżsi. Autor przypomina, że łacińskie „cardio” znaczy „zawias”, i daje do zrozumienia, że cnoty kardynalne są fundamentalne – od nich pochodzą inne cnoty. Wspomina, iż tytułowa sztuka życia polega właśnie na postępowaniu według tych czterech cnót. W swojej publikacji zachęca do powrotu do roztropności, sprawiedliwości, umiarkowania i męstwa. Opowiada też o ludziach, którzy na nowo odkryli te cnoty, i o tym, co zmieniło się w ich życiu, gdy zaczęli je praktykować. Książka zawiera pytania do refleksji, które ułatwiają przemyślenie omawianych zagadnień. Autor mówi, że dziś w wychowaniu młodego pokolenia zapomina się o tych cnotach. Przekonany o ich sensowności, zachęca, by mówić o nich nie tylko dzieciom, młodzieży, narzeczonym, ale także ludziom dorosłym. Owocnej lektury! „

Produkt dodany do koszyka

Zobacz koszyk Kontynuuj zakupy

Polecane przez W drodze