„Prezent z nieba” w mediach

To, że ta kolorowa i mądra książka dla dzieci (i dorosłych) budzi duże zainteresowanie czytelników oraz mediów, to nikogo nie dziwi. Poniżej prezentujemy niektóre wzmianki na jej temat.

misyjne.pl, Dla dzieci i dla dorosłych. Trzy propozycje czytelnicze:

Na tę mądrą książkę dla dzieci (i dorosłych) składa się dwanaście historii z życia Ignasia i jego starszej siostry Michasi. W odkrywaniu świata towarzyszy im babcia Helena – czuła, opiekuńcza, cierpliwie wyjaśniająca złożoność życia. Historie stają się punktem wyjścia do rozważań nt. Pisma Świętego (fragmenty „Słowo od Przyjaciela”) oraz znalezienia pomysłu na to, co każde dziecko może zrobić, by jego życie stało się lepsze, pełniejsze, by podejmować właściwe decyzje i dokonywać dobrych wyborów (fragmenty „Każdy może to zrobić”) (…).

Obszerniejszy fragment informacji prasowej dostępny jest na stronie: misyjne.pl.

przewodnik-katolicki.pl, Prezent z nieba. 12 historii od przyjaciela:

(…) W skrócie: zaproszenie do rozważania z dziećmi Pisma Świętego; 12 historii na 12 miesięcy; zachęta do podejmowania przez dzieci aktywności, które sprawią, że staną się świadomymi, mądrymi i uważnymi ludźmi wiary;
uniwersalne wartości w praktyce; piękne kolorowe ilustracje autorstwa Justyny Kulik; autorka, Hanna Sołtysiak, doświadczona pedagog, doradca metodyczny nauczycieli religii, autorka książek dla dzieci.

Obszerniejszy opis opublikowany został na stronie: przewodnik-katolicki.pl.

Tygodnik „Idziemy” (nr 44/2022) oraz idziemy.pl, Prezent z nieba, Patryk Lubryczyński:

Niejeden rodzic szuka w księgarniach literatury dla dzieci, która zawierałaby niebanalną treść oraz ewangeliczną mądrość.

Książka Hanny Sołtysiak to pozytywna odpowiedź na takie poszukiwania. Publikacja składa się z dwunastu historii, na każdy miesiąc roku, z życia Ignasia i jego starszej siostry Michasi. Dzieciom towarzyszy czuła obecność babci Heleny, wyjaśniającej złożoność życia. Zagłębiając się w lekturę, ma się wrażenie, że autorka od pierwszych stronic „uśmiecha się” do czytelnika. Kolejne rozdziały stanowią pouczające przesłanie. Po każdej opowiastce znajdują się stałe śródtytuły. „Słowo od Przyjaciela” pomaga najmłodszym odnaleźć w przeczytanej historii nawiązania do Słowa Bożego. Natomiast „Każdy może to zrobić” zachęca do podejmowania konkretnych zadań prowadzących do zażyłości z Bogiem. Książka w poważny sposób traktuje życie wewnętrzne najmłodszych. Kształtuje sumienie i zdrowo przeżywaną pobożność, co jest szczególnie cenne w dobie globalnego pogarszania się stanu psychiczno-emocjonalnego dzieci. Na uwagę zasługuje też estetyka wydania oraz wysokiej jakości ilustracje, które są w stanie przyciągnąć uwagę młodego czytelnika.

Książki. Magazyn do czytania”, 1 października 2022 r., Prezent z nieba:

Na książkę składa się dwanaście hi­storii z życia Ignasia i jego starszej siostry Michasi. Opowiastki stają się punktem wyjścia do rozważań na temat Pisma Świętego.

Tygodnik Powszechny”, 30 października 2022 r. oraz tygodnikpowszechny.pl, Sezonownik:

Tajpierw rzucają się w oczy świetne, dynamiczne ilustracje Justyny Kulik złożone z dużych, barwnych plam, pokazujące nie tylko bohaterów historii, ale i świat przedstawiony, w dużych zbliżeniach albo z odległych perspektyw. Kulik tworzy własną narrację, co sprawia, że książkę obejrzymy nieraz. Na przykład śledząc, jak z miesiąca na miesiąc (książka napisana jest w porządku kalendarzowym, z podziałem na dwanaście części) zmieniają się barwy – z zimowo-chłodnych szarości i błękitów w cytrynowo-sloneczne, a potem slomiano-rude. Następnie przejdziemy do samych historii z życia Ignasia i jego starszej siostry Michasi, którym na co dzień towarzyszy – trochę jak u Krawczyk – babcia Helena, zupełnie jednak inna niż babcia Irenka. Opowieść o przyjaźni, dzieleniu się, kolorach, przyjemnościach, odpowiedzialności za innych oraz – last but not least – modlitwie.

abc.tvp.pl, „Prezent z nieba. 12 historii od przyjaciela”:

Jeśli poszukujecie książki do czytania z dziećmi w jesienne wieczory, która pomoże Wam umówić z nimi ważne problemy, Prezent z nieba. 12 historii od przyjaciela Hanny Sołtysiak może okazać się idealną lekturą.

Ta, pięknie ilustrowana przez Justynę Kulik, książka mówi o bezcennych i uniwersalnych wartościach jakimi są: przebaczenie, uczciwość, uważność, wdzięczność, szacunek, radość płynąca z dawania. A także o: dzieleniu się z innymi, zachwycie nad pięknem przyrody, pielęgnowaniu relacji rodzinnych i przyjacielskich, wytrwałości w dążeniu do celu i wyjątkowości każdego człowieka (…).

Pełna treść informacji dostępna jest na stronie: abc.tvp.pl.

miesięcznik „W drodze” (nr 11/2022), wdrodze.pl, Lektura warta poznania, Magdalena Kaniewska:

O czym jest Prezent nieba? O bezcennych i uniwersalnych wartościach, jakimi są: przebaczenie, uczciwość, uważność, wdzięczność, szacunek, radość płynąca z dawania. A także o dzieleniu się z innymi, zachwycie nad pięknem przyrody, pielęgnowaniu relacji rodzinnych i przyjacielskich, wytrwałości w dążeniu do celu i wyjątkowości każdego człowieka.

Na tę małą, ale jakże pouczającą książkę składa się 12 historii (na 12 miesięcy) z życia Ignasia i jego starszej siostry Michasi.

W każdym rozdziale oprócz głównej opowieści jest także Słowo od Przyjaciela, czyli słowo prosto z nieba. Hanna Sołtysiak, doświadczona poznańska pedagog, dotyka w ten sposób ważnego aspektu wiary. Mówi o Bogu, odwołując się m.in. do różnych postaci i starannie dobranych przypowieści z Pisma Świętego. Dzięki temu uczy najmłodszych, jak czytać Pismo i czerpać z niego pełnymi garściami.

„Każdy może to zrobić” – taką refleksją kończą się poszczególne rozdziały. Ten fenomenalny zabieg pokazuje dzieciom, że mają moc sprawczą. Autorka zachęca je do podejmowania konkretnych działań, które mogą realnie zmienić ich życie, sprawiając, że staną się świadomymi, mądrymi i uważnymi ludźmi wiary.

Prezent z nieba to także garść cennych życiowych mądrości (dla każdego!). W rolę doświadczonego przewodnika wciela się babcia Helena – czule i cierpliwie wyjaśniająca złożoność życia. Sami spójrzcie: „Żeby twoje życie nie zarosło brudem, trzeba je mieć pod kontrolą”; „Każda spowiedź jest początkiem nowego życia”; „Darów z nieba otrzymujemy wiele… Trzeba tylko umieć je dostrzec”; „Nie wszystko, co byśmy chcieli, się zdarza. Pewnie na nasze szczęście”; „To w sercu nosimy tych, których kochamy”.

I na koniec: „Darem może być na przykład spędzony z kimś czas”. Spędźcie go z własnymi dziećmi, czytając tę książkę!

„Echo Katolickie”, 24 listopada 2022 r., Mądrość z Ewangelii:

W odkrywaniu świata Ignasiowi i jego starszej siostrze Michasi pomaga babcia Helena.

Książka „Prezent z nieba” to 12 opowieści na 12 miesięcy. Zwykłe historie stają się punktem wyjścia do rozważań nt. Pisma Świętego oraz znalezienia pomysłu na to, co każde dziecko może zrobić, by jego życie stało się lepsze, peł­niejsze, by podejmować właściwe decyzje i dokonywać dobrych wy­borów. Takie wspólne rozważa­nie z dziećmi Pisma Świętego to zachęta do podejmowania przez dzieci aktywności, które sprawią, że staną się świadomymi, mą­drymi i uważnymi ludźmi wiary. Bo każdy może pomagać innym. Wystarczy mieć otwarte oczy, być gotowym do działania i wsłuchi­wać się w podpowiedzi serca.

„Idziemy”, 11 grudnia 2022 r., Konkurs:

Jak dostrzec swój grzech i jak się z niego oczyścić? Jak

A jak adorować Najświętszy Sakrament? Jak modlitwą pokonać lęk? W dwunastu rozdziałach książeczki „Prezent z nieba” (W drodze) Hanna Sołtysiak przedstawia krótkie scenki z udziałem Michasi i Ignasia oraz ich mądrej babci, będącą współcze­sną metaforą konkretnego przesłania biblijnego. Na koniec każdego króciutkiego rozdziału proponuje ćwiczenie duchowe – modlitwę, refleksję, uczynek miłosier­dzia, ale też własnoręczne przygotowanie prezentu czy wyhodowanie fasoli. Autor­ka zręcznie wykorzystuje wykształcenie teologiczne i pedagogiczne połączone z doświadczeniem katechetki. Słowa dopełniają piękne ilustracje Justyny Kulik.

Wśród czytelników, którzy 12 grudnia między godz. 13 a 13.15 zadzwonią pod nr (22) 512 00 95 i odpowiedzą na pytanie: Do jakiego zwierzęcia odnosi się imię Rachel?, rozlosujemy 4 egzem­plarze książki.

Odpowiedź na pytanie konkursowe 49: Teksty poświęcone Modlitwie jezusowej to „Filokalia”. Zwy­cięzcom gratulujemy!

misyjne.pl, Książki pod choinkę, „Prezent z nieba” Hanna Sołtysiak (Wydawnictwo W drodze):

Tym razem propozycja dla najmłodszych, choć nie tylko, czytelników. To „12 historii od przyjaciela”. Bohaterami tych krótkich opowiastek jest rodzeństwo – Ignaś i jego starsza siostra Michasia. Jest i dorosła bohaterka, która pomaga dzieciom odnaleźć się w świecie – babcia Helena. To dzięki niej maluchy mogą zrozumieć ten skomplikowany na co dzień świat. Historie ułożone są w porządku miesięcznym – każdej odpowiada jeden miesiąc. Sprawy podejmowane w każdej historii są bardzo „życiowe” – dotyczą spraw, którymi żyją rodziny i którymi żyją najmłodsi członkowie tych rodzin. Po każdej bajce jest też tekst o charakterze bardziej formacyjnym – to refleksje skupione wokół słowa Bożego. Pogadanka jest napisana bardzo przystępnym i trafiającym do młodego czytelnika językiem. Kolejne rozdziały kończą się tez jakimś konkretnym zadaniem zainspirowanym wcześniejszą opowieścią i biblijną refleksją. Młody czytelnik zostaje więc z lekturą na dłużej, bo ma przecież jeszcze coś konkretnego do zrobienia. Poza treścią warto docenić też atrakcyjną formę tej książki. Zachwyciły mnie zwłaszcza proste ilustracje Justyny Kulik. 

granice.pl, Prezent z nieba. 12 historii od przyjaciela, Danuta Szelejewska:

Każdy chce dobrze przeżyć swoje życie. Wszystkim zależy na poczuciu radości i szczęścia oraz pewności, że w trudnych chwilach nie zawiodą najbliżsi. Książka Prezent z nieba. 12 historii od przyjaciela jest receptą na życie piękniejsze, szczęśliwsze oraz bogatsze. Ponieważ w publikacji Wydawnictwa W drodze na każdy miesiąc przypada inne opowiadanie, z ukrytą w ich treści prawdą czytelnik będzie miał okazję konfrontować się każdego dnia. Historie są krótkie, dzięki czemu przesłanie łatwo jest dostrzec. Schematyczny układ obejmuje tytuł, przedzieloną dwustronicową ilustracją historyjkę, wyjaśnienie Słowo od przyjaciela (religijny charakter wskazuje na Boga miłującego człowieka) oraz polecenie Każdy może coś zrobić, gdzie konkretne zadania: zrób…, przeczytaj…, pomyśl…, pomódl się… ukierunkowują je wprost na sięgającego po lekturę czytelnika.

Książka 12 historii od przyjaciela bogata jest w wymowną treść. Warto się na niej skupić i zobaczyć to, co jest niewidzialne, poczuć lekkość duszy, ucieszyć się darem z nieba, wziąć udział w uczcie pełnej miłości. Warto zastanowić się nad wielkością własnego serca, snuć słoneczne myśli, oswoić to, co nowe, a nawet rozwiązać tramwajowy dylemat. Warto też – jak bohaterowie: Michasia, Ignaś i opiekuńcza babcia Helena – mieć serce pełne wspomnień, wysłuchać koncertu wśród srebrnych nitek, zachwycić wyjątkowym prezentem. A co z kroplami deszczu, tęczą i przyjaźnią? O tak – przygoda Noego świadczy o prawdziwej łączności między Bogiem a ludźmi.

Ciepłe historyjki, jakie Hanna Sołtysiak przedstawiła na łamach Prezentu z nieba, zaciekawią każdego. Pouczającą treść jeszcze bardziej uwypuklają kolorowe ilustracje autorstwa Justyny Kulik. Atuty publikacji to również duże litery, powiększone odstępy między wierszami, różnorodna czcionka, twarda okładka, sztywne kartki, duży format. Ciekawe dialogi koncentrują się wokół sytuacji znanych dzieciom z codziennego życia, co sprawia, że łatwo jest im nie tylko utożsamić się z bohaterami, ale przekazywane treści zrozumieć oraz zapamiętać. Znaleźć można w lekturze mnóstwo odniesień do Pisma Świętego Starego- i Nowego Testamentu, opisy wydarzeń biblijnych, cytaty z siglami, refleksje świętych, przemyślenia papieża Franciszka, opowiadania, wyjaśnienia, pytania oraz odpowiedzi.

Publikacja Wydawnictwa W drodze posiada ogromne walory wychowawcze. Rodzice odnajdą w niej pomysły do rozmów z dziećmi, katecheci otrzymają wspaniałą pomoc dydaktyczną. Najwięcej korzyści jednak odniosą dzieci, które dzięki lekturze nauczą się zmieniać na lepsze to, co – oddalając je od Pana Boga – wymaga natychmiastowej zmiany.

Produkt dodany do koszyka

Zobacz koszyk Kontynuuj zakupy

Polecane przez W drodze