„Zjadani przez ekrany” w mediach

Ten praktyczny i metodyczny podręcznik dla uzależnionych od Internetu zawiera zbiór wskazówek i ćwiczeń, które mają pomóc w uregulowaniu wykorzystania zasobów cyfrowych w życiu codziennym. Nie dziwi więc, że książka cieszy się sporym zainteresowaniem czytelników i mediów. Poniżej prezentujemy wybrane wzmianki medialne na jej temat.

sadeczanin.pl, Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje:

(…) Relaks przyjmuje formę zalegania na kanapie ze wzrokiem wlepionym w ekran i czasami późnym wieczorem przychodzi nam do głowy gorzka refleksja, że zamiast zregenerować siły, przewałkoniliśmy parę godzin w stanie sztucznej ekscytacji.

Nastolatki na rekolekcjach

Przechodząc do tonacji mniej dramatycznej, mogę przytaczać rozmaite historie wynikające z różnic międzypokoleniowych. Trzy lata temu na spotkaniu FRAT1 w Lourdes, które zgromadziło prawie dziesięć tysięcy licealistów, jeden z chłopaków popełnił naprawdę potężne głupstwo zasługujące na srogą karę. Animatorzy jego grupy ukarali go odebraniem komórki aż do końca spotkania. Nie wiem, czy kara była należyta, ale reakcja chłopca wydała mi się pouczająca: załamała go perspektywa utraty „wszystkich płomieni”. Nie miałem pojęcia, o czym mówi, więc wyjaśnił mi, że na Snapchacie wysłanie wiadomości oraz otrzymanie na nią odpowiedzi jest wynagradzane emotką w postaci płomienia. Jeżeli przez sto dni codziennie z daną osobą snapujesz, w nagrodę dostajesz sto płomieni. Kara spowodowałaby utratę wszystkich płomieni, czyli widomej oznaki wielu miesięcy nieustającego kontaktu. Naiwnie myślałem, że wiadomości mają charakter osobisty. Ale nie: to często byle jaka fotka, na przykład zdjęcie ściany, które wysyła się po to, by zachować ciągłość i nie stracić skarbu. Dla tego chłopaka najważniejsze były płomienie, a ludzka treść w tych kontaktach okazała się prawie nieobecna (…).

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: sadeczanin.pl.

przewodnik-katolicki.pl, Książka „Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje”:

Lektura skłania do pogłębionej refleksji na temat fundamentalnych pytań dotyczących naszych nawyków, a być może także – uzależnień.

Ekrany telewizorów, smartfonów, tabletów, komputerów pochłaniają nie tylko nasz czas i pieniądze. Świat wirtualny przenika z wielką siłą do realnego, ingerując we wszystkie aspekty życia. To, co na ekranie, jest dla nas często ważniejsze niż spojrzenie w oczy drugiej osoby i realny kontakt z rzeczywistością. Jean-Baptiste Bienvenu w praktyczny sposób pokazuje, jak mądrze wytyczyć granice, jak sprawić, by wolność nieograniczonego dostępu do sieci nie przerodziła się w zniewolenie, i jak sprawić, by ekrany nam służyły, a nie – pożerały bezmyślnie nas i nasze dusze (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: przewodnik-katolicki.pl.

radiopoznan.fm, Jean-Baptiste Bienvenu „Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje”:

Na rynku wydawniczym ukazała się właśnie książka „Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje”, autorstwa Jeana-Baptiste’y Bienvenu. Jest to publikacja z serii „Psychologia i wiara”.

(…) Lektura skłania do pogłębionej refleksji na temat fundamentalnych pytań dotyczących naszych nawyków, a być może także – uzależnień. W książce padają m.in. pytania: Co chciałbyś robić, gdybyś spędzał mniej czasu przed ekranami? Jakie więzi z ludźmi mógłbyś poprawić w życiu bez pośrednictwa ekranów? Jakie chwile spędzane w miłym towarzystwie regenerują twoje siły duchowe? Co zrobiłby Jezus w świecie telefonów komórkowych? A także: Czy zdarza ci się stracić poczucie czasu przy korzystaniu z „ekranów”? O jakiej porze dnia spędzasz najwięcej czasu przed ekranem? Jakie czynności wykonujesz przed położeniem się do łóżka i zaśnięciem? Co robisz tuż po przebudzeniu – czy przypadkiem nie sięgasz odruchowo po telefon? Kiedy po raz ostatni udało ci się całkowicie i na dłużej odłączyć od ekranów? Ile posiłków udaje ci się spożyć w ciągu tygodnia bez sięgania po telefon, a nawet bez kładzenia go na stole? (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: radiopoznan.fm.

biznesnafali.pl, Styczniowe nowości W drodze: „Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje”, Jean-Baptiste Bienvenu:

Ekrany telewizorów, smartfonów, tabletów, komputerów pochłaniają nie tylko nasz czas i pieniądze. Świat wirtualny przenika z wielką siłą do realnego, ingerując we wszystkie aspekty życia. To, co na ekranie, jest dla nas często ważniejsze niż spojrzenie w oczy drugiej osoby i realny kontakt z rzeczywistością. Jean-Baptiste Bienvenu w praktyczny sposób pokazuje, jak mądrze wytyczyć granice, jak sprawić, by wolność nieograniczonego dostępu do sieci nie przerodziła się w zniewolenie, i jak sprawić, by ekrany nam służyły, a nie – pożerały bezmyślnie nas i nasze dusze (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: biznesnafali.pl.

60plus.pl, Pięć nowości wydawniczych W drodze na początek roku:

Rok 2024 dominikańskie Wydawnictwo W drodze wita pięcioma nowościami. Są to: „Sztuka życia” Edward Sri, „Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje” Jeana-Baptiste`a Bienvenu`a oraz trzy kolejne tomy autorstwa św. Tomasza z Akwinu z serii „Dzieła wszystkie Tomasza z Akwinu”: t. 15. „Summa teologii, I, q. 1–26”, t. 16. „Summa teologii, I, q. 27–46”, t. 17. „Summa teologii, I, q. 47–74”.

Spójrzmy choć tutaj na jedną z tych pozycji:„Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje” Jeana-Baptiste`a Bienven

Ekrany telewizorów, smartfonów, tabletów, komputerów pochłaniają nie tylko nasz czas i pieniądze. Świat wirtualny przenika z wielką siłą do realnego, ingerując we wszystkie aspekty życia. To, co na ekranie, jest dla nas często ważniejsze niż spojrzenie w oczy drugiej osoby i realny kontakt z rzeczywistością. Jean-Baptiste Bienvenu w praktyczny sposób pokazuje, jak mądrze wytyczyć granice, jak sprawić, by wolność nieograniczonego dostępu do sieci nie przerodziła się w zniewolenie, i jak sprawić, by ekrany nam służyły, a nie – pożerały bezmyślnie nas i nasze dusze.

Książka z serii „Psychologia i wiara”

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: 60plus.pl.

info.dominikanie.pl, Nowości W drodze – styczeń 2024 r.:

Rok 2024 dominikańskie Wydawnictwo W drodze wita pięcioma nowościami. Są to: „Sztuka życia” Edward Sri, „Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje” Jeana-Baptistea Bienvenua oraz trzy kolejne tomy autorstwa św. Tomasza z Akwinu z serii „Dzieła wszystkie Tomasza z Akwinu”: t. 15. „Summa teologii, I, q. 1–26”, t. 16. „Summa teologii, I, q. 27–46”, t. 17. „Summa teologii, I, q. 47–74”.

Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje, Jean-Baptiste Bienvenu

Książka z serii „Psychologia i wiara”

Ekrany telewizorów, smartfonów, tabletów, komputerów pochłaniają nie tylko nasz czas i pieniądze. Świat wirtualny przenika z wielką siłą do realnego, ingerując we wszystkie aspekty życia. To, co na ekranie, jest dla nas często ważniejsze niż spojrzenie w oczy drugiej osoby i realny kontakt z rzeczywistością. Jean-Baptiste Bienvenu w praktyczny sposób pokazuje, jak mądrze wytyczyć granice, jak sprawić, by wolność nieograniczonego dostępu do sieci nie przerodziła się w zniewolenie, i jak sprawić, by ekrany nam służyły, a nie – pożerały bezmyślnie nas i nasze dusze.

Książka stanowi praktyczny i metodyczny podręcznik dla uzależnionych od Internetu. Zawiera zbiór wskazówek i ćwiczeń, które mają pomóc w uregulowaniu wykorzystania zasobów cyfrowych w życiu codziennym. Autor pokazuje przy tym, jak niekontrolowane korzystanie z nowych technologii wpływa destrukcyjnie również na rozwój wewnętrzny.

miesięcznik „W drodze”, wdrodze.pl, styczeń 2024 r., Nauka zakorzeniania w świecie realnym, Magdalena Kaniewska:

Żyjemy w dobie ekspansji różnego rodzaju ekranów, które towarzyszą nam niemal na każdym kroku przez cały dzień. Od nas jednak zależy, w jaki sposób (świadomy lub nie) będziemy z nich korzystać.

Jean-Baptiste Bienvenu w książce Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje mówi o tym, że coraz częściej relaks polega na biernym patrzeniu w ekran smartfona lub telewizora. Trudno nam rozdzielić rzeczywistość od świata wirtualnego. W pewnym momencie wpadamy w pułapkę i sami nie wiemy (my i nasze dzieci!), jak z tego wybrnąć, jak zwalczyć to (na początku, zdawałoby się, niegroźne) uzależnienie, ale również jak mądrze korzystać z dobrodziejstwa, które niosą nowe technologie.

Świadomość jest pierwszym krokiem, podkreśla Bienvenu. Autor podpowiada, jak korzystać z ekranów tak, aby nam służyły, a nie panowały nad nami, pożerając nasz czas, a zatem i nas samych. To nie jest teoretyczny esej ani kompendium wiedzy socjologicznej, medycznej czy psychologicznej na temat uzależnień. Nie jest to też książka z serią gotowych odpowiedzi. To podręcznik w dosłownym tego słowa znaczeniu. Autor zachęca nas, aby podczas lektury notować swoje uwagi, reakcje, wspomnienia, postanowienia. Wszystko po to, aby z większym prawdopodobieństwem zacząć wdrażać zmiany w życie i żeby po przeczytaniu książki każdy mógł powiedzieć: „Miały nade mną władzę. Teraz mi służą”.

tygodnik „Idziemy” (nr 04/2024) oraz idziemy.pl, Nie daj się pożreć:

„Zjadani przez ekrany!” to publikacja w serii „Psychologia i Wiara”.

Napisał ją młody francuski ksiądz Jean-Babtiste Bienvenu. Książka zajmuje się problemem, który zauważamy wszyscy: wszechobecnych smartfonów, tabletów i komputerów, które nieustannie nam towarzyszą, uzależniając nas i zajmując czas. Nie ma tu jednak nostalgicznego „kiedyś to było…” ani strachu przed technologią. Autor dostrzega płynące z niej korzyści i przytacza słowa założyciela wspólnoty Emmanuel: „Najpierw wykażmy się sprytem, bo inaczej zabraknie nam czasu na nieskazitelność”. Proponuje praktyczny poradnik, który może nam pomóc zapanować nad ekranami i zerwać z uzależnieniem od internetu.

Uwagę zwracają rozwiązania graficzne: mocne cytaty otrzymują dodatkową własną stronę, dzięki czemu łatwiej je zapamiętać. Przedstawione są także zadania do wykonania i miejsce na notatki, aby odpowiedzieć na pytania autora, typu: Czy jesteśmy naiwni wobec technologii? Co zrobić z telefonem w czasie modlitwy, pracy czy bycia z rodziną?

deon.pl, Giganci świata cyfrowego. Jakże naiwne jest myślenie, że chcą nam ułatwić życie:

„Giganci świata cyfrowego to nie banalni przedsiębiorcy, którzy pragną przede wszystkim maksymalizacji zysków przy okazji sprzedaży swoich towarów i usług. Ich ambicja idzie dalej, co jasno dają do zrozumienia w niezwykle sprawnej strategii komunikacyjnej” – pisze Jean-Baptiste Bienvenu w książce „Zjadani przez ekrany!”. Jej autor pokazuje, jak niekontrolowane korzystanie z nowych technologii wpływa destrukcyjnie na nasz rozwój wewnętrzny.

(…) Roztropni jak węże, nieskazitelni jak gołębie (Mt 10,16)

Po Neo przyszła pora na Jezusa! Wysyłając swych uczniów na misję, Jezus udziela im bardzo precyzyjnych wskazówek, które również dla nas mają znaczenie. Tak bowiem mówi o podejściu do „ducha świata”: „Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie!”. Te słowa stanowią bardzo zrównoważoną nić przewodnią. Głupotą byłoby demonizowanie ekranów i wszystkich urządzeń, których część stanowią. Należy zachować prostoduszność i nieskazitelność, o których mówi Jezus. Ważna jest jednak również kolejność słów. Pierre Goursat, założyciel Wspólnoty Emmanuel, zwykł mawiać: „Najpierw wykażmy się sprytem, bo inaczej zabraknie nam czasu na nieskazitelność, gdyż wcześniej zostaniemy zjedzeni!”.

W kwestii ekranów prostoduszność zbyt często bierze górę. Rzecz to przedziwna, że w roku 2020 w podejściu do postępu technicznego wciąż przeważa optymizm: nowość stanowi główne kryterium jakości. To naiwne zapatrzenie w każdą nowinkę odbiera nam zdolność należytego rozeznania. Zaczyna się od tego, że z całej duszy wierzymy w rzekomą filantropię ludzi i firm, którzy tworzą dla nas nowe technologie. A na koniec przestajemy kwestionować sensowność korzystania z ekranów i z aplikacji, które stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności.

Jeżeli coś jest za darmo, to ty jesteś produktem!

Żeby nas obudzić, przypomnijmy znane zdanie: „Jeżeli coś jest za darmo, to ty jesteś produktem!”. To prawda, że większość aplikacji jest bezpłatna. Jednak ten, kto nam tę aplikację sprzedał, jest wciąż z nami, gdziekolwiek jesteśmy. Jest w naszej kieszeni, w ostatniej aktualizacji, w filmikach na YouTubie, w reklamach pojawiających się w naszej przeglądarce lub w portalu społecznościowym, z którego korzystamy. Proponuje nam coraz więcej rzeczy, które nam się podobają, nadskakuje nam bezustannie, przywiązuje nas do siebie za pomocą takich przysmaków, jak lajki, liczba odsłon, kolory, płomienie, nasze gusty i upodobania… A na koniec sprzedaje nas temu, kto da więcej, komercjalizując nasze dane osobowe. Główną rolę w tym tańcu odgrywają korporacje, a ich celem jest zgarnąć forsę, z której żyją i która pozwoli im wysforować się na czoło peletonu w wyścigu kapitalizacji giełdowych. Tymczasem my, biedni użytkownicy smartfonów i innych urządzeń, musimy tańczyć, jak nam zagrają, a bywa, że taniec staje się tak szalony, że nie potrafimy zejść z parkietu (…).

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: deon.pl.

wp.pl, Katolicy spowiadają się z nowego grzechu. „Poważne zagrożenie dla życia rodzinnego”:

Ekrany telewizorów, smartfonów, tabletów, komputerów pochłaniają nie tylko nasz czas i pieniądze. Świat wirtualny przenika z wielką siłą do realnego, ingerując we wszystkie aspekty życia. Francuski ksiądz zdradził, że uzależnienie od telefonu to „nowy klasyk” podczas spowiedzi i poważny problem dotykający nie tylko młodych ludzi.

Dzięki uprzejmości wyd. W drodze, publikujemy fragment książki „Zjadani przez ekrany!” Jean-Baptiste Bienvenu w tłumaczeniu Beaty Czarnomskiej.

Nękanie w sieci

W mojej parafii jestem spowiednikiem około dwustu młodych ludzi, uczniów i uczennic wszystkich klas gimnazjum i liceum. Co roku któreś z nich pada ofiarą mobbingu za pośrednictwem mediów społecznościowych. Byłoby to prawie banalne, gdyby nie dramatyczne konsekwencje takiego faktu.

Pamiętam historię dziewczyny, która zrobiła sobie nagie zdjęcia podczas wieczoru spędzonego w towarzystwie koleżanek. Lecz oto pewnego dnia dotychczasowe przyjaciółki stały się rywalkami i zdjęcia zaczęły krążyć na wszystkich portalach klasowych. Zszargana reputacja, wstyd, nieuchronny mobbing, zrozpaczeni rodzice, bezradni nauczyciele, porzucenie szkoły, beznadzieja…

Rok wcześniej nastoletnia uczennica, będąc w dołku psychicznym, w jaki często wpadają chłopcy i dziewczęta w jej wieku, zaczęła nękać jedną ze swoich przyjaciółek, wysyłając jej dziesiątki makabrycznych SMS-ów, po czym stwierdziła, że jej konto zostało zhakowane, a ona nie ma z tym nic wspólnego. Podtrzymywała tę wersję aż do momentu przesłuchania przez policję, gdy załamała się i przyznała do sprawstwa. Ileż cierpień, ileż problemów spotęgowanych działaniem sieci społecznościowych na granicy tragedii.

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: wp.pl.

deon.pl, Nie potrafisz słuchać innych? Bierz przykład z Jezusa i Maryi:

Czy zdarzyło się wam kiedyś, że ktoś was wysłuchał? Pytanie wydaje się niemądre, a odpowiedź oczywista: „tak”. Ale czy na pewno? Chodzi o bycie wysłuchanym naprawdę, bez żadnego przerywania.

Bycie wysłuchanym przez rozmówcę, który w trakcie słuchania nie odbiega gdzieś daleko myślami, bo nie rozumie, o czym mówisz, lub go to nudzi. Bycie wysłuchanym do końca przez kogoś, kto nie projektuje na ciebie swoich doświadczeń, swojego sposobu myślenia i odbioru świata. Bycie wysłuchanym naprawdę, przez kogoś, kto nie stara się od razu narzucić własnych rozwiązań. Bycie wysłuchanym dogłębnie, tak by ten, który słucha, nie miał w tyle głowy myśli, jak cię pokierować, ale akceptował ciebie takiego, jaki jesteś. Uwzględniając te wszystkie zastrzeżenia, trudniej nam będzie odpowiedzieć „tak” na zadane pytanie, a przy okazji zrozumiemy, jak rzadkie i cenne są opisane wyżej zachowania, jak wielki potencjał zmian zawierają, odkrywając przed nami nowe ścieżki, którymi możemy podążać.

Jako księża towarzyszymy wielu osobom, które staramy się wysłuchać z najwyższą uwagą i szacunkiem. Tutaj naprawdę należy odłożyć ekrany na bok… Wystarczy, by telefon zadzwonił w kluczowym momencie rozmowy lub chociaż wyskoczyło jakieś powiadomienie na ekranie, a uwaga, z jaką słuchamy rozmówcy, natychmiast się rozprasza. Sama świadomość, że jakaś informacja czeka na przeczytanie, skupia tyle energii umysłowej, że kontakt ulega głębokiemu zakłóceniu. Słuchanie to czynność, która nie toleruje żadnych ustępstw. Trzeba słuchać całym sobą. A kiedy ekrany chcą współistnieć ze słuchaniem, zaczynamy słuchać nieuważnie (…).

Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: deon.pl.

„Echo Katolickie”, 22 lutego 2024 r., Wyłącz wtyczkę:

Czy da się jeszcze, a jeśli tak – to jak, odzyskać zawłaszczony przez szklane ekrany czas? Jak umiejętnie wyłączyć wtyczkę, by móc zacząć żyć prawdziwie: tu i teraz?

Tym, że smartfony, tablety i komputery kradną nam i czas, i pieniądze, nikogo nie trzeba przekonywać. Wielu do tej listy dodałoby też – niestety – relacje! Zamknięci w wirtualnym świecie coraz trudniej odnajdujmy się w realnym. Uzależnienie ma jednak to do siebie, że osłabia świadomość istniejącego problemu, a tym samym szansę na nowy rozdział w życiu zatytułowany ” wolni od urządzeń mobilnych”.

Na szczęście – jak przekonuje autor książki ” Zjadani przez ekrany!” – jest dla nas nadzieja. Jean-Baptiste Bienvenu, wykładowca teologii moralnej, w praktyczny sposób pokazuje, jak mądrze wyznaczać granice, by wolność nieograniczonego dostępu do- in-ternetu nie przerodziła się w zniewolenie, słowem: jak sprawić, aby ekrany nam służyły, a nie ” zjadały” nas. Omawiając formy uzależnienia od sieci, wskazuje na liczne zagrożenia, jakie niesie ze sobą internet, np. hejt. Podaje przy tym gotowe rozwiązania, w tym wskazówki płynące z Ewangelii, służące zmianie życia, uświadamiające, jak często marnujemy czas, który moglibyśmy poświęcić na służbę Bogu i bliźnim. Wstępem do poradnika jest test pozwalający na ocenę skali naszego internetowego zniewolenia. Warto o siebie zawalczyć, pamiętając, że wyłączenie wtyczki zwiększa szansę na powrót do realnego życia.

„Książki. Magazyn do czytania”, 1 lutego 2024 r., Zjadani przez ekrany!:

Autor książki w praktyczny sposób pokazuje, jak mądrze wytyczyć granice, jak sprawić, by wolność nieograniczonego dostępu do sieci nie przerodziła się w zniewolenie, i jak spowodować, by ekrany nam służyły, a nie – pożerały nas i nasze dusze.

„Gazeta Lubuska”, 17 lutego 2024 r., Zjadani przez ekrany:

Gdzie jest granica między życiem realnym i wirtualnym? Francuski ksiądz stworzył praktyczny przewodnik mówiący, w jaki sposób uwolnić się od nadmiaru ekranów w naszej codzienności. Jean-Baptiste Bienvenu ” Zjadani przez ekrany!”.

„Polska Metropolia Warszawska”, 16 lutego 2024 r., Gdy ekrany zabierają nam życie:

Gdzie jest granica między życiem realnym i wirtualnym? Francuski ksiądz stworzył praktyczny przewodnik mówiący, w jaki sposób uwolnić się od nadmiaru ekranów w naszej codzienności. Jean-Baptiste Bienvenu ” Zjadani przez ekrany!”

niezawodnanadzieja.blog.deon.pl, Zjadani przez ekrany, Magdalena Urbańska:

Są spojrzenia, które bez słów już są spotkaniem… Są słowa, które znaczą więcej niż spojrzenie… Są spotkania, które odmieniają bieg naszej historii… Zatrzymaj się, posiedź u mnie chwilkę, odpocznij…

Czy nie odnosisz czasem wrażenia, że mimo tego, iż świat wirtualny bardzo wiele nam daje, często też równie dużo zabiera? Chyba jest trochę tak, że w myśl tego, że chcemy mieć kontakt z innymi i że szukamy rozrywki, pozwalamy jednocześnie wciągnąć się wirtualnej rzeczywistości zbyt mocno. Awarie głównych mediów społecznościowych wywołują chaos i lęk, a zgubienie telefonu stan przedzawałowy… Jesteśmy zjadani przez ekrany. Minuta po minucie, często niezauważalnie.

Jakiś czas temu czytałam fenomenalną, bardzo szczerą, prostą i jednocześnie głęboką lekturę z Wydawnictwa W drodze. To kolejna publikacja z wartościowej serii „Psychologia i wiara”.

Ks. Jean-Baptiste Bienvenu zaprasza nas do wędrówki, w sam środek swoich nawyków (często zgubnych), do spojrzenia na przywiązanie do ekranów z pewnego dystansu oraz z dużą dawką rozumu i roztropności. Książka Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje mocno mnie poruszyła, zaskoczyła, otworzyła oczy i serce.

To, co pozytywnie zaskoczyło mnie w tej publikacji to zwyczajna, ludzka, prosta szczerość oraz zadawanie takich pytań czytelnikowi, które zmuszają go do stawania w prawdzie przed samym sobą, a jednocześnie nie sadzają oskarżycielskim tonem w kącie. Pozwalają jednak szukać dobrych rozwiązań. Ta lektura dotyka, otwiera oczy i uwalnia. Nazywa wprost mechanizmy, które nami rządzą. Pokazuje jak często sami sobie wmawiamy, że właśnie teraz telefon potrzebny jest mi do odpoczynku i że przecież nic złego nie ma w tym, że inaczej nie umiem już spędzać wolnego czasu (…).

Pełna treść recenzji dostępna jest na stronie: niezawodnanadzieja.blog.deon.pl.

Radio Nadzieja, 19 kwietnia br., Zjadani przez ekrany, Anna Czytowska:


misyjne.pl, „Zjadani przez ekrany!” Jean-Baptiste Bienvenu (Wydawnictwo W drodze:

Kluczowy jest podtytuł tej książki: „Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje”. Nie ma co się oszukiwać – żyjemy w czasach wirtualnych. Ekrany komputerów, laptopów, smartfonów pochłaniają nas. Spędzamy w świecie wirtualnym często znaczną część doby. Powoli świat wirtualny zaczyna coraz bardziej przenikać wiele sfer naszego życia. Kapłan diecezji wersalskiej zaprasza nas do zrewidowania swojego podejścia do przeróżnych ekranów, do przemyślenia na nowo naszych relacji ze światem wirtualnym i z innymi ludźmi. Dostajemy więc do ręki swoisty podręcznik i zeszyt ćwiczeń w jednym. Bienvenu chce nas nauczyć tego, jak z różnych ekranów korzystać jako ludzie wolni – a nie zniewoleni: „Jak sprawić, aby nam służyły, zamiast nad nami panować, pożerając nasz czas, a zatem – pożerając nas”. To bardzo praktyczne narzędzie, które może nam pomóc w wyjściu na prostą w kwestii relacji z ekranami. Książka nie zaleca do pośpiechu – przejdźmy przez nią w swoim tempie. W swoim tempie róbmy też zadania, które pojawiają się na jej kartach. Trzeba przyznać, że autor zostawia nam sporo miejsca na wykonanie ćwiczeń – warto wziąć sobie to do serca i rozpisać się! Jeśli podejdziemy na poważnie do tej lektury, to zmieni się jakość naszej codzienności, czasu wolnego, a nawet snu. I poprawią się nam też relacje z Jezusem – bo warto zauważyć, że to podręcznik, który łączy podejście psychologiczno-coachingowe z tym duchowym. 

radionadzieja.pl, Zjadani przez ekrany:

Ekrany telewizorów, smartfonów, tabletów, komputerów pochłaniają nie tylko nasz czas i pieniądze. Świat wirtualny przenika z wielką siłą do realnego, ingerując we wszystkie aspekty życia. To, co na ekranie, jest dla nas często ważniejsze niż spojrzenie w oczy drugiej osoby i realny kontakt z rzeczywistością. Ks. Jean-Baptiste Bienvenu w praktyczny sposób pokazuje, jak mądrze wytyczyć granice, jak sprawić, by wolność nieograniczonego dostępu do sieci nie przerodziła się w zniewolenie, i jak sprawić, by ekrany nam służyły, a nie – pożerały bezmyślnie nas i nasze dusze.

Książka Zjadani przez ekrany. Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje (W drodze) stanowi praktyczny i metodyczny podręcznik dla uzależnionych od Internetu. Zawiera zbiór wskazówek i ćwiczeń, które mają pomóc w uregulowaniu wykorzystania zasobów cyfrowych w życiu codziennym. Autor pokazuje przy tym, jak niekontrolowane korzystanie z nowych technologii wpływa destrukcyjnie również na rozwój wewnętrzny.

Składają się na nią cztery części, budujące logiczną całość. Każdy z rozdziałów kończy się pytaniami do refleksji i zadaniami, które mają pomóc zacząć wcielać dobre nawyki w życie. Książka zawiera też autoankiety do sprawdzenia roli ekranów w życiu czytelnika.

Radio Nadzieja objęło książkę swoim patronatem.

gosc.pl, Jean-Baptiste Bienvenu – „Zjadani przez ekrany!”:

Ekrany telewizorów, smartfonów, tabletów, komputerów pochłaniają nie tylko nasz czas i pieniądze. Świat wirtualny przenika z wielką siłą do realnego, ingerując we wszystkie aspekty życia. To, co na ekranie, jest dla nas często ważniejsze niż spojrzenie w oczy drugiej osoby i realny kontakt z rzeczywistością. Jean-Baptiste Bienvenu w praktyczny sposób pokazuje, jak mądrze wytyczyć granice, jak sprawić, by wolność nieograniczonego dostępu do sieci nie przerodziła się w zniewolenie, i jak sprawić, by ekrany nam służyły, a nie – pożerały bezmyślnie nas i nasze dusze (…).

Pełna treść dostępna jest na stronie: gosc.pl.

granice.pl, Recenzja książki: Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje, Danuta Szelejewska:

Homo sapiens brzmi dumnie a Homo smartfonus? O tym, jak bardzo życiem współczesnego człowieka rządzi technologia, przekonuje treść książki Zjadani przez ekrany!, znakomita publikacja Wydawnictwa W drodze, z której czytelnik dowie się, Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje. Dowie się i odniesie korzyść.

W swojej książce Jean-Baptiste Bienvenu dzieli się spostrzeżeniami, zagrożeniami oraz obawami związanymi z przyszłością człowieka. Pragnie uświadomić, jak bardzo niebezpiecznymi mogą okazać się przenikające różne dziedziny ludzkiego życia nowe media. Rozpoczynając – jak we wszystkim, co ma być trwałe – od fundamentów, autor dotyka zagadnienia świadomości (lub jej braku) zagrożeń dla harmonii życia rodzinnego, międzyludzkich relacji oraz marnowania czasu. Przestrzega przed naiwnością w bezkrytycznym używaniu produktów i usług, jakie proponowane są przez darmowe aplikacje. W relacji dostrzega fundament ludzkości, przestrzeń i czas czyni ramami więzi. Nieustannemu trwaniu w wirtualnym świecie przeciwstawia sen (chronić sypialnię przed inwazją smartfonów), dostrzega wartość szybko mijających chwil (dla chrześcijanina codzienność poszerzona jest o wymiar spotkań z Bogiem). Analizując czas spędzany przed ekranami (aplikacje, komunikatory, powiadomienia), uczy zarządzania nim oraz dbania o dobrą jakość czasu wolnego (wakacje i posiłki bez towarzystwa telefonów zwiększają radość z towarzystwa drugiego człowieka). By poprawić jakość międzyludzkich więzi, ćwiczy wraz z czytelnikiem umiejętność słuchania (Słuchaj bliźniego swego jak siebie samego), a także przekonuje, jak ważne jest wspólne działanie (cnota umiarkowania w kontekście ekranów, wizja ekosystemu z wciąż poszerzającą się przestrzenią życia wewnętrznego i międzyludzkich relacji).

Publikacja Wydawnictwa W drodze jest zbiorem wzbudzających czujność refleksji, wartych zastosowania rad, jasnych argumentów, konkretnych przykładów oraz satysfakcjonujących odpowiedzi. Krótkie rozdziały (z licznymi podrozdziałami) w zrozumiały sposób pokazują, jak ma postępować współczesny człowiek, by nie poddać się wpływowi wirtualnego świata (pozostać wolnym w świecie ekranów). Są w tekście pytania, uzasadnienia, uwagi, propozycje i ćwiczenia; są tabelki, ramki, kwestionariusze oraz matryca zarządzania czasem. Notki Czas na działanie opatrzone zostały konkretnymi poleceniami oraz wyliniowanym miejscem na notatki. Fragmenty szczególnie warte zapamiętania zapisano na różowym tle. W wielu miejscach autor odwołuje się do nauczania Kościoła, w Piśmie Świętym odnajduje słowa Chrystusa o podejściu do ducha świata (fragmenty biblijne opatrzono siglami). Pełne przestrogi rozważania Jean-Baptiste Bienvenu’a, stanowiąc kryteria pomocne w rozróżnianiu umiaru od przesady oraz prawdy od kłamstwa, pokazują zasadność publikacji.

Książka Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje przekonuje o czyhających w sieci niebezpieczeństwach. Warto więc jak najszybciej się z nią zapoznać.

Produkt dodany do koszyka

Zobacz koszyk Kontynuuj zakupy

Polecane przez W drodze