Dzieła wszystkie, t. 17, Summa teologii, I, q. 47–74
Żyjemy w dobie ekspansji różnego rodzaju ekranów, które towarzyszą nam niemal na każdym kroku przez cały dzień. Od nas jednak zależy, w jaki sposób (świadomy lub nie) będziemy z nich korzystać.
Jean-Baptiste Bienvenu w książce Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje mówi o tym, że coraz częściej relaks polega na biernym patrzeniu w ekran smartfona lub telewizora. Trudno nam rozdzielić rzeczywistość od świata wirtualnego. W pewnym momencie wpadamy w pułapkę i sami nie wiemy (my i nasze dzieci!), jak z tego wybrnąć, jak zwalczyć to (na początku, zdawałoby się, niegroźne) uzależnienie, ale również jak mądrze korzystać z dobrodziejstwa, które niosą nowe technologie.
Świadomość jest pierwszym krokiem, podkreśla Bienvenu. Autor podpowiada, jak korzystać z ekranów tak, aby nam służyły, a nie panowały nad nami, pożerając nasz czas, a zatem i nas samych. To nie jest teoretyczny esej ani kompendium wiedzy socjologicznej, medycznej czy psychologicznej na temat uzależnień. Nie jest to też książka z serią gotowych odpowiedzi. To podręcznik w dosłownym tego słowa znaczeniu. Autor zachęca nas, aby podczas lektury notować swoje uwagi, reakcje, wspomnienia, postanowienia. Wszystko po to, aby z większym prawdopodobieństwem zacząć wdrażać zmiany w życie i żeby po przeczytaniu książki każdy mógł powiedzieć: „Miały nade mną władzę. Teraz mi służą”.
Magdalena Kaniewska o książce Zjadani przez ekrany! Jak odzyskać czas, przestrzeń i relacje, Jean-Baptiste Bienvenu, W drodze, 2024
Oceń