fot. archiwum redakcji

Norbert Augustyn Lis OP

urodzony 13 stycznia 1976 r. w Radomiu – dominikanin, wcześniej ksiądz diecezji radomskiej, doktor teologii UKSW i misjologii Urbanianum, wykładowca w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów w Krakowie.

Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 2002 roku w katedrze radomskiej z rąk bpa Zygmunta Zimowskiego. Następnie przez dwa lata pracował jako wikariusz w parafii Jastrzębia. W czerwcu 2004 r. rozpoczął studia doktoranckie z misjologii na UKSW w Warszawie. We wrześniu 2006 bp Zimowski posłał go na praktykę duszpasterską do Włoch, gdzie przez rok akademicki 2006/07 posługiwał w parafii w Brugherio na przedmieściach Mediolanu i uczestniczył w zajęciach z prawa międzynarodowego na mediolańskim Uniwersytecie Sacro Cuore. Jednocześnie Wydział Teologiczny UKSW zaproponował mu, by nie przerywał studiów i kontynuował badania nad pracą doktorską, dzięki czemu w styczniu 2008 r. obronił na tej uczelni doktorat z działalności ewangelizacyjnej w Tanzanii. Pół roku wcześniej, w czerwcu 2007 r. bp Zimowski skierował go na dalsze studia stacjonarne do Rzymu, gdzie podjął specjalizacje na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum, na którym w październiku 2009 r. obronił swój drugi doktorat, tym razem z dialogu międzyreligijnego.

W czasie studiów rzymskich podejmował praktyki duszpasterskie w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoszech, a także misyjną – w Argentynie. Poza tym na potrzeby pierwszego doktoratu odbył w 2007 r. podróż naukowo-misyjną do Afryki. Ze względu na profil i wymagania uczelni rzymskiej ukończył w 2009 r. kurs języka francuskiego w L’Alliance Française w Paryżu.

W sierpniu 2011 r. wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego. 19 września 2015 roku ojciec Lis złożył na ręce prowincjała Pawła Kozackiego OP śluby wieczyste. Jak napisało na FB Dominikańskie Duszpasterstwo Powołań:

Dla nas radość ogromna! To pierwszy ksiądz diecezjalny, który z nami wytrwał, od czasów Sługi Bożego Jacka Woronieckiego OP 🙂

Norbert Augustyn Lis OP jest założycielem Studium Dominicanum Szkoły Filozofii i Teologii im. Jacka Woronieckiego OP oraz Szkoły Śpiewu Liturgicznego w Warszawie. Do marca 2017 r. mieszkał na warszawskim Służewie, później w Gdańsku, a następnie w Poznaniu.

Norbert Augustyn Lis OP jest jednym z redaktorów serii Pszenica i Kąkol.

Kazania ojca Lisa OP są dostępne m.in. na Audiomack, Spotify.

Życzenia imieninowe przyjmuje 6 czerwca.