„Szczęście i kontemplacja” w mediach

Skoro, jak twierdzi Josef Pieper, kontemplacja jest największym szczęściem dostępnym człowiekowi, nie trudno domyślić się, że książka spotkała się z dużym zainteresowaniem czytelników i mediów. Poniżej prezentujemy niektóre wzmianki medialne na jej temat.

miesięcznik „W drodze”, maj 2024 r., Odnajdując sens świętowania:

Rozpoczynając lekturę książki Odpoczynek i kult, możemy się poczuć lekko zagubieni, gdyż wkraczamy w obcy dla większości z nas świat pojęć i myśli. Na szczęście w pewnym momencie ten naukowo-filozoficzny język przestaje mieć znaczenie.

Dlaczego? Gdyż w przekazie kryje się wstrząsająco aktualna treść. Autor, żyjący ponad siedemdziesiąt lat temu, opisuje i diagnozuje zjawiska, z którymi mamy do czynienia dzisiaj.

Pisze o ludziach będących „funkcjonariuszami” w świecie pracy totalnej, „przykutych” mentalnie do swojej pracy na podobieństwo proletariackiego robotnika, który pracował nieustannie, bo nic nie posiadając, mógł sprzedawać tylko pracę. Pisze o wypoczynku mającym przygotować do jeszcze wydajniejszej pracy, wypoczynku zorganizowanym i zaplanowanym jak kolejne zadanie do wykonania. Pisze o pustych celebracjach świąt pozbawionych duchowego wymiaru, o pozostawaniu w stanie wiecznego zagonienia i o skarłowaceniu ludzkiego wnętrza. A przecież w 1948 roku nie było jeszcze korporacji oczekujących od pracownika pełnej dyspozycyjności, biurowców wyposażonych w siłownie, pokoje do wypoczynku i baseny, firmowych wyjazdów motywacyjnych. Nie było telefonii komórkowej i internetu, pozwalających dotrzeć do pracownika w dowolnym miejscu i czasie. Nie było dekoracji bożonarodzeniowych w listopadzie i hasła „magia świąt”.

Jednocześnie autor nie pozostawia czytelnika samego po burzy, którą może wywołać obnażenie mechanizmów, w jakie wciąga nas świat. Pokazuje, gdzie znaleźć wyciszenie i odzyskać godność. Warto przystanąć, by odnaleźć na nowo sens świętowania, a w konsekwencji (dosięgając tego, co najważniejsze) – bliskość z Bogiem, nasz sens życia.

radiopoznan.fm, Josef Pieper „Szczęście i kontemplacja”:

Kontemplacja jest największym szczęściem dostępnym człowiekowi. To przekonanie św. Tomasza z Akwinu – oraz wielu filozofów i świętych wszystkich epok – dla współczesnego człowieka brzmi obco czy wręcz podejrzanie. Josef Pieper przekonuje, że potrzebujemy dziś kontemplacji jak powietrza.

W oparciu o pisma Akwinaty z matematyczną precyzją wykazuje, że człowiek doświadcza metafizycznego głodu, którego nie zaspokoi dostatek, władza, sława ani chaotyczne karmienie wzroku grą świateł i obrazów. Nasyci nas dopiero kontemplacja – wpatrywanie się, które jest poznawaniem i miłowaniem, fundamentalną zgodą na świat i głębokim uszczęśliwieniem. A dla wierzącego – przedsmakiem nieba.(…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: radiopoznan.fm.

60plus.pl, Nowości wydawnictwa W drodze – maj 2024:

Majowe nowości dominikańskiego Wydawnictwa W drodze to trzy tytuły: ostatni, 17. tom serii „Katolicki Komentarz do Pisma Świętego” – „Apokalipsa św. Jana” Petera S. Williamsona, „Mam na imię Joy. Przeżyłam” autorstwa Mariapii Bonanate oraz „Szczęście i kontemplacja” Josefa Piepera (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: 60plus.pl.

dorzeczy.pl, Nowości W drodze – maj 2024 r.:

Szczęście i kontemplacja, Josef Pieper

Kontemplacja jest największym szczęściem dostępnym człowiekowi. To przekonanie św. Tomasza z Akwinu – oraz wielu filozofów i świętych wszystkich epok – dla współczesnego człowieka brzmi obco czy wręcz podejrzanie. Josef Pieper przekonuje, że potrzebujemy dziś kontemplacji jak powietrza. W oparciu o pisma Akwinaty z matematyczną precyzją wykazuje, że człowiek doświadcza metafizycznego głodu, którego nie zaspokoi dostatek, władza, sława ani chaotyczne karmienie wzroku grą świateł i obrazów. Nasyci nas dopiero kontemplacja – wpatrywanie się, które jest poznawaniem i miłowaniem, fundamentalną zgodą na świat i głębokim uszczęśliwieniem. A dla wierzącego – przedsmakiem nieba (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: dorzeczy.pl.

przewodnik-katolicki.pl, Książka „Mam na imię Joy. Przeżyłam”:

Książka jest przejmującym świadectwem Joy, dziewczyny pochodzącej z Nigerii, jej podróży z Afryki do Włoch, a następnie piekielnej pułapki jaką jest handel ludźmi i współczesne niewolnictwo (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: przewodnik-katolicki.pl.

przewodnik-katolicki.pl, Książka „Szczęście i kontemplacja”:

W tym niewielkim eseju, który po raz pierwszy ukazał się w 1957 roku, prof. Josef Pieper prowadzi czytelnika do konkluzji, że największe szczęście można odnaleźć w trwaniu w Bożej obecności

Kontemplacja jest największym szczęściem dostępnym człowiekowi. To przekonanie św. Tomasza z Akwinu – oraz wielu filozofów i świętych wszystkich epok – dla współczesnego człowieka brzmi obco czy wręcz podejrzanie. Josef Pieper przekonuje, że potrzebujemy dziś kontemplacji jak powietrza. W oparciu o pisma Akwinaty z matematyczną precyzją wykazuje, że człowiek doświadcza metafizycznego głodu, którego nie zaspokoi dostatek, władza, sława ani chaotyczne karmienie wzroku grą świateł i obrazów. Nasyci nas dopiero kontemplacja – wpatrywanie się, które jest poznawaniem i miłowaniem, fundamentalną zgodą na świat i głębokim uszczęśliwieniem. A dla wierzącego – przedsmakiem nieba (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: przewodnik-katolicki.pl.

info.dominikanie.pl, Nowości W drodze – maj 2024 r.:

Majowe nowości dominikańskiego Wydawnictwa W drodze to trzy tytuły: ostatni, 17. tom serii „Katolicki Komentarz do Pisma Świętego” – „Apokalipsa św. Jana” Petera S. Williamsona, „Mam na imię Joy. Przeżyłam” autorstwa Mariapii Bonanate oraz „Szczęście i kontemplacja” Josefa Piepera .

W tym niewielkim eseju, który po raz pierwszy ukazał się w 1957 roku, prof. Josef Pieper – jeden z najważniejszych filozofów chrześcijańskich XX, prawnik i socjolog – opierając się na starożytnych filozofach oraz pismach m.in. św. Tomasza z Akwinu i św. Augustyna, konsekwentnie prowadzi czytelnika do konkluzji, że największe szczęście można odnaleźć w trwaniu w Bożej obecności. Dzięki niemu człowiek dostrzega światło, którego jasność jednocześnie go uszczęśliwia i oślepia. Doświadcza własnych granic, ale zarazem dotyka nieskończoności.

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: info.dominikanie.pl.

tygodnik Idziemy” (21/2024) oraz idziemy.pl, Potrzebna jak powietrze:

Kontemplacja jest największym szczęściem dostępnym człowiekowi.

To przekonanie św. Tomasza z Akwinu – oraz wielu filozofów i świętych wszystkich epok – dla współczesnego człowieka brzmi obco czy wręcz podejrzanie. Josef Pieper przekonuje, że potrzebujemy dziś kontemplacji jak powietrza. W oparciu o pisma Akwinaty z matematyczną precyzją wykazuje, że człowiek doświadcza metafizycznego głodu, którego nie zaspokoi dostatek, władza, sława ani chaotyczne karmienie wzroku grą świateł i obrazów. Nasyci nas dopiero kontemplacja – wpatrywanie się, które jest poznawaniem i miłowaniem, fundamentalną zgodą na świat i głębokim uszczęśliwieniem. A dla wierzącego – przedsmakiem nieba.

„Kontemplacja jest miłującym poznawaniem. Jest wpatrywaniem się w Umiłowanego” – pisze Josef Pieper, jeden z najważniejszych filozofów chrześcijańskich XX w., prawnik i socjolog. Książka ma format kieszonkowy i składa się z trzynastu krótkich rozdziałów. Pozwala spojrzeć na życie z zupełnie innej perspektywy.

radionadzieja.pl, Szczęście i kontemplacja:

Kontemplacja jest największym szczęściem dostępnym człowiekowi. To przekonanie św. Tomasza z Akwinu – oraz wielu filozofów i świętych wszystkich epok – dla współczesnego człowieka brzmi obco czy wręcz podejrzanie.

Josef Pieper przekonuje, że potrzebujemy dziś kontemplacji jak powietrza. W oparciu o pisma Akwinaty z matematyczną precyzją wykazuje, że człowiek doświadcza metafizycznego głodu, którego nie zaspokoi dostatek, władza, sława ani chaotyczne karmienie wzroku grą świateł i obrazów. Nasyci nas dopiero kontemplacja – wpatrywanie się, które jest poznawaniem i miłowaniem, fundamentalną zgodą na świat i głębokim uszczęśliwieniem. A dla wierzącego – przedsmakiem nieb (…).

Pełna treść dostępna jest na stronie: radionadzieja.pl.

„Głos Szczeciński”, „Dziennik Łódzki”, „Gazeta Wrocławska”, 31 maja – 14 czerwca 2024 r., Szczęście i kontemplacja:

O tym, że kontemplacja jest największym szczęściem dostępnym człowiekowi uczył już św. Tomasz z Akwinu. Niemiecki filozof Josef Pieper ( 1904- 1997) przekonuje, że potrzebujemy jej dziś jak nigdy przedtem.

„Magazyn do czytania KSIĄŻKI”, 1 czerwca 2024 r., Szczęście i kontemplacja:

Kontemplacja jest największym szczęściem dostępnym człowiekowi. To przekonanie św. Tomasza z Akwinu współcześnie brzmi obco, wręcz podejrzanie. Pieper wykazuje, że człowiek doświadcza metafizycznego głodu, którego nie zaspokoi dostatek, władza, sława. Nasyci nas dopiero kontemplacja – wpatrywanie się, które jest poznawaniem i miłowaniem, fundamentalną zgodą na świat i głębokim uszczęśliwieniem.

wiez.pl, Istnieję, żeby patrzeć:

Kontemplacja nie pomija „historycznego Getsemani”, tajemnicy zła, winy i krwawego za nią zadośćuczynienia. Szczęście kontemplacji to „zachwycony lęk”.

Fragment książki „Szczęście i kontemplacja” Josefa Piepera w tłumaczeniu Wiesława Szymony OP, Wydawnictwo W drodze, 2024. Tytuł i śródtytuły pochodzą od redakcji.

Jednego z wybitnych Greków przed Sokratesem, Anaksagorasa, o którym Arystoteles mówi, że czuje się wśród jego towarzyszy jak trzeźwy w społecz­ności pijanych [1], zapytano: po co jesteś na świe­cie? Pytanie to stawiają także katechizmy chrze­ścijańskie. Anaksagoras tak na nie odpowiedział: eis theorian – żeby patrzeć – na słońce, księżyc i niebo.

Trudno byłoby przyjąć, że w tej odpo­wiedzi chodziło tylko o fizyczne ciała niebieskie, a nie raczej o całość świata i bytu. Tak więc filozofia wczesnej Grecji i nauka Nowego Testamentu o zba­wieniu, Platon i Arystoteles, Augustyn i Tomasz zgodni są co do tego, że doskonałość, dla której żyjemy, staje się naszym udziałem w widzeniu.

Wszystko jest jednocześnie

Starożytni byli całkowicie pewni tego, że w czło­wieku kontemplującym można znaleźć wszystko to, co człowieka szczęśliwego cechuje i odróżnia od innych, i w codziennym języku obydwom przy­pisywali te same cechy [3]. Tomasz mówi, że jest to oczywiste, manifeste apparet [4].

Jakie to miałyby być wspólne cechy? Na przykład: simplicitas – charakterystyczna dla kontemplacyjnego widzenia prostota. Cała moc widzącego skupia się w jednym spojrzeniu [5]. To po­siadanie wszystkiego w jednym cechuje, jak mówią, także szczęśliwość. Wydaje mi się, że znajduje to potwierdzenie w doświadczeniu wewnętrznym. Wszystko stało się całkowicie proste! – tak mówi człowiek szczęśliwy. […]

Obszerniejszy fragment książki dostępny jest na stronie: wiez.pl.

Produkt dodany do koszyka

Zobacz koszyk Kontynuuj zakupy

Polecane przez W drodze