Na portalu stronazdrowia.pl w artykule Współuzależnienie: objawy, przyczyny i leczenie. Jakie cechy ma osoba współuzależniona? Czy warto podjąć terapię współuzależnienia? Martyna Jaros pisze o współuzależnieniach:
Współuzależnienie to poważny problem dla osób, które żyją z partnerami uzależnionymi od alkoholu, seksu, gier komputerowych, czy pracy. Najczęściej stwierdzane jest współuzależnienie od alkoholu, ale termin ten ma znacznie szerszą definicję. Przyczyny współuzależnienia są różne, ale zdecydowanie najczęściej dotyczy osób, które miały trudne dzieciństwo. W dorosłym życiu powielają znane z dziecięcych lat schematy rodzinne. Wyjaśniamy, czym jest i na czym polega współuzależnienie. Podpowiadamy, jak może czuć się osoba współuzależniona, oraz czy terapia współuzależnienia jest skuteczna.
Czym jest współuzależnienie?
Współuzależnienie to uzależnienie od osoby dotkniętej nałogiem i od jej nałogu. Życie alkoholika zdominował alkohol, a jego rodzina jest uzależniona od alkoholu wraz z nim, ale nie w dosłownym tego słowa znaczeniu. Osoba współuzależniona, choć nie konsumuje nadmiernych ilości trunków, jest podporządkowana wpływowi napojów alkoholowych na zachowanie partnera. Dotyczy to przyzwyczajenia się do specyficznego postępowania, schematu dnia, który jest determinowany alkoholem, a także humorom i sposobem bycia osoby uzależnionej.
Codzienne życie z uzależnionym obfituje w różnie nietypowe sytuacje. Dochodzi do tego, że uzależnienie staje się najważniejszą sprawą w rodzinie. Każdy wie, że jeden z członków stał się uzależniony, ale temat ten jest naznaczony tabu, o którym się nie mówi, a wręcz tuszuje. Początkowo problem jest wypierany, a następnie ten stan się utrzymuje i staje normą.
W trakcie nałogu, uzależniony wyrabia sobie pewien powtarzający się i charakterystyczny tryb funkcjonowania każdego dnia. Przyzwyczaja się do niego on i jego współuzależniona rodzina. Etapy ciągów alkoholowych są przeplatane chwilami remisji i powrotami do normalnego życia. To istna huśtawka zmiennych nastrojów, która powoduje u osób żyjących w otoczeniu uzależnionego niepewność, obniżenie poczucie własnej wartości i brak perspektyw na przyszłość…
Pełna wersja tekstu nt. różnego rodzaju współuzależnień dostępna jest na stronie: stronazdrowia.pl
Magdalena Urbańska na stronie niezawodnanadzieja.blog.deon.pl o książce Miłość to wybór:
Współuzależnienie to temat rzeka. Trudny, nie do końca nazwany, często skrywany przed sobą samym. Kilka tygodni temu trafiła do mnie książka Miłość to wybór. O terapii współuzależnień, która była dla mnie niebywale trudną, długą i żmudną wędrówką. Zaczęłam czytać ją jeszcze przed Wielkim Postem. Później, gdy w Polsce wprowadzono kwarantannę, stała się dla mnie zbyt trudna. Wróciłam do niej kilka dni temu, w pełni gotowa na podjęcie rękawicy temu, co mnie w niej najmocniej dotykało. Nie jest to lektura łatwa, choć napisana jest w bardzo przystępny sposób. Mnie dotykała bardzo osobiście, dlatego „mielenie” we mnie treści trwało długo. Nie żałuję!…
Pełna wersja tekstu dostępna jest na stronie: niezawodnanadzieja.blog.deon.pl
Dorota Sieradzka w artykule Czy jesteś współuzależniona? na portalu kobietytomy.pl:
O współuzależnieniu zwykliśmy mówić w kontekście uzależnienia od alkoholu. W takim ujęciu nałóg jest potrzebny nie tylko osobie pijącej, ale biernie uzależnionej. Trzyma w potrzasku. Jednak to nie wszystko. Można być współuzależnionym na wiele sposobów – od seksu, pieniędzy, napadów złości, od pracy. Powód jest zawsze ten sam. Głód miłości i puste zbiorniki od lat…
W kontekście tych rozważań polecam szczególnie tę książkę – R. Hemfelt, F. Minirth i P. Meier, Miłość to wybór. O terapii współuzależnień.
Pełna wersja tekstu dostępna jest na stronie: kobietytomy.pl
W serwisach lubimyczytac.pl, granice.pl pojawił się komentarz Danuty Szelejewskiej:
Najprostsza definicja współuzależnienia określa je jako uzależnienie od ludzi, zachowań lub rzeczy. Ponieważ jednak sprawa wygląda na oczywistą tylko na pozór, Wydawnictwo W drodze opublikowało poradnik psychologiczny Miłość to wybór. O terapii współuzależnień, szczegółowo wyjaśniający problematykę uzależnień, które nie do końca są zrozumiane a często nawet mało uświadamiane.
Autorzy – doświadczeni w dziedzinie psychologii i psychiatrii – omawiają zagadnienie z dużą znajomością tematu. By czytelnik mógł w pełni zrozumieć, jak bardzo rozpowszechniony (i zarazem niebezpieczny) jest problem współuzależnień, omawiają mechanizmy wzajemnego uzależnienia (wszystkie zostały zebrane w zamieszczonej na końcu rozdziału podsumowującej tabelce), po czym przechodzą do przyczyn: w niespełnionych potrzebach emocjonalnych, utraconym przez przemoc dzieciństwie oraz w kompulsywności, upatrują czynników bezpośrednio odpowiedzialnych za rozprzestrzeniający się na następne pokolenia problem…
Pełna wersja recenzji dostępna jest na stronie: lubimyczytac.pl, granice.pl
dominikanie.pl, Audiobook: Miłość to wybór. O terapii współuzależnień:
Oceń