Marie-France Hirigoyen

urodzona w 1949 r. – francuska psychiatra, psycholog, psychoanalityk i psychoterapeuta, wiktymolog, autorka pojęcia 'molestowanie moralne', pisarka, wykładowczyni, prowadzi terapie systemowe rodzin.

Studiowała w Bordeaux, gdzie w 1974 roku ukończyła etnologię ze specjalizacją etnopsychiatryczną. W 1978 roku obroniła doktorat i rozpoczęła specjalizację z psychiatrii. Zainteresowanie stresem doprowadziło ją w połowie lat 80. do wiktymologii, gałęzi kryminologii. W 1994 r. ukończyła także wiktymologię na Uniwersytecie Amerykańskim, Washington DC, a rok później – Université Paris Descartes, Paris-V. Później zainteresowała się zjawiskiem stresu w miejscu pracy, który jest generowany przez zachowania mobbingowe.

Specjalizuje się w mobbingu ze szczególnym uwzględnieniem bullyingu (znęcanie się). Jest autorką książek i licznych artykułów naukowych związanych z przemocą psychologiczną.

Hirigoyen należy do towarzystw naukowych, wykłada na uniwersytetach. Prowadzi szkolenia dla firm, omawiając strategie zapobiegania przemocy psychologicznej, jej wykrywania oraz zwalczania.

Przemoc psychologiczna jest jej głównym zainteresowaniem zawodowym. W 1998 roku opublikowała książkę Molestowanie moralne. Perwersyjna przemoc w życiu codziennym, w której opisuje schemat niszczenia zdrowia psychicznego ofiary przez agresora. Podkreśla rolę drobnych i, co ważne, regularnie powtarzanych ataków w całym akcie przemocy. Wprowadzony przez nią do psychologii termin molestowania moralnego zyskał wielką popularność i na stałe wszedł do terminologii psychologii, psychiatrii a także legislacji.

W 1999 roku została zaproszona do think tanku zebranego przy Zgromadzeniu Narodowym, którego prace zaowocowały wpisaniem przemocy psychologicznej do kodeksu pracy i kodeksu karnego. Później dr Hirigoyen udzielała konsultacji także przy uchwalaniu analogicznych ustaw w prawie Belgii i Quebecu. Do dziś regularnie doradza organom administracji europejskiej w kwestiach związanych z mobbingiem i molestowaniem seksualnym.

Strona Marie-France Hirigoyen.