Spośród innych lektur o tematyce psychologiczno-terapeutycznej książkę Philippe’a Dautais’a wyróżnia całościowe spojrzenie na człowieka – jako jedność ciała, duszy i ducha. Takie ujęcie budzi zainteresowanie czytelników i mediów. Oto niektóre wzmianki na temat publikacji.
markajestkobieta.pl, Czerwcowe premiery W drodze: „Terapia duszy. Uzdrowienie i rozwój wewnętrzny”:
To, co wyróżnia tę książkę spośród innych lektur o tematyce psychologiczno-terapeutycznej, to całościowe spojrzenie na człowieka, jako jedność ciała, duszy i ducha. Autor podkreśla kluczowe elementy, niezbędne w procesie wzrastania i powrotu do siebie. Opisuje m.in. ważną rolę: ciągłego szukania w sobie chęci życia, zaopiekowania się ciałem i oddechem, dbania o pragnienia i etykę. Ponadto wskazuje na kwestie budzenia świadomości i uważności na siebie i innych – m.in. poprzez uważne słuchanie. Philippe Dautais wskazuje przy tym rolę dystansu, którego według niego można nabrać dzięki spotkaniu ze swoim duchem lub, inaczej mówiąc, schodząc w głąb swojego serca.
deon.pl, Jak pokonać zranienia z przeszłości? Zacznij od tego kroku:
Każdy z nas jest naznaczony różnymi zdarzeniami, które zrodziły w nim mniej lub bardziej głębokie, mniej lub bardziej traumatyczne rany, które dziś, często w nieświadomy sposób, kształtują naszą egzystencję. Często okazują się one przeszkodą w rozwoju fizycznym, psychicznym i duchowym.
Te zapisane w naszych wspomnieniach rany i urazy są niczym toczący nas rak. Są źródłem złego samopoczucia, kompleksów, poczucia winy, dysfunkcji w relacjach, nerwic, które zakłócają naszą egzystencję. Ponadto, aby spróbować zachować równowagę lub po prostu przeżyć, wprowadzamy w życie strategie obrony, mechanizmy ochronne, które kłócą się z naszą spontanicznością i doprowadzają nas do mniej lub bardziej aberracyjnych zachowań, w których „nie rozpoznajemy samych siebie”. To dlatego duchowa droga przechodzi przez oczyszczenie wspomnień, po to, aby uwolnić nas od konsekwencji przeszłości i zabliźnić nasze rany…
Obszerniejszy fragment tekstu dostępny jest na stronie: deon.pl
Tygodnik „Idziemy” oraz idziemy.pl, Terapia z Bogiem, Wojciech Świątkiewicz:
Autor jest duchownym prawosławnym, założycielem Centrum Świętego Krzyża w departamencie Dordogne, z którym związany jest wraz z żoną Elianthe od blisko 40 lat. Prowadzi sesje poświęcone antropologii i ścieżce duchowej zgodnej z tradycją zaczerpniętą z Filokalii, angażuje się też w spotkania ekumeniczne i dialog międzyreligijny.
W swoich rozważaniach, wydanych przez dominikańskie Wydawnictwo W drodze, podkreśla, że „w świetle Ewangelii i tradycji patrystycznej istota procesu terapeutycznego (nazywanego także praxis) polega na doprowadzeniu człowieka do duchowego spełnienia. Rana i egzystencjalne porażki stają się uprzywilejowanymi miejscami przemiany. Rolą terapeuty jest ukazanie tego i pomoc osobie chorej w odzyskaniu własnych możliwości i uwolnieniu się od wszystkiego, co uniemożliwia jej dostęp do prawdziwego życia”. „Kim jest człowiek?”, „Człowiek zraniony”, „Proces terapeutyczny”, „Metanoja” i „Przebaczenie” – to tytuły niektórych rozdziałów książki.
Patronat medialny nad publikacją objął tygodnik „Idziemy”.
Miesięcznik „W drodze”, Odzyskaj piękno i sens życia, Magdalena Kaniewska:
Są takie książki, obok których nie można przejść obojętnie. Terapia duszy Philippe’a Dautais’go zdecydowanie do nich należy. Od początku wciągnęła mnie konkretami. W pierwszej części teoretycznymi, związanymi z człowiekiem rozumianym jakoś całość: ciało, dusza i duch. W drugiej – praktycznymi – terapeutycznymi. A wszystko to poparte doskonale dobranymi fragmentami z Ewangelii oraz doświadczeniami ojców pustyni Egiptu, którzy od czwartego wieku praktykowali umiłowanie piękna i dobra. Dautais uwypukla kluczowe elementy niezbędne w procesie odnajdywania sensu życia. Opisuje m.in. rolę ciągłego szukania w sobie chęci życia, zaopiekowania się ciałem i oddechem, dbania o pragnienia i etykę. Pisze o procesie budzenia świadomości i uważności na siebie i na innych – poprzez uważne słuchanie; innymi słowy – bycie w relacji. Podkreśla przy tym rolę dystansu, którego jego zdaniem można nabrać dzięki spotkaniu ze swoim duchem lub, inaczej mówiąc, schodząc w głąb swojego serca. Przynosi to owoc w postaci racjonalnego spojrzenia na siebie i na sytuację, w której się jest.
Zamiast koncentrować się jedynie na leczeniu cierpień i zranień proces terapeutyczny proponowany w tej książce bazuje na sztuce budowania relacji oraz odkrywania wewnętrznych zasobów i potencjałów. „Szeroko pojęta terapia jest sztuką opieki, która rozpoczyna się od ciała, dokonuje się przez jakość przyjęcia drugiej osoby, szacunek dla rzeczywistości egzystencjalnej, następnie odbywa się przez wzięcie pod uwagę wymiarów psychologicznych i duchowych” – pisze autor. Dzięki takiemu podejściu mamy szansę spojrzeć na nasze życie z perspektywy wiary połączonej z dobrami nauki. Co ma wpłynąć na poprawę relacji z samym sobą, z innymi ludźmi i z Bogiem. Na przemianę serca i na odnalezienie w sobie poczucia wolności, której nie można porównać z niczym innym.
Radio Nadzieja, Anna Czytowska, 15 lipca 2021 r.
liturgia.pl, Recenzja książki „Terapia duszy” Philippe’a Dautaisa, Krzysztof Hajkowski COr:
W jaki sposób psychologia, psychoterapia i religia łączą się ze sobą? – na to pytanie stara się odpowiedzieć w swojej książce Terapia duszy Philippe Dautais, francuski duchowny.
Człowiek w ujęciu religijnym
Philippe Dautais próbuje zawrzeć odpowiedź na pytanie: kim jest człowiek w ujęciu religijnym? W tym kontekście przypomina nam prawdę o tym, że więzi są w naszym życiu najważniejsze. Co więcej, stara się opisać, w jaki sposób osoba składająca się z ciała, duszy i ducha może poddać się przemieniającej relacji z Duchem Świętym. Powołując się na współczesne kierunki psychologiczne i terapeutyczne (coraz częściej otwarte na biologiczne przejawy życia), chce pokazać nowe rozumienie duchowości. Podejmuje próbę wyjaśnienia działania dwóch ważnych mechanizmów obronnych: wyparcia i rozszczepienia, które – nieuświadomione – w istotny sposób zaciemniają obraz rzeczywistości i wpływają negatywnie na nasze funkcjonowanie społeczne.
Istotne, pierwsze lata
Wiemy, że w życiu każdego człowieka zdarzają się trudne doświadczenia. Autor, korzystając z dorobku współczesnej wiedzy psychologicznej, stara się pokazać, w jaki sposób pierwsze lata życia pełnią istotną funkcję w osobistym rozwoju i wpływają na naszą przyszłość. Niektóre wydarzenia przytłaczają jednych, podczas gdy drugich mobilizują do poradzenia sobie z nimi, jak z przysłowiową „bułką z masłem”. Dautais chce nam pokazać, co wpływa na taki stan rzeczy(…).
Pełna wersja recenzji dostępna jest na stronie: liturgia.pl.
„Echo Katolickie”, Dać oddech sercu, 2 września 2021 r.:
Zranienia są jak niechciany bagaż, który przygniata nas do ziemi. Jak zrzucić go z siebie, by zacząć żyć w pełni?
Książka Terapia duszy uczy spojrzenia na bolesne wydarzenia w perspektywie wiary. Zaletą publikacji są też praktyczne wskazówki pozwalające wejść na drogę uzdrowienia. Nie jest to łatwy proces, ale gra warta jest świeczki. „Metą” zejścia w głąb serca staje się bowiem akceptacja swojej historii i optymistyczne spojrzenie na wydarzenia przyszłości.
Akcentując rolę nieustannego szukania w sobie chęci do życia, autor uwrażliwia na kwestię uważności na siebie i drugiego człowieka. Proponowany w publikacji rodzaj terapii bazuje na Ewangeliach i czerpie z tradycji „filokalii” – zbioru tekstów ojców pustyni miłujących dobro i piękno. Polecam!
niezawodnanadzieja.blog.deon.pl, Magdalena Urbańska:
Książka o uzdrowieniu i rozwoju wewnętrznym, która nie jest tandetnym poradnikiem, ale raczej przypomina swoją treścią podręcznik. Taki do którego się wraca, by pewne przestrzenie przyswajać wciąż i wciąż na nowo…
Terapia duszy. Uzdrowienie i rozwój wewnętrzny to kolejna, bardzo wartościowa publikacja Wydawnictwa W drodze, z mojej ulubionej serii Psychologia i wiara. To, co w niej znajdujemy, idealnie wpasowuje się w nazwę serii – wszak tutaj psychologia i wiara mocno się przenikają i uzupełniają.Philippe Dautais rozkłada wnętrze człowieka na części, pokazuje palcem zależności, które w nim zachodzą i wskazuje możliwe drogi wyjścia w miejscach, gdzie trafia się na mur. I choć książka ma bardzo uniwersalne przesłanie – zarówno płciowo, jak i wyznaniowo, zdecydowanie dedykowana jest chrześcijanom.
Dlaczego uważam, że publikacja bardziej przypomina podręcznik niż poradnik? Wystarczy spojrzeć choćby na pierwszy rozdział. Autor zaczyna grubym kalibrem, odpowiadając na fundamentalne pytanie: kim jest człowiek? Dotyka tu sfer duszy, psychiki i ciała. Całościowo, głęboko, mądrze i co ciekawie – bardzo strawnie dla czytelnika (…).Polecam tę książkę na dłuższą i głębszą lekturę, z dodatkowym czasem na refleksję. Być może będzie tak, że podobnie jak ja – zaznaczysz w swoim egzemplarzu dziesiątki pojedynczych zdań. Może będzie tak, że będziesz wracać do jednego krótkiego rozdziału. O jednym jestem jednak przekonana – zupełnie obojętnie przez nią nie przejdziesz. Choćby dlatego warto…
Pełna wersja recenzji dostępna jest na stronie: niezawodnanadzieja.blog.deon.pl
Oceń