Media o książce: „12 lekcji św. Tomasza”

To książka dla tych, którzy potrzebują konkretnych rad: jak żyć w pogmatwanej codzienności współczesnego świata? Dzisiaj temat ten wydaje się wyjątkowo aktualny. Nic więc dziwnego, że budzi spore zainteresowanie Czytelników i mediów. Oto niektóre wzmianki medialne.

opoka.org.pl, Ponadczasowe rozważania św. Tomasza w 12 lekcjach:

„12 lekcji św. Tomasza. Duchowa mądrość na burzliwe czasy” to książka dla tych, którzy potrzebują konkretnych rad: jak żyć w pogmatwanej codzienności współczesnego świata. Kevin Vost zabiera nas w podróż po „Summie teologii” św. Tomasza z Akwinu i udowadnia, że jest to dzieło na wskroś praktyczne. Na nim opiera dwanaście lekcji, których treść można by opisać zdaniem: „Wybieraj w życiu to, co najpiękniejsze i najlepsze – czyli Boga”. Porusza zagadnienia naszej wiary i stawia trudne pytania, które zadaje sobie wielu współczesnych katolików, a odpowiedzi szuka właśnie u Akwinaty, którego mądrość bez wahania określa jako ponadczasową (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: opoka.org.pl.

przewodnik-katolicki.pl, „12 lekcji św. Tomasza. Duchowa mądrość na burzliwe czasy”, Kevin Vost:

„12 lekcji św. Tomasza” to książka dla tych, którzy potrzebują konkretnych rad: jak żyć w pogmatwanej codzienności współczesnego świata.

Kevin Vost zabiera nas w podróż po Summie teologii św. Tomasza z Akwinu i udowadnia, że jest to dzieło na wskroś praktyczne. Na nim opiera dwanaście lekcji, których treść można by opisać zdaniem: „Wybieraj w życiu to, co najpiękniejsze i najlepsze – czyli Boga”. Porusza zagadnienia naszej wiary i stawia trudne pytania, które zadaje sobie wielu współczesnych katolików, a odpowiedzi szuka właśnie u Akwinaty, którego mądrość bez wahania określa jako ponadczasową. 

– Każdy z nas, dzięki ludzkiej naturze danej przez Boga, obdarzony intelektem i wolą, pragnie wiedzieć, co uczyni go szczęśliwym i co należy zrobić, aby to osiągnąć. Szczęście jest tym ostatecznym dobrem. Jeśli spędzamy nasze życie w pogoni za przyjemnością, pieniędzmi, władzą czy sławą, to dlatego, że wierzymy, iż takie rzeczy są najwyższymi dobrami, które uczynią nas szczęśliwymi. Tomasz jednak, podobnie jak przed nim św. Augustyn, dobrze wiedział, że nasze serce zawsze będzie niespokojne, póki nie spocznie w Bogu – czytamy w 12 lekcjach św. Tomasza. Duchowa mądrość na burzliwe czasy (tytuł oryginalny: 12 Life Lessons from St. Thomas Aquinas Timeless Spiritual Wisdom for Our Turbulent Times) (…)..

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: przewodnik-katolicki.pl.

radioemaus.pl, 12 lekcji św. Tomasza. Duchowa mądrość na burzliwe czasy:

(…) TYTUŁOWE 12 LEKCJI TO 12 PYTAŃ. KAŻDY ROZDZIAŁ ROZPOCZYNA SIĘ PYTANIEM, POD KTÓRYM K. VOST UMIESZCZONA ODPOWIEDŹ W POSTACI CYTATU ZE ŚW. TOMASZA, OMÓWIONEGO NASTĘPNIE W DANYM FRAGMENCIE. KAŻDY ROZDZIAŁ KOŃCZY PRAKTYCZNYM KRÓTKIM PODSUMOWANIEM – JAKO KOLEJNĄ LEKCJĄ NAZWANĄ – „SUMA” (…).

Pełna treść informacji prasowej dostępna jest na stronie: radioemaus.pl.

Tygodnik „Idziemy” (nr 14/2022 oraz idziemy.pl, Tomaszowe lekcje, Agnieszka M. Domańska:

Czasy są niespokojne. Wciąż napływają informacje o trwających walkach, rosnących cenach, kryzysie humanitarnym.

Od dawna już słowo „wojna” w codziennych rozmowach Polaków nie padało tak często jak obecnie. Jak w tym zamęcie odnaleźć pokój? Czy to możliwe, że pewien zakonnik już 800 lat temu przygotował receptę na bolączki człowieka XXI w.? Mądrość i prawda nie znają ludzkich granic czasu, więc pełną garścią zaczerpnijmy ze skarbca pozostawionego nam przez św. Tomasza z Akwinu, który pisał o fundamentalnych i niezmiennych prawdach na temat Boga i stworzenia. Akwinata zachowywał, wyjaśniał, syntetyzował mądrość Kościoła katolickiego przekazaną przez Chrystusa, apostołów, świętych i doktorów, którzy żyli na długo przed nim, i dzielił się nią z innymi.

Dwanaście duchowych lekcji św. Tomasza przedstawia Kevin Vost, który – jak pisze sam o sobie we wstępie – 25 lat spędził na „ateistycznym pustkowiu”. Autor przystępnie przekazuje cenną wiedzę i odnosząc się do słów św. Tomasza, udziela odpowiedzi na pytania dotyczące wiary i życia. Jednak, co znacznie cenniejsze, także dodaje odwagi, inspiruje i zachęca, by podjąć systematyczną pracę nad własnym życiem duchowym.

sadeczanin.pl, Pożądliwość rzeczy tego świata:

W dzisiejszych czasach, na różne sposoby, o których wcześniej nikomu nawet się nie śniło, reklama, marketing oraz ogromny przemysł informacyjny i rozrywkowy zachęcają nas do coraz większej ciekawości i pożądliwości oraz do koncentrowania się na coraz mniej istotnych rzeczach.

Trzy rzeczy, które musimy wyeliminować, aby dostąpić zbawienia

Jeśli mamy w pełni otworzyć nasze serca na Chrystusowe prawo miłości, musimy wyeliminować grzechy i błędy, które narosły w zakamarkach naszych serc w wyniku wciąż utrzymującego się i jątrzącego prawa pożądliwości Szatana. Istnieje całe mnóstwo grzechów i błędów, które mogą nas odciągać od miłości Boga. Jak powiedziały sługi Szatana o samych sobie, możemy nazywać je „legion”, ponieważ jest ich tak wiele (por. Mk 5,9; Łk 8,30).

Tutaj jednak skupimy się na trzech z nich: na znanych od wieków grzechach ciekawości i pożądliwości oraz na współczesnym fałszywym bogu konsumpcjonizmu. (…) Ciekawość zbytnio koncentruje się na rzeczach trywialnych, które dostarczają prostych podniet i przyjemności, kosztem rzeczy wyższych, ważniejszych, takich jak zasady wiary. Powinniśmy zadać sobie pytanie, czy nasza ciekawość nie sprawia, że spędzamy zbyt wiele godzin, przeskakując z jednej strony internetowej lub z jednego konta w mediach społecznościowych na drugie, podczas gdy powinniśmy poświęcać o wiele więcej czasu i energii na koncentrowanie się na rzeczach, które liczą się najbardziej, takich jak zgłębianie wiary lub rozeznawanie potrzeb naszych przyjaciół i rodziny (…).

Obszerniejsze fragmenty książki dostępne są na stronie: sadeczanin.pl.

„Gazeta Wrocławska”, „Polska Metropolia Warszawska”, Gazeta Lubuska”, 8/9 kwietnia 2022 r., Ciągle aktualna mądrość Akwitańczyka:

Książka, która pokazuje, że Xlll-wieczna mądrość Toma­sza z Akwinu ma bardzo du­że przełożenie także na współczesność.

Tygodnik „Niedziela, 17 kwietnia 2022 r., Lekcje z życia, Ireneusz Korpyś:

Dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak żyć w pogmatwanej współczesnej rzeczywistości.

Wydawać by się mogło, że Suma teologiczna św. Tomasza jest dziełem trudnym, niemożliwym do prze-brnięcia dla zwykłego zjadacza chleba. Kevin Vost udowadnia, że jest to jedna z najbardziej praktycznych ksiąg, wciąż zyskująca na swojej aktualności, wszak ludzka natura od czasów, w których żył Akwinata, nie uległa zmianie. Nieustannie podlegamy tym samym namiętnościom, tym samym pragnieniom, niezmiennie mamy przed sobą ten sam cel: Boga. Wyciągnięta z Sumy teologicznej duchowa mądrość stanowi antidotum na zagrożenia czyhające na człowieka w obecnych burzliwych czasach. Jak zauważa autor: „Jeśli spędzimy nasze życie w pogoni za przyjemnością, pieniędzmi, władzą czy sławą, to dlatego, że wierzymy, iż takie rzeczy są najwyższymi dobrami, które uczynią nas szczęśliwymi. Tomasz jednak, podobnie jak przed nim św. Augustyn, dobrze wiedział, że nasze serce zawsze będzie niespokojne, póki nie spocznie w Bogu.

Autor tej nietuzinkowej książki jest wykładowcą i pisarzem. W swoich publikacjach porusza się wokół zagadnień związanych z filozofią scholastyczną, współczesną psychologią i rozwojem duchowym, co widać m.in. w 12 lekcjach św. Tomasza z Akwinu. Osobiście zmierzył się z zagrożeniami tego świata, by dotrzeć do światła nawrócenia. Jego książki nie są suchym i odrealnionym zbiorem faktów. Vost żyje tym, o czym pisze. „Burzliwy świat naszych czasów potrzebuje ponadczasowej duchowej mądrości Tomasza jak nigdy dotąd”. Pozwala nam ona skupić uwagę na tym, co najważniejsze, na zsynchronizowaniu swoich pragnień z wolą Boga. Z ogromnej spuścizny intelektualnej Akwinaty Vost wybiera zagadnienia, którymi żyje współczesny człowiek. Tytułowe 12 lekcji to 12 pytań, które każdy z nas stawia na poszczególnych etapach życia. Odpowiedzi na nie prowadzą do lepszego przeżywania czasu, który został nam dany na ziemi.

„Gość Niedzielny”, 1 maja 2022 r., Nauczyciel ducha, Franciszek Kucharczak:

Czy św. Tomasz z Akwinu mówi coś o zastępowaniu niedzielnej Mszy wyjściem do lasu? Owszem – w „Sumie teologicz­nej”. Doktor Anielski zawarł w tym dziele więcej odpowiedzi niż przeciętny człowiek zadałby mu pytań. Kevin Vost, amerykański profesor, wybrał z dorobku świętego dominikanina 12 zagadnień, z których stworzył „lekcje”. Czerpiąc z myśli Tomasza, udziela praktycznych rad, jak wybierać w życiu to, co „najpiękniejsze i najlepsze – czyli Boga”. Sam autor wie, co mówi – w wieku 43 lat, po długim okresie ateizmu, powrócił do Boga i Kościoła. Zanim spisał „lekcje” z Akwinaty, przetestował je na sobie.

„Magazyn do czytania KSIĄŻKI”, 1 kwietnia 2022 r., 12 lekcji św. Tomasza:

Książka dla tych, którzy potrzebują konkretnych rad, jak żyć w pogmatwanej codzienności współczesnego świata.