Magazyn psychologiczny Charaktery w swoim wydaniu z 01.02.2020 był uprzejmy zamieścić recenzję książki Introwertyzm. Cicha moc w publikacji Poszukiwacze spokoju. Można przeczytać:
Gdyby nie oni – introwertycy, nie byłoby może nikogo, kto by potrafił nas cierpliwie wysłuchać.
Nasza cywilizacja promuje ekstrawertyków. Łatwiej nawiązują kontakty, szybciej znajdują pracę. Na co mogą liczyć introwertycy, którzy są z natury wycofani, skupieni na wewnętrznych przeżyciach, a w tłumie czują się obco? Przejęci tym, co inni o nich myślą, patrzą na nich przez pryzmat swych obaw. Na czym polega ich tytułowa moc?
Są dobrymi obserwatorami, szybciej niż inni wykrywają błędy. W sytuacji kryzysowej rzadko dają się wyprowadzić z równowagi. Skłonni do refleksji, muszą wszystko przemyśleć. Często cechuje ich bogata wyobraźnia. Lubią mieć wszystko pod kontrolą, nie ryzykują bez potrzeby. Mają mniej kontaktów, ale są one głębsze. Potrzebują więcej niż ekstrawertycy czasu, spokoju, czułości i wsparcia. Jeśli tego doświadczają, ich cechy okazują się atutem.
Autorka jest pedagogiem i coachem. Wspiera ludzi pragnących rozpoznać swoją osobowość. Zajmuje się też poradnictwem duszpasterskim w szpitalach. Podpowiada introwertykom, jak mogą poznać siebie i wykorzystać cechy swojej osobowości.
Wprawdzie kultura promuje ekstrawertyków, ale nie każdy nim jest i nie musi być. Introwertycy też mają coś do zaoferowania światu – właśnie dlatego, że jest taki głośny i chaotyczny. A im lepiej poznają swoją naturę i zaakceptują ją, tym łatwiej będzie im się dogadać z innymi, także z ekstrawertykami.
Oceń