Mdr 7,7–11 / Ps 90,12–17 / Hbr 4,12–13 / Mk 10,17–30
[13 października 2024 / XXVIII niedziela zwykła]
Światowe zasoby złota są jak odrobina piasku w porównaniu z mądrością. Ona jest najcenniejsza – mówi autor Księgi Mądrości. Ona przewyższa nie tylko wartości czysto materialne, ale też inne, zwykle tak cenne dla człowieka, jak zdrowie czy uroda. Gdzie jest ona – tam są „niezliczone bogactwa”.
To właśnie temat mądrości łączy pierwsze czytanie z Ewangelią. Nowy Testament przedstawia Jezusa Chrystusa jako Tego, w którym „wszystkie skarby mądrości i wiedzy są ukryte” (Kol 2,3). Więcej, Święty Paweł wprost nazywa Chrystusa „mądrością Bożą” (1 Kor 1,24)! Słowa starotestamentalnego mędrca o stawianiu mądrości ponad bogactwami mogą brzmieć nieco teoretycznie. Ewangelia opisuje praktyczny wymiar tej nauki, konfrontuje ją z życiem opisanych w niej postaci. Być może człowiek, który przychodzi do Mistrza z Nazaretu, przeczuwa w Nim obecność boskiej mądrości, ostatecznie jednak nie decyduje się zrezygnować ze swego majątku i pójść za Nauczycielem.
Apostołowie natomiast zrobili to, choć w ich słowach można wyczuć cień wahania co do słuszności takiej decyzji: „Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą”… Jezus zapewnia ich, że dokonali trafnego wyboru i ponownie mówi o bogactwach związanych z pójściem za mądrością. Uczniowie, którzy w sposób radykalny poszli za nią (to jest za Nim), nie muszą się martwić o byt materialny, bo czeka ich „stokroć więcej domów i pól”. Co więcej, mają odnaleźć też wielkie bogactwo relacji: „stokroć więcej braci, sióstr, matek i dzieci”. Starotestamentalne czytanie mówi, że wraz z mądrością „przybywają wszystkie dobra”, Ewangelia składa jeszcze większą obietnicę, zapowiadając „życie wieczne” dla tych, którzy wybrali mądrość.
Jednocześnie widać tajemniczy trud związany z jej wyborem. W wersji starotestamentalnej jest on zasygnalizowany niepokojącym przeciwstawieniem mądrości zdrowiu. W Ewangelii Chrystus mówi, że bogactwo wynikające z pójścia za Nim istnieje „wśród prześladowań”. Mimo to słowo Boże uczy nas, że nie ma nic cenniejszego niż Mądrość i jej skarby.
Oceń