William M. Wright IV

Frank J. Sheed

(ur. 20 marca 1897 r. w Sydney, Australia – zm. 20 listopada 1981 r. w Jersey City, New Jersey, Stany Zjednoczone) – prawnik, pisarz, mówca katolicki, świecki teolog, apologeta, wykładowca, wydawca.

Ukończył studia prawnicze na uniwersytecie w Sydney.

Jego ojciec był protestantem, a matka katoliczką. Zgodnie z wolą ojca wychowywano go w tradycji protestanckiej, lecz w wieku 16 lat przeszedł na katolicyzm. W 1920 roku pojechał do Londynu, gdzie przyłączył się do Catholic Evidence Guild – świeckiego stowarzyszenia, które miało na celu w sposób jasny i przekonujący objaśniać doktryny Kościoła katolickiego.

Szacuje się, że Sheed wygłosił, najpierw na ulicach Londynu a później w Stanach Zjednoczonych, blisko 7000 przemówień publicznych. Był naturalnym mówcą o bystrym umyśle, zachowującym jasność przekazu. Najwięcej energii poświęcił racjonalnej obronie katolicyzmu.

W 1926 r. Francis Joseph Sheed poślubił należącą do Catholic Evidence Guild Mary (Maisie) Josephine Ward, potomkinię jednej z wybitnych brytyjskich rodzin katolickich. W tym samym roku młode małżeństwo założyło katolickie wydawnictwo Sheed&Ward. W 1933 r. przenieśli je do Nowego Jorku i stali się najbardziej wpływowymi wydawcami katolickiej literatury. Sheed nie pobierał z firmy żadnej pensji, ponieważ postrzegał swoją pracę jako powołanie. Po wielu zmianach właścicielskich dzisiaj nowojorska część wydawnictwa należy do Rowman & Littlefield.

Sheed wydał 16 książek i wiele mniejszych dzieł. Za największe uważa się Teologię i zdrowy rozsądek (Theology and Sanity). Jak twierdzi sam autor, każda część przed zapisaniem jej na papierze została wypróbowana podczas 40 a nawet 50 ulicznych wystąpień. Jest to więc wyjątkowo przydatny tekst dla apologetów. Podobnie, jak cała twórczość Sheeda.

To bardzo ciekawe, że w katolickiej Polsce, która już przed II wojną światową tak bardzo pokochała G.K. Chestertona, a po wojnie z wielkim zapałem rozczytywała się w książkach C.S. Lewisa, która wciąż kocha autorów piszących o wierze głęboko i prosto jednocześnie, Frank Sheed i Maisie Ward są wciąż właściwie nieznani. Teologia dla początkujących jest – o ile mi wiadomo – jedyną książką Sheeda, która została dotychczas przetłumaczona na język polski i wydana w naszym kraju.

– napisał Janusz Pyda OP we wstępie książki Teologia dla początkujących, która jest skróconą wersją Theology and Sanity.