Zdjęcie Alistera E. McGratha

Alister E. McGrath

urodzony 23 stycznia 1953 w Belfaście – teolog protestancki, doktor biofizyki, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz King`s College w Londynie. Propagator wiary chrześcijańskiej w kulturze świeckiej, zaangażowany w dyskusję z „nowym ateizmem”. Autor powszechnie znanych dzieł apologetycznych oraz licznych książek, między innymi Apologetyka po prostu. Jak pomóc poszukującym i sceptykom w odnalezieniu wiary.

Kształcił się na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie obronił doktorat z nauk przyrodniczych (1977 r.) i z wybitnym wynikiem zakończył studia teologiczne (1978 r.). Po zakończeniu studiów rozpoczął przygotowania do pełnienia posługi jako ksiądz anglikański. Dwa lata później przyjął święcenia diakońskie, a po kolejnym roku – kapłańskie.

W międzyczasie został zaproszony do objęcia kilku stanowisk na Uniwersytecie Oksfordzkim i innych prestiżowych uczelniach wyższych obszaru anglojęzycznego. Mianowany profesorem teologii historycznej, objął funkcję kierownika Katedry Teologii w Oksfordzie. Na tej uczelni przyznano mu także honorowy tytuł doktora teologii (Doctor of Divinity) w uznaniu badań z nurtu teologii historycznej i systematycznej.

Był pierwszym dyrektorem nowo otwartego Oksfordzkiego Centrum Apologetyki Chrześcijańskiej. Wciąż otrzymywał prestiżowe wyróżnienia naukowe. Jako najbardziej godne uwagi należy tu wymienić: zaproszenie do członkostwa w Królewskim Towarzystwie Wspierania Sztuki, Przedsiębiorczości i Handlu (Royal Society of Arts), objęcie stanowiska naukowego w Centrum Teologii, Religii i Kultury słynnego Kolegium Królewskiego w Londynie.

McGrath jest krytykiem ateizmu, choć dawniej sam reprezentował ten nurt. W ostatnich latach szczególną uwagę poświęca zjawisku tzw. ateizmu naukowego i odkrywaniu różnych perspektyw patrzenia na ateistyczną apologetykę innego znanego uczonego Oksfordu – Richarda Dawkinsa.

Regularnie bierze udział w debatach i podejmuje dialog z największymi myślicielami współczesnego ateizmu. Bada także ikoniczną rolę, jaką w kształtowaniu współczesnej, ateistycznej apologetyki odegrał Karol Darwin.

Głównym zainteresowaniem naukowym McGratha jest obecnie tak zwana teologia naturalna, która od pewnego czasu na nowo stanowi popularny przedmiot rozważań teologicznych. Jak mówi: „Racjonalna argumentacja nie tworzy wiary, ale utrzymuje klimat, w którym wiara może kwitnąć”.

Jest badaczem Lewisa i autorem jego ostatecznej biografii pt. C.S. Lewis – A Life, która ukazała się w 50. rocznicę śmierci autora Narni.

Mieszka w Cotswolds, w Oxfordshire.

Aktywny na Twitterze, Facebooku. Jego działalność prezentuje strona.