Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie Beczka w Krakowie kończy sześćdziesiąt lat. Stało się już miejscem ikonicznym, z którym na przestrzeni lat związane były postaci nieszablonowych polskich dominikanów, m.in. Tomasza Pawłowskiego, Joachima Badeniego, Jana Andrzeja Kłoczowskiego, Rafała Skibińskiego, Wojciecha Prusa czy Adama Szustaka. To także miejsce, które swoim stylem myślenia o Kościele, wierze, relacjach, odpowiedzialności i zaangażowanej postawie obywatelskiej wywarło wpływ na tysiące studentów.
Jubileusz to okazja do stawiania pytań o dzisiejszy kształt wspólnotowości, jej potrzebę i sposób budowania. A także o to, kim czy może czym jest dziś inteligencja.
W jednym z wywiadów Jan Andrzej Kłoczowski OP, wieloletni duszpasterz Beczki, nawiązując do popularnych swego czasu określeń generacyjnych, mówił, że nie jest ani z pokolenia JP2, ani B16, tylko z pokolenia J23. Ten skrót to, pół żartem, pół serio, gra skojarzeń. Po pierwsze, bo mówi o papieżu Janie XXIII, na którym wychował się „Kłocz”, po drugie, bo odwołuje się do skojarzenia z nieśmiertelnym bohaterem serialu Stawka większa niż życie, który używał konspiracyjnego pseudonimu J-23.
Tak więc w nawiązaniu do socjologicznych definicji o iksach, igrekach czy zetkach proponujemy wprowadzenie terminu „pokolenie B”, który obejmował będzie wszystkie generacje „beczkowiczów” – byłych, obecnych i przyszłych.
* * *
W tym numerze:
Jest inaczej, niż myślicie / po co nam duszpasterstwo akademickie
Benedykta Karolina Baumann OP
Koniec więzi / czy nie potrzebujemy już wspólnoty?
rozmawiają socjolog Jarema Piekutowski i Tomasz Maćkowiak
Gra w klasy / inteligencja, czyli kto?
rozmawiają socjolog Piotr Kulas i Michalina Kaczmarkiewicz
Oceń