Zdjęcie Szymona Hołowni

Szymon Hołownia

urodzony 3 września 1976 r. w Białymstoku – absolwent psychologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, dziennikarz, autor kilkunastu książek, w których często porusza tematy związane z rodziną i religią.

Zadebiutował w telewizji w 2006 roku jako prowadzący „Po prostu pytam” w TVP 1. Pracował w Religia.tv, a później w TVN – w latach 2008-2020 współprowadzący program „Mam talent!”. Przed rozpoczęciem kariery w mediach próbował drogi życia konsekrowanego – dwukrotnie przebywał w nowicjacie oo. dominikanów.

Pisał dla wielu czasopism, m.in.: „Gazeta Wyborcza”, „Newsweek Polska”, „Rzeczpospolita”, „Machina”, „Przewodnik Katolicki”, „Więź”, „Wprost”, „W drodze”, Tygodnik Powszechny”. W latach 2016-2017 publikował w miesięczniku „W drodze” felietony w cyklu Woda i ręcznik.

Dwukrotnie otrzymał nagrodę Grand Press (2006 i 2007 r.), MediaTory w kategorii „NawigaTOR” (2008 r.). Nagrodzony „Wiktorem publiczności” (2010 r.).

Założył Fundację Kasisi, wspierającą Dom Dziecka w Kasisi w Zambii, oraz Fundację Dobra Fabryka, działającą na w pięciu krajach Afryki, w Chinach, w Bangladeszu oraz w Polsce. W rodzinnym Białymstoku uruchomił oddział „Pomocy Maltańskiej”.

W 2020 roku ubiegał się o urząd prezydenta RP jako kandydat bezpartyjny. Z żoną Urszulą i córką Marią mieszkają pod Warszawą.