Mirosław Pilśniak OP

Mirosław Pilśniak OP

urodzony 5 lutego 1959 r. w Mosinie – dominikanin, z wykształcenia matematyk, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor wielu kompozycji muzyki liturgicznej, obecnych w śpiewniku Niepojęta Trójco.

Do zakonu wstąpił w 1983 roku, uzyskał tytuł magistra z dziedziny wiedzy o Ojcach Kościoła, a także tytuł licencjata teologii dogmatycznej, który uprawnia do wykładania na wyższych uczelniach kościelnych.

Święcenia kapłańskie otrzymał w 1990 roku. Następnie był duszpasterzem akademickim i duszpasterzem młodzieży szkół średnich w Krakowie. Przez sześć lat był przeorem krakowskiego klasztoru dominikanów, a przez następne trzy – klasztoru w Warszawie.

Od 2005 Duszpasterz Rodzin oraz opiekun Klubiku Maluchów i Rodziców „Sto Pociech” i prezes Fundacji Sto Pociech przy klasztorze i kościele oo. Dominikanów św. Jacka przy ul. Freta w Warszawie. Od połowy 2019 roku ponownie rozpoczął pracę w Krakowie jako pracownik Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

Znany jest także jako duszpasterz rodzin, kaznodzieja zaangażowany rekolekcje i formację małżeństw. Prowadził liczne programy o tematyce religijnej oraz rodzinnej. Wykłada teologię małżeństwa i etykę w Dominikańskim Studium Filozoficzno-Teologicznym w Krakowie oraz w Kolegium św. Tomasza w Kijowie.

Jego książka Krótka kołdra. O dialogu małżeńskim została opublikowana nakładem Wydawnictwa W drodze.

zDOLni S01E01 – o muzyce u dominikanów mówi Mirosław Pilśniak OP

Życzenia imieninowe przyjmuje 24 sierpnia.