Czy nauka pogrzebała Boga?
Młodzi ludzie coraz częściej odwracają się od Kościoła. I to jest fakt. Dlaczego? Wśród przyczyn zebranych przez autora i opublikowanych w książce Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła znalazły się między innymi: niezaspokojone potrzeby duchowe, utrata zainteresowania, zbyt wiele próśb o pieniądze, brak wiary, niezadowolenie z panującej atmosfery, Kościół zbyt rytualny, zbyt formalny, okropna muzyka.
Z częścią z nich na pierwszy rzut oka trudno się nie zgodzić. Jednak Brandon Vogt nie poddaje się i nam również radzi tego nie robić. Daje konkretne argumenty i narzędzia oraz propozycję planu działania. Budzi nadzieję na powrót naszych dzieci do bliskiej relacji z Bogiem. Przytacza niezwykle użyteczną listę pytań i tematów do dyskusji. Przekonuje, że po zainicjowaniu rozmowy i wysłuchaniu problemów dziecka będziemy gotowi, aby wejść z nim w dialog na temat wiary i nie tylko.
Z lektury dowiadujemy się również: Co tak naprawdę myślą młodzi ludzie? W co wierzą? Jak wyglądają profile byłych katolików? Jakie są mity na temat odchodzących katolików? Jak możemy próbować rozwiązać tę sytuację? Jaką strategię przyjąć? Czego nie robić? Komu zaufać?
A także: Jak pomóc dziecku znaleźć prawdziwy Skarb? Jakie są podstawowe zasady, którymi powinniśmy się wszyscy kierować? O co i jak się modlić? Jakie są podstawowe kroki ponownego połączenia się z Kościołem? I przede wszystkim – jak budować relację z dzieckiem, która jest fundamentem wszystkiego.
Gdybym miała w dużym skrócie podsumować rady Brandona Vogta, to na liście znalazłyby się: modlitwa, post, „sianie ziaren”, otwarta rozmowa, wzbudzenie ciekawości – zainspirowanie przykładem – własnym i ważnych ludzi żyjących wiarą (świeckich i duchownych).
Dla mnie jako mamy dwóch nastolatków ma to sens i dlatego zdecydowanie polecam tę książkę wszystkim rodzicom młodych gniewnych.
Magdalena Kaniewska o książce Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła, Brandon Vogt, tłum. Justyna Grzegorczyk, W drodze 2023
Oceń