Lubię hebrajskie słowo: hinneni, które oznacza: Oto jestem. Kiedy więc rano wchodzę do kaplicy, modlę się za moich przyjaciół, ale przede wszystkim mówię Bogu: Oto jestem. Co chcesz, abym zrobił?
Rozmawiają kardynał Timothy Radcliffe OP i Jolanta Brózda-Wiśniewska
Napisaliście z Łukaszem Popko OP książkę Pytanie Boga. Jakie pytania stawia ojcu Bóg na tym etapie życia i powołania dominikanina i kardynała?
Bóg często wzywa ludzi do zrobienia czegoś, gdy mają osiemdziesiąt lat, a nawet więcej: Abraham, Mojżesz, Zahariasz, Sara. Chrześcijanin powinien pozwolić się zaskoczyć nowym wyzwaniom nawet w podeszłym wieku. W tej chwili, tak mi się wydaje, Bóg prosi mnie, abym dotarł do młodych ludzi, którzy pilnie potrzebują nadziei. Pierre Teilhard de Chardin powiedział kiedyś, że przyszłość należy do tych, którzy dają nadzieję następnemu pokoleniu. Myślę, że jest to wzajemne. Młodzi dają nam nadzieję, a my im. W klasztorze w Oksfordzie, gdzie mieszkam, jest wielu młodych dominikanów. Szczególnie myślę o jednym z nich, który jest muzykiem. Często przychodzi na lunch w tym samym czasie co ja i zawsze zadaje pytania. Priorytetowo traktuję zaproszenia ze szkół i z uniwersytetów. Za kilka dni będę na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie [rozmowa odbyła się 15 stycznia 2025 roku w Oksfordzie – przyp. red.]. Tam mogę słuchać młodych, dzielić się z nimi moją nadzieją i samemu się wzmacniać.
Ciekawe, bo słyszałam wiele razy, że młodzi ludzie nie są zainteresowani zadawaniem pytań o Boga i Kościół. A Kościół często udziela odpowiedzi na pytania, których nikt nie zadaje. O co najczęściej pytają młodzi ludzie?
Często postrzegają dogmat wiary jako coś, co zamyka umysł. Uważają, że jeśli jest doktryna, to nie trzeba już myśleć. Nie podoba im się to. Dlatego mówię im: Doktryna jest ekscytująca. Otwiera umysł, otwiera serce i inspiruje do dalszych pytań. Kiedy mówisz: Jezus jest Bogiem i człowiekiem, nie zamykasz pytania, otwierasz je nieskończenie, na zawsze. Istnieje legenda, że kiedy Akwinata był dzieckiem, jego pierwszym pytaniem było: Kim jest Bóg? Nigdy na nie nie odpowiedział, nie potrafił na nie odpowiedzieć. Przez całe życie zmagał się z pytaniami przekraczającymi zdolność zrozumienia. Mam nadzieję, że kiedy spotykamy się z młodymi ludźmi, możemy im pomóc zadawać dobre pytania. Łukasz Popko zawsze powtarzał: Wyzwaniem nie jest znalezienie dobrej odpowiedzi, ale znalezienie dobrego pytania. W Bagdadzie mamy Dominikańską Akademię Nauk Społecznych, w której ponad 80 procent studentów to muzułmanie. Motto tej uczelni brzmi: Tutaj żadne pytanie nie jest zabronione. Bardzo mi się to podoba. Kiedy wiele lat temu pojechałem na Filipiny jako generał zakonu, spotkałem filipińskich studentów dominikańskich. Jeden z nich, nieco bezczelny, zapytał: Timothy, byłeś kiedyś zakochany? W pokoju rozległ się pomruk dezaprobaty. Ale ja powiedziałem: Wszelkie pytania są dozwolone! Pośmialiśmy się wtedy, a teraz ten zakonnik jest jednym z przełożonych swojej prowincji. Choć minęło już trzydzieści lat, niektórzy dalej mu wypominają to pytanie.
Oceń