Łukasz Miśko OP

urodzony w 1982 r. – dominikanin, od kwietnia 2021 r. przeor wrocławskiego Konwentu św. Wojciecha, od lipca 2019 r. prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, rektor kościoła św. Idziego, duszpasterz wspólnoty anglojęzycznej przy kościele św. Idziego, członek podkomisji ds. Muzyki Liturgicznej w Zakonie.

Wcześniej duszpasterz szkół średnich w Jarosławiu (2007-2009), duszpasterz akademicki w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej (2009-2019), wikary w Katedrze Świętej Rodziny w Anchorage na Alasce (2011-2012).

Od wczesnego dzieciństwa uczył się gry na pianinie. Będąc członkiem zespołu muzyki dawnej, poznał krakowskich dominikanów, którzy zrewolucjonizowali jego spojrzenie na muzykę liturgiczną. Zainspirowany sposobem modlitwy i śpiewu braci kaznodziejów, wstąpił do Zakonu w roku 2000.

Jak się modlić psalmami?

W roku 2007 otrzymał dyplom Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, broniąc pracę z patrologii.

W Stanach Zjednoczonych był duszpasterzem akademickim w Columbia University w Nowym Jorku, Holy Family Cathedral w Anchorage na Alasce, University of Washington Newman Center w Seattle oraz St. Catherine’s Newman Center w Salt Lake City. W każdym z tych miejsc organizował przynajmniej jedną pielgrzymkę do grobu św. Jakuba, by dzielić się swoją pasją pielgrzymowania szlakiem św. Jakuba w Hiszpanii.

Koncentruje się na formacji liturgicznej wiernych. Ceni sobie pracę z uczniami i studentami oraz teologiczne dyskusje przy lampce dobrego wina.

Życzenia imieninowe przyjmuje 18 października.