Czy władza daje szczęście? Czy ziemskie przyjemności mogą dać prawdziwe szczęście? Kiedy przyjemność przechodzi w uzależnienie? Czy przedmioty dają szczęście? Czy pieniądze dają szczęście? Czy uznanie daje szczęście? To tylko wybrane pytania, na które odpowiedzi znajdziemy w książce Jak być szczęśliwym. Recepta na spełnione życie według św. Tomasza z Akwinu.
Matt Fradd wyjaśnia w niej, jak Święty Tomasz z Akwinu, dominikanin, doktor Kościoła, jeden z najsłynniejszych teologów mający wgląd w sprawy serca i umysłu, wyobrażał sobie szczęście i drogę do niego. Jego rozważania, które dziś zaliczylibyśmy do dziedziny psychologii, dalece wyprzedzały ówczesną epokę i choć spisane zostały w okresie średniowiecza, nie straciły nic na aktualności.
Akwinata na przykładzie siedmiu grzechów głównych umiał wyjaśnić, co (choć pozornie mogłoby się zdawać, że jest inaczej) nas unieszczęśliwia, pozostawiając jednocześnie remedium. Pysze przeciwstawił modlitwę mającą na celu wzrastanie w pokorze, chciwości – mądre zarządzanie tym, co otrzymaliśmy w darze, i hojność, nieczystości – post i czynienie dobra, zazdrości – próbę pomyślenia o innych jak o przyjaciołach, którym Bóg również błogosławi, obżarstwu – umiarkowanie, gniewowi – wdzięczność i wreszcie lenistwu – radość.
Jak być szczęśliwym. Recepta na spełnione życie według św. Tomasza z Akwinu motywuje, aby przystanąć w pędzie życia i spróbować poszukać odpowiedzi na fundamentalne pytania: Po co żyję? Gdzie szukam szczęścia? Czego najbardziej pragnę? Co nie uszczęśliwia? Co robić, kiedy się cierpi? Skąd się bierze smutek i jak możemy sobie z nim poradzić?
Nie ma jednej recepty na szczęście, ale Święty Tomasz znał się na tym, jak żyć. Warto więc zaczerpnąć z jego studni mądrości.
Magdalena Kaniewska o książce Jak być szczęśliwym. Recepta na spełnione życie według św. Tomasza z Akwinu, Matt Fradd, tłum. Maciej Stroiński, W drodze 2024
Oceń