Anna A. Terruwe

(ur. 19 sierpnia 1911 roku w Vierlingsbeek, Holandia – zm. 28 kwietnia 2004 roku w Deurne, Holandia) – holenderska katolicka psychiatra. Wraz z Conradem W. Baarsem odkryli, zbadali i opisali skutki oraz sposoby leczenia jednostki chorobowej nazwanej zespołem niezaspokojenia emocjonalnego.

Ukończyła studia medyczne na Uniwersytecie w Utrechcie w Holandii, następnie uzyskała doktorat z filozofii na Uniwersytecie w Leiden. Wykładała na Katolickim Uniwersytecie w Nijmegen.

Przez wiele lat zajmowała się praktyką psychiatryczną w Nijmegen, gdzie odwiedzali ją pacjenci z całej Europy Zachodniej. Poza pracą w gabinecie lekarskim była również znaną wykładowczynią oraz autorką książek.

Swojej działalności nie ograniczała jedynie do pracy w gabinecie lekarskim, ale była znana z licznych wykładów, konferencji i książek.

Jej główną zasługą było odkrycie mechanizmu nerwic represyjnych, którego dokonała, opierając się w medycynie na filozoficznych podstawach średniowiecznej psychologii św. Tomasza z Akwinu. Mariaż tomistycznej koncepcji człowieka z intuicją Zygmunta Freuda okazał się płodny. Dowodem skuteczności terapii dr Terruwe są liczne rzesze ludzi, którym pomogła zintegrować w pełni zaakceptowaną uczuciowość w bogatej, szczęśliwej osobowości.

Zupełnie nowatorskim dziełem jest wyróżnienie nerwicy nierepresyjnej, którą nazywa nerwicą deprywacyjną.

Wprowadziła do języka psychologii pojęcie afirmacji, czyli nadania człowiekowi emocjonalnego poczucia wartości, które dla neurotyka deprywacyjnego staje się psychicznym „powtórnym narodzeniem”.

Papież Paweł VI nazwał dorobek dr Terruwe „szczególnym darem dla Kościoła”.

Jej liczne książki tłumaczono na angielski, francuski, niemiecki, polski. Wśród najważniejszych należy wymienić The Neurosis in the Light of Rational Psychology i Emotional Growth in Marriage oraz napisane wspólnie z C. Baarsem Loving and Curing the Neurotic i Healing the Unaffirmed: Recognizing Deprivation Neurosis.

Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazała się Integracja emocjonalna. Jak uwierzyć, że jesteś kochany i potrafisz kochać.