fot. Klaudia Kulon

rozmawiają Klaudia Kulon i Radosław Nawrot

Kobieta odnosząca sukcesy w szachach? Na myśl przychodzi Beth Harmon z serialu Gambit królowej, który zrobił wielką furorę w ostatnich tygodniach. Oglądała pani?

Oczywiście! Dla szachistów to obowiązkowa pozycja. Nie mogłam się od tego serialu oderwać. Obejrzałam jednym tchem.

Kiedy byłem dzieckiem, polska telewizja pokazywała poszczególne pojedynki meczu o mistrzostwo świata między Garrim Kasparowem i Anatolijem Karpowem. Zasiadałem z szachownicą i odtwarzałem ich posunięcia. Zresztą nie tylko ja, to było wówczas bardzo popularne. Teraz popularność szachów znów rośnie po serialu?

Rośnie. Widać różnicę w zainteresowaniu chociażby mediów, ale także na zajęciach szachowych. Przychodzi na nie znacznie więcej osób niż wcześniej. Coraz większą popularnością cieszą się wszelkie instruktaże, podręczniki, filmiki na YouTube. Wiele osób wraca do szachów po latach. Przypomnieli sobie, że kiedyś przecież grywali, i że było to miłe. Mamy boom na szachy.

Odnalazła pani w sobie trochę Beth Harmon?

Większość szachistek chyba tak o sobie myśli i każda z nas odnalazła coś z tej postaci. Beth Harmon walczy w serialu z facetami jak równy z równym. Niewiele szachistek na świecie było w stanie taką walkę podjąć, na myśl przychodzi zwłaszcza Judit Polgár, najlepsza szachistka na świecie1. Z mężczyznami gra się inaczej, trudniej, poza tym mężczyźni źle znoszą porażkę z kobietą.

Jak to – inaczej się gra? Potrafię sobie wyobrazić, że mężczyzna rzuca dalej oszczepem, biegnie szybciej na 100 metrów czy płynie kraulem, ale dlaczego miałby lepiej grać w szachy niż kobieta?

To trudne pytanie i chyba nie potrafię wytłumaczyć, dlaczego tak jest. Wystarczy spojrzeć na czołówkę rankingu światowego zwanego Elo2. W czołowej setce najlepszych jest tylko jedna kobieta, właśnie Judit Polgár3, to o czymś świadczy. Mówi się, że kobiety grają bardzo dynamicznie i emocjonalnie, w ich wykonaniu to bardziej szalone szachy.

Beth Harmon kładła się do łóżka i wtedy widziała figury na suficie. W ten sposób w swej głowie rozgrywała partie. Pani też je widzi?

Nie widz

Zostało Ci jeszcze 85% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się