fot. archiwum prywatne

Maciej Zięba – ksiądz, dominikanin, fizyk, teolog, filozof, publicysta, uczestnik ruchu „Solidarności” – był przede wszystkim Człowiekiem. Takim człowiekiem, o którym tak często mówił nam świętej pamięci Jego Eminencja Lubomir Huzar. Macieja, który należał do młodszego pokolenia szerokiego kręgu współpracowników świętego papieża Jana Pawła II, zapamiętałem jako uśmiechniętego, niesamowicie pracowitego i niezwykle otwartego na innego człowieka.

***

Ojciec Maciej należał do tych katolickich intelektualistów, którzy mieli szerokie horyzonty i wielką duszę. Był wśród nich jednym z najwybitniejszych, a dla mnie najbardziej sympatyczną osobowością intelektualną. Nie tylko rozumiał wagę dobrych relacji między Polakami a Ukraińcami, ale i troszczył się o nie jak prawdziwy chrześcijanin.

Pragnął poznać życie naszego kraju i Kościoła, dołożył wielu starań, by wspomagać kształtowanie ukraińskiej elity chrześcijańskiej. Założona przez niego Letnia Szkoła Instytutu Trzeciego Tysiąclecia (Instytut Tertio Millennio) w ciągu ćwierćwiecza przyjmowała studentów z różnych krajów postkomunistycznych, w tym

Zostało Ci jeszcze 85% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się