Księga Mądrości Przedwiecznej
Rozpoczynając lekturę książki Odpoczynek i kult, możemy się poczuć lekko zagubieni, gdyż wkraczamy w obcy dla większości z nas świat pojęć i myśli. Na szczęście w pewnym momencie ten naukowo-filozoficzny język przestaje mieć znaczenie.
Dlaczego? Gdyż w przekazie kryje się wstrząsająco aktualna treść. Autor, żyjący ponad siedemdziesiąt lat temu, opisuje i diagnozuje zjawiska, z którymi mamy do czynienia dzisiaj.
Pisze o ludziach będących „funkcjonariuszami” w świecie pracy totalnej, „przykutych” mentalnie do swojej pracy na podobieństwo proletariackiego robotnika, który pracował nieustannie, bo nic nie posiadając, mógł sprzedawać tylko pracę. Pisze o wypoczynku mającym przygotować do jeszcze wydajniejszej pracy, wypoczynku zorganizowanym i zaplanowanym jak kolejne zadanie do wykonania. Pisze o pustych celebracjach świąt pozbawionych duchowego wymiaru, o pozostawaniu w stanie wiecznego zagonienia i o skarłowaceniu ludzkiego wnętrza. A przecież w 1948 roku nie było jeszcze korporacji oczekujących od pracownika pełnej dyspozycyjności, biurowców wyposażonych w siłownie, pokoje do wypoczynku i baseny, firmowych wyjazdów motywacyjnych. Nie było telefonii komórkowej i internetu, pozwalających dotrzeć do pracownika w dowolnym miejscu i czasie. Nie było dekoracji bożonarodzeniowych w listopadzie i hasła „magia świąt”.
Jednocześnie autor nie pozostawia czytelnika samego po burzy, którą może wywołać obnażenie mechanizmów, w jakie wciąga nas świat. Pokazuje, gdzie znaleźć wyciszenie i odzyskać godność. Warto przystanąć, by odnaleźć na nowo sens świętowania, a w konsekwencji (dosięgając tego, co najważniejsze) – bliskość z Bogiem, nasz sens życia.
Agnieszka Kołaczek o książce Odpoczynek i kult, Josef Pieper, tłum. Wiesław Szymona OP, W drodze 2023
Oceń