urodzony 4 lipca 1965 r. w Żyrardowie – dominikanin, doktor teologii, historyk mediewista, studiował w Krakowie, Paryżu i Rzymie, charyzmatyczny kaznodzieja, rekolekcjonista, dyrektor Instytutu Tomistycznego w Warszawie (2010-2016), od 2020 roku dziekana dekanatu północnego Archidiecezji Matki Bożej w Moskwie, od 17 sierpnia 2021 roku przełożony domu w St. Petersburgu.
Chciał być benedyktynem, został dominikaninem. W Zakonie Kaznodziejskim od 1984 roku.
Pasja ojca Krupy OP i iście dominikańskie poczucie humoru sprawiają, że święci ożywają w jego opowieściach:
Wcale nie wiem, czy bym chciał, żeby św. Katarzyna ze Sieny kręciła się tu przy klasztorze. Myślę, że ona by nam zaraz powiedziała, co o nas myśli. Ale z drugiej strony wiem też, że o każdego z nas by walczyła.
– mówił w rozmowie z Szymonem Babuchowskim Ognista święta w „Gościu Niedzielnym”.
W latach 1997-2010 członek Commissio Leonina, komisji przygotowującej krytyczne wydanie dzieł św. Tomasza z Akwinu. Z nominacji Generała Zakonu socius emeritus Commissionis Leoninae (2010).
Laureat nagrody im. Henri de Lubac (edycja 2008), przyznawanej przez Ambasadę Francji przy Stolicy Apostolskiej, za najlepszy doktorat w języku francuskim napisany na papieskich uniwersytetach i wydziałach teologicznych w Rzymie.
Po 18 latach studiów i pracy na Zachodzie wrócił do Polski i przez kolejne lata był dyrektorem Instytutu Tomistycznego.
W latach 2017-2019 pracował jako kapelan sióstr klauzurowych – dominikanek w Radoniach. W 2019 roku spełnił swoje marzenie i wyjechał do Rosji, do dominikańskiego klasztoru w Sankt-Petersburgu.
Od 2018 roku ojciec Krupa OP jest felietonistą miesięcznika „W drodze”. Po przeprowadzce do Petersburga cykl zmienił tytuł z Klasztor za lasem na Klasztor nad Newą.
17 sierpnia 2021 roku, w święto Świętego Jacka, Paweł Krupa OP został przełożonym naszego domu w St. Petersburgu. Ze względu na prace remontowe w klasztorze, wyrażenie zgody, podpisanie oficjalnego dokumentu oraz wyznanie wiary odbyły się w kaplicy Matki Bożej w bazylice Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. Bracia dominikanie pracowali przy tym kościele w latach 1815-1917, a obecnie pełnią tu posługę od momentu ponownego otwarcia świątyni dla wierzących w 1992 roku. Delegatem prowincjała do przyjęcia wyznania wiary przez nowego przełożonego był o. Jurij Dorogin OP.


Nieoczekiwanie poproszony przez Данила Савченко o udział w ulicznym projekcie w Wołgogradzie, stał się gwiazdą TikToka.
Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazało się kilka tytułów jego autorstwa: audiobooki z rekolekcjami Bóg się rodzi i co z tego… oraz oraz Z grzesznicami za Jezusem. Seria Krupówki warszawskie. Kazania zimowe, Krupówki warszawskie. Kazania wiosenne i Krupówki warszawskie. Kazania na lato i jesień – zbiór kazań ojca Krupy OP, wygłaszanych podczas sprawowanych przez niego Mszy świętych o 14:00 na Służewie, zwanych właśnie „krupówkami”. Jest także współautorem zbioru Dominikanie o ośmiu błogosławieństwach.
Jest autorem przekładu listów bł. Jordana do bł. Diany, zebranych w tomie Najdroższej Dianie. O tej przyjaźni, porównywalnej do relacji św. Franciszka i św. Klary, opowiadał u Cezarego Łasiczki w TOKFm.
W e-sklepie jest także dostępna pozycja opublikowana przez Instytut Tomistyczny: Une grave querelle. L’Université de Paris, les mendiants et la conception immaculée de la Vierge (1387-1390).
Niezdecydowany czy kocha bardziej ludzi, czy książki, żyje w twórczym napięciu, starając się książki wprowadzać do życia, a ludzi – do opowieści.
W 2023 roku ukazał się w języku rosyjskim wybór artykułów i wywiadów publikowanych przez Pawła Krupę OP na łamach miesięcznika „W drodze”: Крупа Павел Иду неспешно: Очерки. Интервью. Статьи. Переводы (Издательство Ивана Лимбаха; link do książki).
Życzenia imieninowe przyjmuje 29 czerwca.