Jak amen w pacierzu
fot. raban haaijk / UNSPLASH.COM

Im lepiej znasz Pismo, różnego rodzaju sceny czy fragmenty, tym lepiej będziesz umiał je odczytywać w trakcie liturgii, a tym samym lepiej będziesz mógł w niej uczestniczyć.

Maciej Müller: Na początku mszy kapłan zwraca się do nas, mówiąc: „Pan z wami”, a my odpowiadamy: „I z duchem twoim”. O co chodzi w tym dialogu, który w czasie liturgii powtarza się kilka razy?

Dominik Jurczak OP: Powtarzanie podczas liturgii pewnych słów czy gestów nie jest problemem. Podobnie dzieje się przecież poza liturgią: w ciągu dnia wiele razy mówimy „dzień dobry” czy „dziękuję”; kłaniamy się komuś czy podajemy rękę na powitanie. To są rytuały, które można wykonywać rozumnie bądź bezmyślnie; można je banalizować lub poszukiwać ich głębi. Problemem tak zwanej rutyny ­– bo o niej tutaj mowa – która może się zakraść do liturgii, nie jest powtarzalność, ale brak refleksji nad tym, co mówimy czy robimy. Naturalnie nie chodzi o to, by popaść w skrajność i każdy najmniejszy gest czy słowo rozkładać na czynniki pierwsze, ale o to, by wypowiadane słowa odpowiadały konkretnym gestom.

Zostało Ci jeszcze 91% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się