Ksiądz – zarówno kiedy występuje prywatnie, jak i wtedy, gdy głosi kazanie z ambony – zawsze jest księdzem. I o tym nie wolno mu zapominać.
Rozmawiają rzecznik Konferencji Episkopatu Polski Leszek Gęsiak SJ i Tomasz Maćkowiak
Episkopat wydał niedawno Dekret w sprawie występowania duchownych, członków instytutów życia konsekrowanego, stowarzyszeń życia apostolskiego oraz niektórych wiernych świeckich w mediach. Ale przecież odpowiednie przepisy na ten temat były wydane w 2004 roku. Czy coś się stało, że nagle wydano kolejny dekret na ten sam temat?
Dekret ten nie został wydany nagle, bo prace nad nim trwały od dwóch lat, o czym media były informowane. Zasady dotyczące funkcjonowania w mediach i przestrzeni publicznej osób, które reprezentują Kościół, zasadniczo się nie zmieniły. Zmieniły się natomiast media. Obecnie ogromne znaczenie mają media społecznościowe. A przecież ta przestrzeń w ogóle nie została ujęta w poprzednich normach z uwagi na to, że wówczas, 19 lat temu, znaczenie mediów społecznościowych było nieporównywalnie mniejsze niż dzisiaj. Z tego powodu biskupi uznali, że normy dotyczące mediów społecznościowych powinny zostać doprecyzowane. Chodzi zatem o aktualizację, dostosowanie istniejących już norm do obecnej sytuacji na rynku mediów.
Czy to nie jest trochę za późno? Przecież media społecznościowe podbijają świat już ładnych parę lat…
Właśnie dlatego, że media społecznościowe w ostatnich latach odgrywają tak istotną rolę w komunikacji społecznej, doprecyzowanie norm było konieczne. Ufam, że aktualizacja, która właśnie została wydana, wychodzi nap
Zostało Ci jeszcze 85% artykułuWykup dostęp do archiwum
- Dostęp do ponad 7000 artykułów
- Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
- Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
Oceń