Wołanie o wiarę
fot. md mahdi / UNSPLASH.COM

Wołanie o wiarę

Znajomy zaproponował mi, abym znalazła sobie lekturę duchową na wielki post. Nie muszę szukać. Książka Oczko. Miniatury (anty)klerykalne Krzysztofa Popławskiego OP, byłego prowincjała polskich dominikanów, duszpasterza akademickiego i misjonarza, podejmuje zawsze aktualny temat nawrócenia. Tym razem jednak nie świeccy, ale księża potrzebują przemiany.

Ta książka to odpowiedź na kryzys kapłaństwa kreowany w mediach. To wołanie o wiarę żywą i prawdziwą, zamknięte w formie dwudziestu jeden krótkich opowiadań. Autor prezentuje w nich różne oblicza księży – zakochanego w dziewczynie, rozeznającego swoje powołanie, kleryka, rutyniarza, ubogiego w duchu, śmiertelnie chorego, pełnego uczuć rodzicielskich, wątpiącego, ufnego we wszechmoc Boga, aż po wspominającego swoje życie i czekającego ze spokojem na śmierć. Ojciec Popławski nie omija trudnych aktualnych tematów i nie oszczędza czytelnika. Dlatego wśród bohaterów pojawi się również ksiądz egzorcysta, alkoholik, samobójca, współpracownik SB, romansujący z kobietą, homoseksualista i pedofil. Tyle że książka skupia się na przemianie duchowej człowieka, a nie na medialnej otoczce skandalu. Udało się dokonać rzeczy trudnej – dotknąć ważnych spraw codzienności i pokazać je w perspektywie zbawienia.

Jest to lektura pozornie lekka, ale głęboka. Momentami zahacza o kicz, ale czy życie nie bywa kiczowate? Wykorzystując krótką, chwilami anegdotyczną formę, zakończoną niejednokrotnie przewrotną puentą, autor stara się dotrzeć do istoty problemu. Często zawiesza ostatnie myśli, pozostawia je niedopowiedziane, by czytelnik mógł je uzupełnić swoim doświadczeniem. Przypomina to zbiór opowieści zasłyszanych. Nie ma większego znaczenia, czy są oparte na faktach, choć anonimowi bohaterowie wydają się bardzo z życia wzięci. W mottach umieszczonych na początku k

Zostało Ci jeszcze 75% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się