Najnowszy numer „Teofila”, pisma wydawanego przez braci studentów z krakowskiego kolegium dominikanów, poświęcony jest miłosierdziu Boga. Pismo to śledzę od dłuższego czasu i z dużym zainteresowaniem zaglądam do kolejnych numerów. W związku z tym, że opiekę nad nim sprawują bracia studenci, siłą rzeczy przybiera ono zmienne oblicza. Niekiedy jest bardziej konfesyjne, innym razem przyjmuje naukowy charakter. Tak też jest z ostatnim „Teofilem”, który umiejętnie manewruje między naukowością artykułów, zakresem badanej tematyki oraz przystępnością przekazu.
Nagłośnieniu tytułowego tematu sprzyja z jednej strony trwający właśnie Rok Miłosierdzia, z drugiej zaś gorące dyskusje dotyczące kwestii pomocy wykluczonym: ubogim i uchodźcom. Motywacji jest więcej, bo wydaje się, że sami katolicy dość swobodnie mówią o tym szczególnym Bożym przymiocie. Widać to zwłaszcza w Polsce, co nie dziwi, skoro dzięki św. Faustynie Kowalskiej czy papieżowi Janowi Pawłowi II mamy wyjątkowy wkład w rozwój kultu Bożego miłosierdzia.
Dużo się mówi o miłosierdziu, zarówno pochwalnie, jak i z pewną nieufnością, gdy przywoływane jest tajemnicze napięcie między nim a sprawiedliwością. Jednak wiele z tych debat opiera się na licznych uproszczeniach wynikających z pobieżnej znajomości zagadnienia. Dlatego tym bardziej warto zajrzeć do najnowszego „Teofila”.
Boże Miłosierdzie jest analizowane przez au
Zostało Ci jeszcze 75% artykułuWykup dostęp do archiwum
- Dostęp do ponad 7000 artykułów
- Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
- Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
Oceń