fot. archiwum redakcji

Szczepan Cofta

internista pulmonolog, pracownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem.

Szczepan Cofta jest organizatorem Szpitala Tymczasowego w Poznaniu (Szpitala Covidowego w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich), prowadzonego przez Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Do stycznia 2022 r. był dyrektorem Szpitala Klinicznego im. Przemienienia Pańskiego, a po połączeniu jednostek medycznych został naczelnym lekarzem Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

W lutym 2022 roku papież Franciszek przyznał dr. hab. Szczepanowi Cofcie jedno z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej – order „Pro Ecclesia et Pontifice”, który jest przyznawany osobom świeckim w dowód uznania za pracę „dla Kościoła i Papieża”. Krzyż wręczył wyróżnionemu abp Stanisław Gądecki podczas uroczystych nieszporów z okazji święta Katedry św. Piotra w bazylice archikatedralnej w Poznaniu.

Pan Szczepan Cofta jest lekarzem z powołania, całkowicie oddanym swojej misji, gotowym odwiedzać swoich pacjentów o każdej porze dnia i nocy. Wyrażając mu wdzięczność za jego postawę ofiarnego medyka, społecznika i człowieka wielkiej wiary gratulujemy otrzymanego papieskiego odznaczenia.

– mówił metropolita poznański.

Urodziłem się na tym skrawku ziemi przy najstarszej katedrze w Polsce. Istotą bycia lekarzem jest czynienie dobra i to w sumie nie jest takie trudne. Dziękuję za wszelkie wsparcie i wyrażam wielką wolę pracy osobistej i porywania, w miarę możności, innych.

– podkreślił dr Cofta odbierając odznaczenie.