Memento mori. Wielkopostnik
To książka dla tych, którzy chcą spojrzeć na swoje życie z szerszej perspektywy. Dzięki analizie Stinissena możemy się przyjrzeć wszystkiemu, co ludzkie, w chrześcijańskiej medytacji głębi: naszemu ciału, oddechowi, emocjom, rozproszeniom, rozterkom. A także temu, co budzi w nas spokój, zbliża do głębi, daje nadzieję i uczy bezgranicznego zaufania.
Autor pisze: „W modlitwie chrześcijańskiej chodzi o to, by stracić wszystko, nawet to, co sami uważamy za coś, co najbardziej nas łączy z Bogiem. W ten sposób medytacja zyskuje swój najgłębszy sens. Polega ona na tym, by być tym, kim się jest, niczym więcej”.
Szwedzki karmelita zgłębia istotę ludzkiego życia z wielu różnych perspektyw. Wszystko po to, byśmy potrafili w końcu odnaleźć w sobie odpowiedzi na pytania: Kim jestem? Jakie jest moje powołanie? Jak chcę żyć i pracować? Jaką postawę przyjąć? Jak się modlić i szukać, by odnaleźć bliskość Boga?
„Najgłębsze »ja« w człowieku to Chrystus – dotyczy to każdego bez wyjątku”. Jak zatem odkryć to wewnętrzne „ja”, centrum naszego życia, pełnię? W skrócie rzecz ujmując, między innymi przez praktykowanie tzw. Modlitwy Jezusowej. W jej prostocie ukryte jest sedno budowania relacji z Bogiem. Zawarte są w niej: nadzieja i zaufanie połączone z pokorą, czyli przyznaniem się do bezsilności i bezradności. Dzięki niej życie praktykującego człowieka przy udziale Ducha Świętego odzyskuje wewnętrzną jedność, wypełnioną wdzięcznością, barwami, pięknem, dobrem i spokojem.
„Kiedy przywołujesz imię Pana Jezusa, cierpienia topnieją jak wosk” – czytamy w Ani joga, ani zen. Czy to nie jest zbyt piękne i proste, aby mogło być prawdziwe? Warto spróbować i samemu się o tym przekonać. ¶
Magdalena Kaniewska o książce Ani joga, ani zen. Chrześcijańska medytacja głębi, Wilfrid Stinissen OCD / Wydawnictwo W drodze, Poznań 2021
Oceń